Karadeniz illerinden ekiplerin yer sarsıntısı bölgesine sevki sürüyor

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilde aktif olan depremler dolayısıyla Trabzon, Giresun, Rize, Artvin, Kalaba ve Bayburt’tan ekiplerin bölgeye sevki üçüncü günde birlikte bitmeme etti.

Depremin yaşandığı geçmiş andan itibaren Trabzon’dan AFAD koordinasyonunda resmi gelgel ve yapı ile sivil topluluk kuruluşlarından ekipler, komütatör ve hisse senedi makineleri geceli gündüzlü bölgeye atıf edildi.

AFAD yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentten, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ile Malatya’ya personel, şalter ve iş makinesi sevki zaman da sürdü.

Bu kapsamda Trabzon AFAD, Büyükşehir Belediyesi, KTÜ, İl Afiyet Müdürlüğü, İl Güvenlik Müdürlüğü, Açıkgöz, Sahil Güvenlik, Adli Tıp Takım Başkanlığı, Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, 112 Ivedi Davet Merkezi, İlbank, Çoruh EDAŞ, UMKE, TTAKE, AFAD Gönüllüsü, Kızılay, AKUT, İHH, BEŞİR, ANDA, SÜRAK ve domestik bindi ekiplerinden toplamda mazi 571 personel, 89 açar ve 1 eş güdüm tırı olan rakam, zaman 1004 personel, 107 çevirici ve 1 koordinasyon tırına ulaştı.

Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi, KTÜ, DSİ, Orman Bölge Müdürlüğü, Karayolları 10. Toprak Müdürlüğü, PTT, Akçaabat Kaymakamlığı, Tonya Kaymakamlığı, Ortahisar, Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Vakfıkebir, Sürmene ve Yomra Belediyeleri ile Kızılaydan esbak 112 olan hisse senedi makinesi sayısı zaman 204’e çıkartıldı.

Giresun

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ilde enerjik olan depremler nedeniyle Giresun’dan, hep 51 yardım ara bulucu ve iş makinesi törenle bölgelere atıf edildi.

İl Hususi İdaresi bahçesinde yapılan törenin arkası sıra Vilayet koordinesinde planlı kampanyalarda toplanan yardımlar ile aksiyon makineleri yola çıktı.

Giresun İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Delicesine, müzaheret kampanyasına toprak halkının dokunaklı sargı gösterdiğini söyledi.

Bugün toplanan azık özellikle kalkışmak yardım malzemeleri ile hareket makinelerinin bölgeye atıf edildiğini vurgulayan Delice, “Bunların içerisinde İl Özel İdaremiz, amme kurumlarımız, belediyelerimiz ve özel firmalara ilgili 18 aksiyon makinemiz var. Hep gelişigüzel bu yarayı saracağız. Türk milleti yardımseverdir. Kısa sürede dahi bu yaraları saracağız.” dedi.

Rize

Rize’birlikte amme çekicilik kuruluşları, sivil toplum örgütlerinden 869 kontrol kurtarma personeli, 110 gelişim makinesi, 177 kamyon, 285 şalter, 9 cankurtaran ve 5 itfaiye aracı ile 84 yaşam ve ihtiyaç malzemesi tırı bölgeye gönderildi.

Öte yandan Afiyet Müdürlüğü öncülüğüne vazifeli hekim ve esenlik çalışanlarının yanında Rize Müftüsü Naci Çakmakçı ile 70 yabanlık din görevlisi üstelik bölgeye gitti.

Artvin

Artvin’da bugüne büyüklüğünde kamu kuruluşları, belediye ve sivil cemiyet kuruluşlarından mecmu 402 can arama istirdat çalışmalarına ve özge faaliyetlere gelmek amacıyla hareket bölgesine gönderildi.

İnsan gücünün yanı sıra deprem bölgesinde depresyon kaldırma faaliyetlerinde kullanılmak amacıyla İl Özel İdaresi, Karayolları, DSİ 26. Toprak Müdürlüğü, Artvin Orman Nahiye Müdürlüğü ve belediyelere ilgilendiren 120 hareket makinesi bile bölgeye atıf edildi.

AFAD koordinesinde yürütülen çalışmalar kapsamında bakir sevklerin yapılması üzere dahi işler sürüyor.

Ordu

Cıvıl Cıvıl Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, kentten taharri kurtarma, keyif, beceri, güvenlik ve yerel bindi ekibi ile AFAD gönüllüsü görünmek üzere hep 528 personel, 82 hisse senedi makinesi ile 62 heterojen aracın sevk edildiği belirtildi.

Çadır, akak, battaniye, yastık, mutfak setinden oluşan hep 3 bin 264 kıran malzemesinin birlikte gönderildiği tabir edilen açıklamada, bunlara ilişik yerine battaniye, ısıtıcı, ruba, ayakkabı, azık, akarsu, süt kuzusu maması ve bezi, hıfzıssıhha ve günahsızlık malzemelerinden oluşan 26 tır ve 15 kamyon müzaheret malzemesinin bile sarsıntı bölgesine gönderildiği kaydedildi.

Bayburt

Bayburt’ta bugüne büyüklüğünde kamu kuruluşları, şehremaneti ve sivil toplum kuruluşlarından kurtarma çalışmalarına ve diğer faaliyetlere akmak üzere kurtarma, esenlik, beceri, güvenlik ve yerel destek ekibi ile Kızılay gönüllüsü başlamak için toplanmış 300 güç hareket bölgesine gönderildi.

Ayrıca çöküntü tahammül faaliyetlerinde kullanılmak amacıyla İl Özel İdaresi, Karayolları, Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ve belediyelere ilişik 37 aksiyon makinesi birlikte bölgeye atıf edildi.

Share: