Ekonomiye ilgilendiren “torba” yasa teklifi TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda

DOĞRU Tümen Kütahya Mebus Ahmet Fecir ve DOĞRU Öğür’li milletvekillerinin imzasını haiz Dirimsel Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Yasa Hükmünde Kararnamelerde Mübayenet Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin görüşmelerine TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda bitmeme ediliyor.

Komisyonda, teklifin geneli üstünde milletvekilleri söz aldı.

CHP Ankara Saylav Bülent Kuşoğlu, teklifte enflasyona ya da erke krizine, bu yıl yaşanabilecek sıkıntılara yönelik tedbirlerin bulunmadığını sav ederek, “Bunlar seçime yönelik tedbirler, bu seçimi geçirelim bile ne olursa olsuna müteveccih tedbirler.” diye niteleyerek konuştu.

Teklifte vadi alanların çoğunun vatandaşa faydasının bulunduğunu tamlayan Kuşoğlu ancak sorunların sebep oluştuğunun araştırılmadığını, buna bir çözüm getirilmediğini savundu.

Kuşoğlu, strüktürel reformlar gerektiğini daha önce üstelik söylediklerini rapor ederek, “Tarımdan enerjiye, ekonomiden aklınıza gelebilecek sanayiye büyüklüğünde gelişigüzel alanda maalesef bunlarla ilgilendiren yerine tek şey yapmadık. Yapısal ilaç diye tıpkı laf var, yapısal tedbirler, strüktürel reformlar, ne derseniz deyin ama maalesef bunlar ciddiye alınmadı, gelindi bu döneme ve seçimden sonraları Tanrı verimli…” değerlendirmesinde bulundu.

“Yurttaşlarımız evine atlatmak götüremiyor”

HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan, milletin barışma derdinin olduğunu ancak milletin vekillerinin bu sesi duymadığını savunarak, yurttaşın evine savsaklamak götüremediğini ve bunun çözümünün dahi teklifte olmadığını öne sürdü.

Geçimini sağlayamayan vatandaşlara “Türkiye uçuyor, yıpranmamış iktisat programı liyakatli oldu. Türkiye büyüyor.” diye “hikaye” anlatıldığını iddia fail Paylan, “Evet, nereye uçuyor arkadaşlar? Bazı uçuruyorsunuz? Kim uçtu? İşte bu torbanın detaylarında meçhul bazı uçurduğunuz değerli ihvan.” diyerek konuştu.

Paylan, memleketin yüzde 1’inin sağlık zarfında yaşadığını iddia ederek, kırat korumalı tevdiat uygulamasının aynı aynaz olduğunu ileri sürdü.

“Niyeti sorgularız”

İYİ Öğür Ankara Saylav Durmuş Yılmaz, getirilen teklifin içinde ekonomi anlamında oylumlu bakış açısı olmadığını öne sürerek, “Yaptığınız aksiyon, eskiden uygulamaya koyduğunuz yanlış soylu erki politikalar sonucunda ortaya çıkan ve dolayısıyla biriken sorunları geçici bire bir müddet için eğreti olarak çözmek, geri bırakmak; bunun dışında, bu yasanın getirebileceği ayrımsız madde yok amma yasanın gücük vadeli bire bir hedefi var, o birlikte önümüzdeki seçimlerde seçmeni memnun etmeye müteveccih aynı genişlik.” dedi.

“Teklifi destekliyoruz”

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Katarakt, küresel hesaplı sorunların, jeopolitik risklerin kaynağının Türkiye olmadığını ancak gelişmelerin Türkiye’yi etkilediğini belirterek, “Bu gelişmeler çerçevesinde hesaplı ve içtimai anlamda bazen tedbirler alınması, işlek bire bir proses içerisinde hem sosyete kesimlerinin hem üstelik bütçe imkanlarının genişlik makul düzeye çıkarılması, şüphesiz hem yasama olarak bizlerin hem da icra olarak hükümetin görevleri arasında. O sebeple, toplumun bir nice kesiminin bildik bazen problemlerine hal getiren bu teklifi hazırlayan arkadaşlara teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu düzenlemelerin yoğun yapılmasının damarı bozuk tıpkı durum olmadığını, bilakis sürecin canlı bir şekilde izleme edilmesi ve umulur huysuz gelişmelere ilkin hazırlık alınması, takkadak engelleme edilmesi itibarıyla son evre önemli olduğunu değerlendirdiklerini anlatan Aksu, şöyle konuştu:

“Türkiye, kül bu gelişmeleri, global ölçekteki enerji krizi, gıda irsal zincirinde yaşanan problemlere rağmen çokça şükür, bir sağlık ve hamaset adası, büyüyen bir talih; evvel sekiz maaş döneme bakıldığı ant bütçe fazlası veren ayrımsız ülke; dünyadaki sunma beş altı borçluluk oranına topluluk tıpkı talih hem evre halkı borçluluğu hem izzet borçluluğu açısından; aynı şekilde, aut ödemeler dengesinde son zamanlardaki enerji ithalatının maliyetlerindeki üstünlük nedeniyle tıpkı açıklık olsa da ihracatta rekorlar facia ayrımsız talih.”

Aksu, MHP olarak toplumun bir nice kesimine ilişik problemlerin çözümüne yardım sunacağına inandıkları teklifi desteklediklerini kaydetti.

DOĞRU Fırka Manisa Milletvekili Garaz Aydemir, teklifin hazırlanmasında emeği sabık bilcümle milletvekillerine teşekkür etti.

Aydemir, teklifin “saraydan geldiği” eleştirilerine karşılık, “Bunların bir defa ‘sarayın’ değil, milletimizin talepleri olduğunu göstermek istiyorum.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin zaman gündeminde “Kışı bittabi geçireceğiz, doğal gazda ne olacak, kömürde ne olacak?” kabilinden soruların olmadığını anlatan Aydemir, Türkiye’yi elan arka lige çıkarmak amacıyla SELIM Parti ailesi namına milletle çalıştıklarını anlatım etti.

Aydemir, teklife dair bilgi verdiği konuşmasında, “Çıkardığımız her bir konu, çıkardığımız beherglas yasa milletimizin lehine olan maddedir, milletimizin lehine olan kanundur.” dedi.

Teklifin geneli üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının arkası sıra maddelerin görüşülmesine geçildi.

Share: