ABD’de mütemmim güveni ağustosta beklenenden aşkın arttı

ABD’de Michigan Üniversitesince ölçülen mütemmim güven endeksi, ağustosta maaş 3,6 benek artışla 55,1’e çıkarak beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırladığı ağustos ayına ilişkin bitiren hamaset endeksi öncü verilerini açıkladı.

Buna göre, bitiren güveni ağustosta geçen taban nazaran 3,6 benek artarak 55,1’e yükseldi.

Piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş gösteren mütemmim cesaret endeksinin, bu dönemde 52,5 değerini alması öngörülüyordu. Bitiren yiğitlik endeksi, temmuzda 51,5 seviyesinde gerçekleşmişti.

Amerikalıların şu anki mali koşullara müteveccih değerlendirmesini ölçen kâin iktisadi koşullar endeksi, ağustosta maaş 2,6 puan azalarak 55,5’e geriledi.

Tüketicilerin detaylı vadeli öngörülerini yansıtan bitiren beklentileri endeksi ise tıpkısı dönemde 7,6 nokta artışla 54,9’a yükseldi.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen Mütemmim Anketleri Direktörü Joanne Hsu, beklentiler endeksinin cemi bileşenlerinin hele enflasyondan en çok etkilenen bağan ve orta gelirli tüketiciler ortada iyileşme gösterdiğini belirtti.

Enerji fiyatlarındaki düşüşün bitmeme etmesiyle birlikte kısa vadeli para şişkinliği beklentisinin yüzde 5’e gerilediğini belirten Hsu, bu oranın şubattan bu yana sunu düşük düzem olduğunu fakat bire bir sene öncesindeki seviyenin üstünde seyretmeye devam ettiğini aktardı.

Share: