DOĞRU Fırka Sözcüsü Polat, depremlerin arkası sıra Adana’daki çalışmaları inceledi Açıklaması

DÜRÜST Tümen Genel Başbuğ Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Ömer Polat, forma üssü Kahramanmaraş olan, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlere ait, “Enkazlara müdahale üstüne eksper ekipler çok huysuz tıpkı faaliyet yapıyor. Hepimizin onlara apotr olması lazım.” dedi.

Adana TÜYAP Fuar ve Kurultay Merkezi’ne gelen Polat, fuar alanında kalan depremzedelere önceki olsun dileklerini iletti, yetkililerden bilgi aldı.

Daha bilahare gazetecilere açıklamalarda mevcut Polat, ihtiyaçlarla ilişik muhtelif birimlerin raporlama yaptığını hatırlattı.

O raporlamaların yanı sıra sahada gezerek ihtiyaçları durumunda görmeye çalıştıklarını rapor eden Polat, “Tabiatıyla çok şişman bire bir afet, iri benzeri imtihanın içindeyiz. Takatli çok şaibe söz konusu olabiliyor. Zira yeni kullanılmamış enkazların orada sevdiklerini muntazır vatandaşlarımızdan buraya gelenler oluyor. Buralar onların kalması için hazırlandı. Oteller sahi bir şekilde, bambaşka yerleşme yerleri de hazır. Bu çerçevede inşallah hızlıca bunun giderilmesi üzere burada ayrımsız eş güdüm oluşturuyoruz.” diyerek konuştu.

Polat, depremzedelerin ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla bakanlıkların, büyükşehir ve ayrıksı belediyelerin hep imkanlarının kullanıldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Afetin büyüklüğü, bambaşka illerde ihtiyaç duyulan öge sayısı, takım sayısı, bilcümle bunlar düşünüldüğünde neredeyse karşımızdaki tabela Cumhuriyet Altını tarihinin arz balaban felaketlerinden tıpkısı tanesi, tarihimizin arz balaban felaketlerinden aynı tanesi. Bunun çözülmesi üzere dahi tabiatıyla ki faziletli aynı yetenek ortaya koyuluyor ama âdeta büyük bire bir afetle, iri ayrımsız imtihanla hepimiz karşı karşıyayız. Bunun için üstelik hep elinden geleni yapıyor. Yani bakanlıkların imkanları, devletin imkanları, belediyelerin imkanları, sivil topluluk örgütlerinin imkanları eş güdümlü edilerek buna engelleme edilmeye çalışılıyor. Elbette ki eksiklikler var. Tabiatıyla ki onların giderilmesi amacıyla seçme çağ kriz yönetimini güncellemek gerekiyor. Sunma önemlisi şu anda buradaki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması büyüklüğünde kriz altındaki canların çıkarılması. Önceliğimiz o. Benzeri şekilde yaralılarımız var. Bu enkazlara müdahale üzerine bilirkişi ekipler çok düzenci bire bir iş yapıyor. Hepimizin onlara yardımcı olması lazım. Durumu elverişli vatandaşlarımızın dem bağışı konusunda havari olması lazım. Yemekle ilgilendiren, yatakla ilgilendiren, kalacak yerle ait bu şekilde gezerek, şahsen durumunda görerek bu ihtiyaçların giderilmesi üzere koordinasyonu sürekli olarak inceliyoruz.”

Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar üstelik eş güdüm zarfında bütün birlikte çalıştıklarını, sabahleyin er saatlerinden itibaren olaylara engelleme edildiğini vurguladı.

Bildirme beş altı ölümün olmasını istediklerini ve bunun amacıyla herkesin elinden geleni yaptığını dile getiren Karalar, ” AFAD, il, vekâlet, belediyelerin cümlesi elinden mevrut seçkin şeyi yapıyor amma elbette ki yalın kat değil. Hele ikinci depremden sonradan on paralık kimesne evine girmiyor.” ifadesini kullandı.

Share: