Konya Büyükşehir tamam imkanlarıyla yer sarsıntısı bölgesinde

Ülkemizin yaşadığı en büyük felaketlerden biri olan depremin hızla ardından Hatay’a anbean çalışmalarını sürdüren Konya Büyükşehir Belediye Reisi Uğur İbrahim Altay, “Konya olarak eksiksiz imkanımızla buradayız” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, depremin müstacelen arkası sıra ulaştığı Hatay’de kontrol istirdat, yardım, bindi ve eş güdüm çalışmalarına bitmeme ediyor. Depremin geçmiş günü Konya Valisi Vahdettin Özkan ile alay malay Hatay’a giden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Kasıt İbrahim Altay, bölgede Konya Büyükşehir ve kaza belediyelerinin 492 açar ve 1.820 personelle bakım verdiğini belirtti. Bölgedeki cümle ekiplerin canla başla savaşım ederek istirdat faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydeden Başbuğ Altay, Konya’dan gönderilen yardımların üstelik bölgeye ulaştırıldığını söyledi. Komutan Altay, “Konya’dan mevrut arkalama paketleri Hataylı kardeşlerimize ulaşıyor. Konya ve Hatay beyninde sayımsız el birliği köprüsü kuruluyor. Parçalanmamış emeği geçenlere teşekkürname ediyorum” dedi.

“Konya Büyükşehir bölgenin akman su ihtiyacını sağlıyor”

Ülkemizi kanun boğan deprem sonrası bölgede gelişim makinaları, etkin mutfak, aldatmak fırını, cıvıl cıvıl tanıtma gibi desteklerinin yanı sıra akman içme ve istimal suyu ihtiyacını üstelik karşıladıklarını kaydeden Başbuğ Altay, “Hatay’de kontrol kurtarma, geri hizmet, ihtiyaç temini üzere hususların yanı sıra şehre temelli saf su icat etmek için dahi ekiplerimiz kırıcı çaba gider etti. Hem şehre hem hastaneye suyu ulaştırdık. İskenderun’a akman akarsu sağladık. Burada arkalama faaliyetlerine katılan belediyelere ve kurumlara temiz su sağlıyoruz. Yeniden AFAD ekipleri üzere elektrik üreteci kurduk. Hem Konya belediyeleri hem Konya halkı yerine mecmu imkanımızla evvel günden beri buradayız. Bire Bir ve beraber olursak tamlık zorlukları aşarız” ifadelerini kullandı.

Konya Ekipleri 154 kişiyi enkazdan sağlıklı kurtardı

Depremin yaşandığı önceki günden itibaren yer sarsıntısı bölgesinde canhıraş etkin Konya Büyükşehir Belediyesi, ayrımsız canı daha enkazdan sağlıklı çıkarabilmek ve hayata tutunabilenlerin ihtiyaçlarını diremek amacıyla büyük bir uğraş veriyor. Depremin 80. saatine kadar 154 kişiyi etkili kendisine enkazdan kurtardı. Konya Büyükşehir ve kaymakamlık belediyeleri 1.820 personel, 492 açkı ve 129 jeneratörle depremzedelere imge olmayı sürdürüyor. Konya Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla Hatay’a telefonların yükleme edilmesi maksadıyla gönderilen Solar Dinamik Yükleme İstasyonu, dirimsel tıpkısı tasavvur üstlendi. el telefonu şarjı amacıyla üretilen cihaz, çekicilik makinesine ihtiyaç duyan benzeri vatandaşın çekicilik makinesine erke sağladı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Meram İbrahim Altay, “Karınca misali hikayesini bilirsiniz. Hatay’de gelgel makinesine gerekseme duyan tıpkı vatandaşımızın imdadına Solar Müteharrik Şarj İstasyonumuz yetişti. Yardımın küçüğü büyüğü olmaz, karınca misali niyeti tamam. Telefon şarjı amacıyla üretildi, avlu kurtardı. Umudumuzu on paralık kaybetmeden akıbet esas kadar amacımız istirdat” ifadelerini kullandı. – KONYA

Share: