AFYONKARAHİSAR – Emekli makinist, hurdalardan dönüştürdüğü eserleri kiraladığı konakta sergiliyor

Afyonkarahisar’dahi oturan 65 yaşındaki mütekait makinist Şakir Şahane, 25 sene süresince hurdacılardan topladığı bozuk eşyalardan kişi tarzına göre dönüştürdüğü yüzlerce objeyi kiraladığı konakta sergiliyor.

Aliyyülâlâ, TCDD’bile 26 yıl makinistlik ve vagon bakımı işinde çalıştıktan bilahare 18 sene önce zahmetli oldu.

Çalıştığı yıllarda eski yük ve abus merakı başlayan Dört Dörtlük, Afyonkarahisar, İzmir ve belde illerdeki hurdacılardan eski eşyalar satın aldı. 25 yıl süresince Ataköy Mahallesi’ndeki evinin bodrumunda bunları bezgi eşyası ve muhtelif objelere dönüştüren Komple, yaptığı işi “kavrayışsız tahvil sanatı” adına tanımlıyor.

Kent merkezinde “Transformasyon Konak” ismini verdiği ayrımsız konak kiralayan Kâmil, burada yılların birikimi olan eserlerini sergiliyor.

“Buraya ‘Binbir Geceleyin Masalı Müzesi’ bile diyebilirsiniz”

Komple, AA muhabirine, özellikle hurda eşyaları yıpranmamış birer obje haline getirmekten hoşlandığını söyledi.

Müze kendisine gördüğü konaktaki bütün objeleri kavrayışsız dönüşümle yaparak çevreci bire bir bilinçle cereyan ettiğini tamlayan Kâmil, şöyle konuştu:

“Hurdacılardan satın aldığım sakat ocak ve mutfak eşyalarını olağan dokunuşlarla nostaljik şamdanlara ve ayrımlı objelere dönüştürdüm. Müzemdeki eserlerin hepsi elimden geçti ve hepsinin bir hikayesi var. Çevreci biriyim. Amacım üstelik israfı alıkoymak ve artırım. Buraya ‘Binbir Gece Masalı Müzesi’ bile diyebilirsiniz.”

Yetkin, konağında idraksiz dönüşümle yaptığı objelerin yanında eski kitaplar, elbiseler ve hediyelik eşyaları sergilediğini dile getirdi.

Küçük yaştan beri değişik ürünlerin koleksiyonlarını oluşturmayı çok sevdiğini anlatan Kusursuz, hurdadan dönüştürdüğü eserlerin üstelik yüzlerce objeden oluşan şahsi tıpkı koleksiyon olduğunu söyledi. Komple, “Buradaki objelerin hiçbir yerde eşi tıpkı yok. Burada inovasyon ve tasarım var. Benim gözümde buradaki eşyaların değeri 1 milyon liralık amma bu paraya ihtiyacım yok. Çünkü kalbim onlarla varlıklı. Onlarla müzede anımı yaşamaktan mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar’ı dünyaya lanse etmek üzere değişik sergiler hazırlamayı hedeflediğini belirten Tam, meraklılarını “Tahavvül Han”ı gezmeye, görmeye ve deneyimlemeye çağırma etti.

Share: