MİT tırlarının durdurulmasını organize eden FETÖ sanıklarının eylemleri gerekçeli kararda

Adana ve Hatay’bile MİT tırlarının durdurulmasını ve aranmasını birleştirme fail Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün (FETÖ) “sivil imamı” 9 sanıktan 6’sına 8 yıl 9 ay ile 18 sene beyninde değişen mapus cezaları verilmesine ilgili gerekçeli karar açıklandı.

Adana 13. Bunaltıcı Ukubet Mahkemesince 2014 yılında Adana ve Hatay’de MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle aralarında FETÖ’nün güya “güllabi imamı” Nurettin Oruç’un dahi bulunduğu 9 sanıktan 6’sına sunulan hapishane cezalarıyla ilgilendiren gerekçeli karar yazıldı.

Sanık savunmaları ve tanık beyanları, tanıt değerlendirmesi ve hâkimiyet kabil kısımların düz aldığı 196 sayfalık gerekçeli kararda, FETÖ’nün yapısı, işleyişi, finansal kaynakları, kamu kurumlarına sızma stratejisi, “kendisinden olmayanlar” üstünde oluşturduğu sorumluluk kabil ayrıntılara düzlük verildi.

Kararda, MİT tırlarının durdurulmasının yalın kat tıpkısı adli sormaca şeklinde değerlendirilemeyeceği belirtilerek, “MİT tırlarının durdurulmasının ve aranmasının FETÖ’nün planlı ve örgütsel ayrımsız organizasyonu olduğu anlaşılmıştır.” ifadesine vadi verildi.

Gerekçeli kararda, sanıkların şahsi yerine “fiil-tutamak-olay” ilişkisi bağlamında hukuki statülerine ilişik yegâne biricik değerlendirmede bulunuldu.

Kararda, 18 sene hapse çarptırılan FETÖ’nün sanki “cingöz imamı” Nurettin Oruç’un neymiş Diyarbakır havza temsilcisi olduğu dönemde, operasyonel merkez kullandığı ve teşekkül mensuplarına Bank Asya’ya mülk yatırmaları için talimat verdiği belirtildi.

Gizli şahit “Simge” gerekçeli kararda kayran kayran beyanında, Oruç’un teşekkül sergerde Fetullah Gülen’in talimatıyla debi ettiğini ve tırların durdurulması kararlaştırılan Diyarbakır’daki toplantıda bulunduğunu anlatarak, “FETÖ tarafından Oruç’a MİT’in tamlık hareketliliğinin izlem edilmesi görevi verildi. Kendisi de bu göreve ilgili örgütün Adana, Hatay, Mersin Ağacı ve Osmaniye’den mesul neymiş Adana Bölge Müdürü Halil harf ünlü Hamza Yüce Ece’ye komut verdi. Toplantılar ve hazırlıkların örgüt liderine bildirilmesi neticesinde, örgüt lideri ‘Gelen kamyonlarla temel dışına sevkiyat olursa bunların geçişine cevaz verilmemesi için herhangi bir tip çalışmanın yapılması ve kamyonlar durdurulduktan sonradan yüklerinin boşalttırılarak görüntülerinin kaydettirilmesi, basının fenomen adına çağrılarak görüntülerin çarşaf bürgü yayınlanması’ talimatını verdi.” ifadesini kullandı.

“Simge”, talimatların peşi sıra tırların sözde bire bir ihbar doğrultusunda durdurulduğunu ve bunun rutin arama kadar gösterilmeye çalışıldığını gerekçeli karardaki ifadesinde belirtti.

Kararda, “Nurettin Oruç’un MİT’e ilgili yardım tırlarının durdurulmasını kombinasyon fail kişilerden olduğu, bu düzenleme neticesinde örgüt mensuplarına sunulan roller neticesinde lazım planlamaları yaparak tırlara müdahale ettikleri, dolayısıyla sanığın MİT’e ait tırların durdurulması eyleminin asli sorumlularından olduğu anlaşılmıştır.” ifadesine yer verildi.

Tırlarla ilişik cali ihbarı yapan sanığın eylemleri anlatıldı

Kararda, 16 sene 6 ay hapse çarptırılan sanık Halil Kahraman’in örgütsel eylemlerine da kayran verildi.

Sanığın, görüngü tarihinde Hatay İl Açıkgöz Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğünde astsubay olarak çalıştığı belirtildi.

Halil Yiğit’in, devamlılık halinde gizlilik kapsamında FETÖ’yle irtibatını sürdürdüğü anlatılan kararda, şu ifadelere kayran verildi:

“Halil Kahraman’in MİT mensuplarının sevk ve idaresindeki yardım tırları için söz konusu büyüklük faaliyetinden bitirmiş olmasına rağmen şalter plakasını da yüklemek kanalıyla ‘tırlarda örgütün silahlarının bulunduğu’ şeklinde düzme ihbarı işleyen hayat olduğu, teşkilat sergerde Fetullah Gülen ve örgüt yöneticisi Emre Uslu’nun hikmet ve talimatları doğrultusunda şuurlu namına yapmış olduğu bu sahte ihbarla eylemi birlikte organize ettiği ve bağlantılı olduğu, çap sırrı niteliğinde gereç haiz tır ve ona refakat eden 4 MİT görevlisinin içerisinde bulunduğu aracın ‘uydurma bire bir ihbar’ üstüne adli anket kılıfı altında Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde durdurularak aranmasına ve MİT’in faaliyetinin içeriğinin açığa çıkarılmasına adım edilmesi eylemini örgütsel saikle gerçekleştirdiği, eyleme bilerek ve istekle asli namına paydaşlık ettiği anlaşılmıştır.”

Sanık Özdemir, FETÖ yoluyla tırların takibi için hususi görevlendirilmiş

Gerekçeli kararda, 10 yıl 10 ay hapse çarptırılan sanık Abdurrahman Özdemir’in görüngü tarihinde Ankara İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Bölüm Müdürlüğünde “duyum prensip komutanı” sıfatıyla astsubay kendisine görev yaptığı ve operasyonel hat kullandığı bildirildi.

Sanığın MİT’e ilgili tırların takibi için hususi görevlendirildiği bilgisine meydan verilen kararda, Özdemir’in telefonunun tırların intikal güzergahında çevir sinyali verdiğinin belirlendiği anlatıldı.

Kararda, sanıklar Berkant Münevver, Hasan Pervin ve Arif Danacı’nın dahi operasyonel forma kullanarak “zımni mortocu”larla temas kurdukları belirtildi.

MİT tırlarının durdurulması ve dava süreci

MİT tırları, 1 Ocak 2014’te Hatay’ın Kırıkhan, 19 Eş 2014’te ise Adana’nın Ceyhan ilçelerinde durdurulmuştu.

Tırların durdurulmasını birleştirme ettikleri gerekçesiyle Adana 13. Gösterişli Ukubet Mahkemesince görülen ve 2020’dahi karara bağlanan davada, 50 sanıktan 27’sine 1 sene 10 kamer 15 çağ ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen kodes cezaları verilmişti. Firari sanıklar ve bambaşka mahkemede aynı suçtan yargılanıp ukubet kayran sanıkların dosyaları ayrılmıştı.

İstanbul 14. Vahim Ceza Mahkemesince da Adana ve Hatay’de MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını kombinasyon ettikleri gerekçesiyle aralarında FETÖ’nün sözde “kurnaz imamı” Nurettin Oruç’un de bulunduğu 3’ü gayrı suçlardan tutuklu, 9’u firari 18 sanık için savca hazırlanmış, murafaa yetkisizlik kararıyla dosyayı Adana Yavaş Ukubet Mahkemesine göndermişti.

Murafaa heyeti, yargılamanın geçmiş celsesinde 9 firari sanığın dosyasının ayrılmasına değişmeyen vermişti. Güzeşte yıl 9 Aralık’taki değişmeyen duruşmasında, Adana 13. Yavaş Ceza Mahkemesince sanık Nurettin Oruç 18 sene, sanık Halil Alp 16 yıl 6 ay, maznun Abdurrahman Özdemir 10 sene 10 kamer mapus cezasına çarptırılmıştı. Heyet, “silahlı terör örgütüne örgen tevessül etmek” suçundan sanık Berkant Münevver’ı 10 yıl 6 ay, Hasan Ülker ve Arif Danacı’yı de ayrı ayrı 8 sene 9 ay cezaevi cezasına mahkum etmişti. Sanık Kaan Kürşat Karaahmetoğlu’nun ise üzerine atılı suçları işlediğinin çakılı olmaması gerekçesiyle beraatine, sanıklar Soner Sebep ve Yasin Yalçınkaya karşı ise “yinelenmiş entelekt” olduğu gerekçesiyle davanın reddine değişmeyen verilmişti. Duruşma heyeti antrparantez, maznun Berkant Aydın için tutuklanmak üzere yakalama emri çıkarılmasına bile hükmetmişti.

Share: