Hatay’da enkazdan kurtarılınca istikşaf olmadan akarsu emmek istemeyen Hazal iyileşiyor

“Asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerde Hatay’birlikte yıkılan bir apartmanın enkazından 72 saat sonraları annesiyle kurtarılan 5 yaşındaki Hazal Güner’in tedavisi Mersin’birlikte sürüyor.

Antakya ilçesi Odabaşı Mahallesi’nde yıkılan Sultanevler Sitesi’nde bire bir blokun enkazından çıkarıldığında akarsu sorumak isteyip istemediği sorusuna “Namevcut, elan etüt olmadım” yanıtını veren Hazal ile annesi Betül Güner, Tarsus Ululuk Hastanesi’nde tedaviye alındı.

Anne ile kızının keyif durumu, hareket sırasında Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde mevcut babası, dayısı ve yakınları tarafından takip ediliyor.

İHH ve AFAD ekiplerince kurtarılan Hazal’ın dayısı Mehmet Kartopu (45), AA muhabirine, kendisinin ailesiyle 5 bükülmüş aynı binanın ayazlık katında yaşadıklarını söyledi.

Pazarcık merkezli 7,7 büyüklüğündeki deprem sırasında yaşadıklarını aktaran Kartopu, “Çocuğumu ve eşimi yanıma aldım. Depremin bitmesini bekledik. Daha sonrasında merdivenlerden aşağıya indik ve güvenlikli bire bir bölgeye geçtik. Aşağıya indikten sonradan temas madde karmakarışıktı zaten. İlk aşamada binamız yıkılmadı. Şu zaman yıkılıp yıkılmadığını bile bilmiyorum.” dedi.

72 saat annesinin kucağında kalmış

Kartopu, elan bilahare kardeşi Betül Güner ve yeğenlerinin yaşadığı bölgeye geçtiğini anlattı.

Yıkılan binanın enkazından 11 yaşındaki yeğeni Cihan’ın öz imkanlarıyla çıktığını dile getiren Kartopu, şöyle konuştu:

“Kardeşim, yeğenlerim Hazal ve 13 yaşındaki Ahmet Aka bozgun altından 72 saat sonra çıkarıldılar. Enkazdan çıkarıldıktan sonraları komşuları ile balya geldiler, orada birbirlerine pahal verdiler. Hazal 72 saat süresince annesinin kucağında kalmıştı. Ahmet Ağa görüngü yerinde mevt etti. 2 gündür Hazal’ın yanındayım. Hazal, Antakya hastanesine götürülmüştü, bizler üstelik gittik. Orada önce müdahalesi yapıldı, elan sonra ambulansla İskenderun’a irsal edildi. Askeri gemiye alındılar. Sıhhatli olsunlar orada bizlerle çok ferah ilgilendiler, seçkin tip müdahaleler yapıldı. Henüz sonraları Tarsus Fehamet Hastanesi’ne gönderme edildik. Burada birlikte evvel müdahaleler yapıldı, filmler çekildi. Hazal’ın birlikte kardeşimin birlikte şu an esenlik durumları çok bol.”

Kartopu, Hazal’ın haddinden fazla zeki, müstacelen her şeyi kavrayan tıpkısı yavru olduğunu dile getirdi.

Umutlarını bir an olsun kaybetmediklerini vurgulayan Kartopu, hayatta herhangi bir antlaşma bire bir mucizenin olabileceğini sözlerine ekledi.

Tarsus Kerem Hastanesi Pediatri Bölümünde vazifeli Ehlihibre Dr. Çap Özkaya bile Hazal’ın genel durumunun mebzul olduğunu aktararak, “Hazal’ın takiplerini servisimizde yapıyoruz. Vacip destekleri veriyoruz. Annesinin dahi umumi durumu gür. İlk geldikleri güne göre durumları elan gür, ısındılar, takiplerine bitmeme ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: