Diyarbakır’da depremden etkilenenler “geçici tahaffuz alanları” ve çadırlarda konaklıyor

Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra Diyarbakır’üstelik kâh vatandaşlar, “eğreti tahaffuz alanları” ve çadırlarda kalmaya başladı.

Diyarbakır’de yıkılan binalarda depresyon altında kalanların kurtarılması üzere AFAD, UMKE, 112 Ivedili Esenlik, polis, bitirmiş ve itfaiye aracı ekiplerinin yürüttüğü icraat bitmeme ediyor.

Kentte Vilayet ve Büyükşehir Belediyesince dahi vatandaşların sakıncasız bir ortamda konaklaması amacıyla suret Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir ilçelerindeki 10 okulun vabeste spor salonunda “geçici barınma alanları” oluşturuldu.

Ayrıca kentteki Selahattin Eyyubi Şehir Meydanı’na çadırlar kuruldu.

Kayapınar’daki Eren Delimsirek Eronat Mesleki ve Ustalık Rum Lisesi Spor Salonunda oluşturulan barınma alanında konaklayan vatandaşlardan 66 yaşındaki Ramazan Turgut, AA muhabirine, depremde iri ocumak yaşadıklarını belirterek, “Alelacele torunlarımızla adi indik. Ululuk bizi buraya aldı. Burada bekliyoruz. Tıpkı yer sarsıntısı daha görmüştüm ama bu çokça şiddetliydi.” dedi.

Hamdusena Baran birlikte biçim Bağlar ilçesinde yaşadığını belirterek, “Depremden bilahare çocuklarımla buraya geldik. Hayatımda hakeza benzeri hareket görmedim. Çok incitici bir depremdi, haddinden fazla korktuk.” ifadelerini kullandı.

Dilber İldeniz birlikte sarsıntıyı kilolu hissettiklerini dile getirerek, “Çocuklarımızı alıp şipşak süfli indik. Haddinden Fazla korktum. Sabahtan bu yana buradayız. Bura bizim amacıyla daha makul.” diyerek konuştu.

Mahmut Küçükbayrak ise sarsıntıyı hissedince ailecek evden hariç çıktıklarını belirterek, bu alanda beklemeye devam ettiklerini söyledi.

Share: