Elazığ depreminden 24 saat bilahare enkazdan çıkarılan Yüsra öğrenci oldu

Elazığ’dahi 24 Aile 2020’birlikte meydana gelen depremde babasını ve ağabeyini kaybeden, annesi ile enkazdan saatler sonraları yanık çıkarılan Yüsra Baht, anaokuluna başladı.

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan, 41 kişinin yaşamını yitirdiği 6,8 büyüklüğündeki depremde, Mustafa Ciddi Mahallesi’nde yıkılan Sövme Apartmanı’nın enkazında babası Hüseyin ve 12 yaşındaki ağabeyi Öz Saygı Baht’ı yitiren, Kurnaz Taharri Kurtarma timi aracılığıyla annesi Ayşe Talih ile iyi çıkarılan Yüsra, kadem ve bacaklarındaki ezilmeler nedeniyle 7 işler geçirdikten bilahare sağlığına kavuştu.

Annesiyle devletin sağladığı imkanlarla yerleştirildikleri Bizmişen Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarında yaşamını sürdüren Yüsra, tıpkısı mahalledeki İyiliğe Uçanlar Anaokulu’nda eğitim hayatını başladı.

Annesi Ayşe Yıldız ile okula revan 5,5 yaşındaki Yüsra, arkadaşlarıyla baziçe oynadı, düzenli zaman geçirdi.

“İnşallah bizim amacıyla daha çok elan bereketli olacak”

Ana Ayşe Talih, AA muhabirine, kızı okula başladığı için heyecanlı ve bahtiyar olduğunu söyledi.

Kızının istinas süreci yaşayacağını dile getiren Baht, “Kızım ekol üzere haddinden fazla istekli. Bana daim ‘Okula gidelim’ diyordu. Okulu kaplamak istiyordu. Kaydını yaptırdım, geldik okula.” dedi.

Kızının okula başlamasının hem kendisine hem bile kızına bol geleceğini rapor eden Nasip, kızı ile heyecanla okula geldiklerini belirtti.

Şans, “Yüsra ilk kez okula gidecek. İlk aktarılma olmasına karşın kızım çocuklarla haddinden fazla eğlendi, güzelce çatlak geçirdi. İnşallah bizim amacıyla imdi henüz mebzul olacak. Her ahit kızımın yanındayım. Elimden geldiğince kızıma destekçiyim. İnşallah kızım üzere bol ayrımsız aktarılma tamam. Evde çok sıkılıyordu. Psikolojisi de bozuktu. İnşallah bura ona gani gelir. Müstacelen rüfeka edindi. İyi mesafe geçiriyor. Burada oyun oynaması ve sunturlu devir geçirmesi ona maneviyat olur. Kızımdan ayrıksı kimsem bulunmayan, ona bütün apotr olacağım.” ifadelerini kullandı.

Okulun evlerine andıran olduğunu anlatan Yıldız, kızını okula bayındır götüreceğini dile getirdi.

İyiliğe Uçanlar Anaokulu Müdürü Fatih Bozkuş üstelik Elazığ depreminin simgesi olan Yüsra’nın zaman okullarında terbiye öğretime başladığını söyledi.

Okul binasının depremden sonra İyiliğe Uçanlar Derneği’nce yapıldığını anlatan Bozkuş, “Yüsra’nın bizim öğrencimiz olması bize ayrı tıpkısı bahtiyarlık verdi. Arkadaşlarıyla oryantasyon sürecine başladı. Okulumuz tesisat olarak en son seviyelerde. Okulumuzun cümle imkanlarından en bereketli şekilde faydalanacaktır.” diye konuştu.Share: