ERZİNCAN’DA ‘BİRLİK CEM’İ DÜZENLENDİ

CEM Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüler yoluyla Erzincan’de ‘Ilişki Cem’i düzenlendi.

Türkiye’nin bağlanak ve beraberliğine ilgi görmek üzere Erzincan’daki Cem Vakfı Ulalar Cemevinde düzenlenen Temas Toplama’ine Erzincan Valisi Mehmet Makas, Tunceli Valisi Mehmet Şanlı Özkan, 3’üncü Kalabalık Komutanı Tümgeneral Çetince Türkgenci, Erzincan Belediye Reisi Bekir Aksun, Çokluk Vakfı Komutan Vekili Hasan Sezgin, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil cemiyet örgütlerinin temsilcileri ve davetliler katıldı.

Sarıkamış Şehitleri Tesanüt Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Sarıkamış şehitleriyle ilgilendiren banak yaptı. Cem Vakfı Başkan Vekili Hasan Sezgin, “Bedir’den Kerbela’ya, Kerbela’dan Sarıkamış’a ve Çanakkale’ye, Çanakkale’den günümüze bu vatan amacıyla canlarını vermiş bilcümle şehitlerimizi anmak amacıyla düzenlediğimiz Bağlanak Cemi’ne hayırlı geldiniz birliğimiz sürekli olsun” dedi.

Ulalar Cem Evinde birliğin, beraberliğin resmini gördüklerini söyleyen Erzincan Belediye Reisi Bekir Aksun, “Binlerce ok tıpkı arada olduğunda kim kırabilir ki. Onun üzere de hepimiz Ahmet Yesevi Hazretlerinin uğrunda gitmeye, çağ tüketmeye, say koymaya niyetlenmiş canlarız” diye konuştu.

Programda ilişki mesajı veren Tunceli Valisi Mehmet Yüksek Özkan ise şunları söyledi:

“Cana fert katanlar. Tarihten bu tarafa Asya’dan Anadolu’ya birçok vatan evlatları nice yiğitler Delege yolunda Hz. Ulu efendimiz yolunda Hz. Hüseyin efendimiz izinde şehitliğe erişti. Şuhedaya karıştı. ve gayrimeskûn amade birlikte birlikte nice yiğitlerimiz, nice erlerimiz bu yolda yürümeye devam ediyorlar. Tabii onlar, tabiatıyla bizler, bittabi sizler bu yolda yürür iken bire bir olmalı gönüller, bire bir olmalı başkaları, ayrımsız semaya kalkmalı ağyar. Bu çevirici ile ego bu istem buluşmasına şehidimizin, şuhedamızın peşi sıra çapmak için davetlerinize ayrıca şükranlarımı sunuyorum.”

‘ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ’

Erzincan Valisi Mehmet Arak, “Allah birlik ve beraberliğimizi sonsuz etsin. Bu kontak ve beraberliği sağlama namına Ulalar Cemevimizin ocak sahipliğinde Erzincan’birlikte canlarımızı ağırlamaktan, benzeri ve bu arada olmaktan balaban bire bir öz saygı duyuyorum. Acun kuruldu kurulalı türe ile batılın ayrımsız mücadelesi var. Bizler hakkın temsilcileri kendisine Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, halas savaşına, İç Düzenlilik Harekatından, Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a rastgele nerede hak amacıyla temel amacıyla canını feda eden şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve uğrunda yürümeyi kendimize nişan ediniyoruz. Bizler can Erzincan’ımızda aynı ve beraberiz. İri ve diriyiz. Bunu görme ediyoruz. Alevisi ile Sunnisi ile, Kürd’ü ile Türk’ü ile bu temas ve beraberliği bütün bu arada yaşıyoruz. Bu millet geçmişinde Türk’tü Kürt’tü, Alevi’ydi Sunni idi on paralık benzeri ayrımı olmaksınız Efendimizin izinde. Hz Yüce efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla öğün yürümüş ve parçalanmamış dünya da İlahi Kelimatullah’ı yayarak tek mezhepsel, inançsal ve nesep bağlamında ayrım gözetmeksizin adaleti filinta görüyü yaymış temas ve beraberliğe sebep olmuştur. Yine tıpkı şiarla bütün beraber yürüyoruz. Cenabıhak angajman ve beraberliğimizi sonsuz etsin” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından program ‘Toplama’ ile sona erdi.Share: