KATSO’da Dış Ticaret ve Temel Ticareti Eğitimi düzenlenecek

Kars Ticaret ve Uran Odası (KATSO) ihracat ika isteğinde olan firmalara yahut vahi el altında dış satım yapan fakat ihracat payını çoğaltmak talip firmalara yönelik ‘Aut Ticaret ve Eksen Ticareti Eğitimi’ düzenleneceği açıklandı.

Konuyla ilişkin namına açıklamada mevcut Başkan Ertuğrul Alibeyoğlu, ‘İlimiz Kars Çıldır-Eskişehir Taşı Eksen Gümrük Kapısı ve Iğdır Dilucu Tahril Gümrük Kapısı üzerinden Aut Ticaret yetkisine sahip olmasına rağmen bu avantajdan firmalarımız yeterince faydalanamamaktadır. Başka taraftan Ermenistan ile çizi kapılarının açılmasına müteveccih danışmalar yürütülmekte, Türkiye ve Ermenistan’ı birbirine bağlayan Doğukapı Gümrük Kapısının açılması yönünde icraat bitmeme etmektedir” dedi.

Alibeyoğlu, “Arsıulusal ticaretin dönme geçtikçe daha bile şanlı olduğu ve arsıulusal pazarlarda rekabetin giderek arttığı günümüz ekonomisinde bir nice üyemiz yurtdışında akıllıca pazarlar bulmaya dönük çalışmalar ve planlamalar yapmaktadır. Zımnında Kars Tecim ve Endüstri Odası olarak aut tecim ve tahril ticareti yönünden iri potansiyel haiz ilimizde dış alım ve ihracatın henüz üstelik gelişmesini seçmek hesabına Dış Tecim ve Temel Ticareti Eğitimi düzenlenmesi yönünde çalışmalar başlattık ve üyelerimizin hizmetine sunduk. Bilcümle üyelerimize leziz olmasını murat ederim” diye niteleyerek konuştu.

Başbuğ Alibeyoğlu, “Dış Tecim ve Sınır Ticareti eğitimlerimiz 22 Ağustos 2022 tarihinde başlayacak ve 26 Ağustos 2022 tarihinde sona erecektir. Ayrıca istek fail üyelerimize ferdî danışmanlık hizmeti sunulacaktır. Eğitimlerimiz ve müşavirlik hizmetimiz ağız ağıza ücretsizdir ve katılımcılara “Paydaşlık Sertifikası” verilecektir. Düzenlemiş olduğumuz terbiye ve müşavirlik hizmeti üyelerimize balaban avantajlar sağlayacak ve üyelerimizin dış ticarete açılmasında balaban ayrımsız hareketli olacaktır. Bu anlamda üyelerimizi eğitim bilimi programına katılmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Kars Tecim ve Sanayi Odası aracılığıyla düzenlenecek olan Dış Tecim ve Çizi Ticareti eğitimleri 22.08.2022 tarihinde başlayacak olup, 26.08.2022 tarihinde sona erecektir. Eğitim Bilimi Dış Ticaret Uzmanı ve eğitmeni Recep Heptaş eliyle düzenlenecek. – KARS

Share: