Din İşleri Başkanı Erbaş, Karaman’da hafızlık şehadetname törenine katıldı

Kült İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Karaman’da hafızlık diploma törenine katıldı.

Çeşitli programlara karışmak için Karaman’a gelen Erbaş, İl Açıkgöz Komutanlığı’nı ülfet etti. İl Cingöz Komutanı Mustafa Çetinkaya aracılığıyla karşılanan Erbaş, Mehmetçik ve acara kuvvet polisleriyle aşındırmak yedi.

Daha bilahare Lütfi Renkler Ekin Merkezinde Karaman İl Müftülüğü vasıtasıyla hazırlanan hafızlık icazetname törenine katılan Erbaş, burada yaptığı konuşmada, körpe benzeri merasimde bulunduklarını tabir ederek, “Peygamberimiz ‘sizin yer hayırlınız Kuran’ı öğrenenleriniz ve öğretenlerinizdir’ buyuruyor. Öğrenenler burada, öğretenler burada. Dolayısıyla arz körpe insanların arasında mevcut olmak bizim üzere dahi o hayra katılmak demektir. Rabb’im hepimizi bu hayırdan aksiyoner eylesin.” dedi.

Konuşmasında namazın önemine değinen Erbaş, şunları kaydetti:

“Namazsız Mutekit düşünülemez. Şayet salat ile aramız açıksa hangi hafızlığın anlamı var hangi bambaşka şeylerin anlamı var. Müslümanın hayatında namaz yoksa, onun dışında hiçbir şeyin anlamı bulunmayan. Anca bir namaz ki, o salat insanı kötülüklerden alıkoyacak. Oruç bunun içindir. Zekat bunun içindir. Hac bunun içindir. İyi kayırıcı başlamak içindir. İbadetlerin metanetli çok hikmeti var. Bildirme eke hikmetlerinden birisi bile budur. Yani bizi kötülüklerden tutmak. Şükreden bir inanlı olmamızı uydurmak, şükreden. Şu nimetlere ayrımsız bakar mısınız? Elimiz, ayağımız, gözümüz, kulağımız, aldığımız zaman,yediğimiz içtiğimiz yeşillikler, kainatın neresine baksak bir kayra. Bunun için Allah’a ayrımsız tapınma, secde çok mu?”

” Gençlerimizi namazsız, ibadetsiz bire bir Mutekit kendisine yaşamaktan kurtaralım”

İbadetin önemini gençlere tercüman olmak gerektiğini tabir fail Erbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kardeşlerim ne olursunuz, gençlerimize bunu böyle anlatalım. Çocuklarımıza hakeza anlatalım. Onları namazsız, ibadetsiz bir Müslüman kendisine yaşamaktan kurtaralım. Yeryüzü majör vazifelerimizden biri budur. Topluyoruz, çarpıyoruz ulaştığımız suret bire bir milyonu, aynı buçuk milyonu geçmiyor. Cuma Namazı namazlarında hutbe verme imkanı buluyoruz. 18,5 milyon üniversite öncesi öğrencimiz var. 8,5 milyon darülfünun öğrencimiz var. Bu gerçekleri kardeşlerimize kim anlatacak? Sizler bütün alay malay hocalarımız, öğretmenlerimiz, vaizlerimiz, esas babalar bu doğruları hep alay malay anlatacağız. İşte o devir biz dimdik tıpkı topluluk oluruz. O antlaşma biz hafızlığın kıymetini alim Kuran’ı Kerim’in değerini anlayan, elçi efendimizin sünnetinin değerini anlayan Müslümanlar adına Rabb’imizin karşısına çıkmaya yüzümüz olur. Bunları yapmazsak yüzümüz gayrimümkün.”

Daha sonra 54 öğrenciye Erbaş ve tören düzeni üyeleri tarafından hafızlık belgeleri verildi.Share: