Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hükûmet Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Yaklaşık 3,5 saat süren ziyaret sonrası açıklamalarda mevcut Reisicumhur Erdoğan, başörtüsüyle ilgilendiren anayasa değişikliği teklifi karşı da konuştu.

“CHP’DE TARTIŞMALAR, YASAKÇI ZİHNİYETİN PUSUDA BEKLEDİĞİNİ GÖSTERDİ”

Açıklamalarından Erdoğan, “Mecliste yaptığımız DÜRÜST Tümen Grup toplantısında CHP Genel Başkanı eliyle gündeme getirilen kamuda başörtüsü ve mesai hakkı konusunda yetişkin değerlendirmelerde bulunduk, çağrı yaptık. 20 yılda yaptığımız düzenlemelerle ülkemizin kanayan yarası olan başörtüsü ve iş hakkındaki sorunu çözmüştük. CHP Genel Başkanı’nın bu konuyu gündeme getirmesi üzerine hele CHP’bile tartışmalar dideban zihniyetin gene pusuda beklediğini gösterdi” dedi.

“MECLİS GÜNDEMİNE KİMİN NASIL TUTUMA GİRECEĞİNİ GÖRECEĞİZ”

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “Bizde çözümü anayasal garanti kabul etme teklifinde bulunduk. Sedir’te kabul edilen elan sonradan CHP Genel Başkanı’nın AYM’da fek edilen bir aranjman vardı. Arkadaşlarımıza eş kurumunu dahi içeren elan şümullü esas değişikliği talimatını verdik. Konu Divan gündemine geldiğinde bu konuda kimin şüphesiz tutuma gireceğini bütün alay malay göreceğiz. Bizde çözümü anayasal güvence ahiz teklifinde bulunduk. Divan’te akseptans edilen henüz sonraları CHP Umumi Başkanı’nın AYM’de fek edilen tıpkı düzenleme vardı. Arkadaşlarımıza ocak kurumunu da içeren elan şümullü kanunuesasi değişikliği talimatını verdik. Konu Meclis gündemine geldiğinde bu konuda kimin zahir tutuma gireceğini hep gelişigüzel göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Sözlerime Acun Şampiyonu olan Ampute Milli Takımımızı kutlama ederek fethetmek istiyorum. Birer azim ve çalışkanlık timsali yerine gördüğüm oyuncularımıza şahsım, milletim hesabına teşekkürname ediyorum. Ülkemize ve milletimize hizmetle kırcı günler ve haftalar geçirdik. Ülkemizin 20. Ankara’nın 2. eseri Etlik Şehir Hastanesi’ni 28 Eylül’üstelik hizmete açtık. Şehir hastanelerimiz acun çapında müşabih alınıyor.

MGK toplantısında iç ve aut tehditleri değerlendirdik. Hele Yunanistan kullanılarak ülkemize karşı sergilenen düşmancasına tavrı yine car ettik. TESK’in yapılan genel kurulunda esnaf ve sanatkarlarımızla hasbihal etme imkanını bulduk. Esnaflarımıza müteveccih bakir müjdelerimizi konuşmalarımızın sonuç kısmında sizlerle paylaşacağız. Tıpkı çevrim akşam ezanı İznik’te Acun Göçkün Oyunları’nda değişik coğrafyalardan gelen kardeşlerimizle buluştuk. Bu oyunlar vesilesiyle ülkemizde ağırladığımız misafirlerimizin seçme birinin evlerine kültür elçileri kendisine gördüğümüze inanıyorum. Kaynak ve Maliye Bakanımızın organizasyonuyla yabancı iktisatçılarla bire bir araya geldik. Ülkemizde uyguladığımız ekonomi programını ve küresel gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduk.

“1 EKİM’DE MİLLETVEKİLLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK”

TBMM’nin 27. bölüm 6. yasama yılı açılışı vesilesiyle 1 Ekim’birlikte milletvekillerimizle tıpkısı araya geldik. Genel kurulda yaptığımız küşat konuşmamızda ülkemizin dünü, bugünü ve yarınını kucaklayan şümullü muhasebe yaptık. Konuşmamızı önümüzdeki yılı Türkiye Yüzyılı müjdesini vererek büyük sıkıntı ilettiğimize inanıyorum. İstanbul’a kazandırdığımız en son erişim projesi olan Pendik- Sabiha Gökçen metro hattının açılışını gerçekleştirdik.

Yeni finansal mimarlık arayışlarının dünya çapında cevvaliyet kazandığı dönemde ortaklık mal kurumlarının eke ihtiyacı karşılayacağına inanıyorum.

“YAŞANAN SEÇKIN GELİŞME, TÜRKİYE’NİN AVRUPA İÇİN KAÇINILMAZ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Ermenistan Başbakanı sayın Paşinyan’la Prag’ta görüştüğümüz hükümet başkanları arasındaydım. Yaşanan değme gelişme Türkiye’nin KEZ ve Avrupa coğrafyası amacıyla mübrem olduğunu gösteriyor. Ülkemizin bölgesel krizler karşısında sergilediği tartılı tavrın muhataplarımızla takdirle karşılandığını gördük. Prag’de bile Maşrık Akdeniz ve Ege sorunlarını uluslararası ünsiyet çerçevesinde halletmek istediğimizi söyledik. Muhataplarımızı düet temelde diyaloğa nida etmesini bekliyoruz.”

“ALEVİ-BEKTAŞ İNANÇ ÖNDERLERİNE GRUP VERİLECEK”

Cuma haset İstanbul’dahi Şahkulu Padişah Dergahı’nda ülkemizdeki Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız üzere tarihi adımları de açıkladığımız törene katıldık. Şah Kulu Sultan Dergahı, Orhan Gazi devrinden beri bu toprakların istem pınarından biri olmuştur. Açılışını yaptığımız 4 ve temelini attığımız 76 cemevi de verdiğimiz müjdelerin tamamlayıcısı bakım olmuştur.

Bu topraklar üstünde yapılmamış eser hizmet, milletimizin çözülmemiş hiçbir meselesini bırakmamakta kararlıyız. Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın istek ve beklentilerini konfirmasyon ettik. Hemencecik çözülebilecek olanları vilayet ve belediyelerimiz aracılığıyla çözdük. Verilen hizmetlerin sürekliliğini seçmek üzere Firez ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde Alevi Hars Cemevi Başkanlığı kurma kararı aldık.

Bire Bir şekilde cemevi erkan hizmetlerini örümcek Alevi-Bektaş inanç önderlerine bu çekicilik bünyesinde takim verilecek. Mangır mülklerine kira vermek durumunda artan Alevi-Bektaşi kurumları buralardan ücretsiz yararlanma edebilecek. Ülkemizin demokratikleşme reformlarından birini elan hayata geçirmiş oluyoruz.

“FATİH’İN TORUNLARIYLA GEÇİRDİĞİMİZ GIDEREK ENERJİMİZİ TAZELİYOR”

Cumartesi günü Balıkesir’da vatandaşlarımızla buluştuk. Kuvayı Milliye meydanına kadar, oradan il meşveret meclisi toplantımıza gidişimize attığımız rastgele adımda bizleri muhabbetle bağrına basan Balıkesirli vatandaşlarımıza buradan teşekkürname ediyorum. Ilişki haset Mimar Sinan Üniversitemizin, Yontu Müzesi’nin açım törenine katıldım. Galataport’u konuşma fail vatandaşlarımızla hasbıhal etme imkanı bulduk. Daha bilahare TÜGVA Genel Yerleşmiş vesilesiyle gençlerimizle buluştuk.

Bu buluşmada şok hararetli, hararetli, içten geçti. TEKNOFEST gençliği ile maddesel ve manevi her alanda kendini her alanda yetiştirme iradesine topluluk Fatih’in torunlarıyla geçirdiğimiz anbean bizim enerjimizi tazeliyor. Kabine toplantımızın öncesinde üniversitelerimizin 2022-2023 akademik küşat döneminde hocalarımızla ve gençlerimizle beraberdik. Bakir akademik yılın kalburüstü olmasını diliyorum.

Küresel hesaplı krizin ve düzenlilik tehditlerinin arttığı dönemden geçiyoruz. Müstevli, çekişme, erke ve mal fiyatların yükselişiyle, resesyon ihtimaliyle tırmanan bu sıkıntılı dolaşma bittabi ülkemizi dahi etkilemektedir. Düzensiz barhana akımı, avlu pahalılığına büyüklüğünde benzeri saf sıkıntıyla mücadele ediyoruz. Türkiye uzun uzun süredir maruz kaldığı çevik ve tuzakların etkisiyle tedbirleri önceleri alabilen kabiliyete cemaat benzeri ülkedir.”

“GLOBAL KRİZİN YIKICI ETKİLERİNİ EN BEŞ ALTI DÜZEYE İNDİRDİK”

Terörle mücadeledeki tecrübemizle tahkim ettiğimiz güvenlik ve içtimai mimarimiz bölgedeki sair kaoslara karşı korunaklı kuzuluk getirmiştir. Diplomaside çifte standart ve haksızlıklar yeni lehçe dalgalanmalar karşısında dengeli ve yapıcı politikalar geliştirmemizi sağlıyor. Küresel krizin tahripkâr etkilerini bildirme bir iki düzeye indirmeyi başarabiliyoruz.

Avrupa özellikle kalkmak için dünyayı kişmiri kişmiri düşündüren enerji krizine, yenilebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek mücehhez yakalandık. İstihdam odaklı politikalarımızla resesyon tehlikesinin konuşulduğu dönemde insanımızın aşını, geleceğini garanti altına altık. Bugün başıboşluk oranı açıklandı. Tıpkısı eski ayak tabanı göre yüzdelik 9,6’yla tek haneli rakamlara gerilerken istihdam sayımız 31 milyonun üstüne artık. Cumhuriyet tarihinin yeryüzü yüksek istihdam rakamına nail olduk böylece.

Son günlerde yaşadığımız sıkıntıların ayrımlı politik ve sosyal saiklerle ortaya çıkmasını uyarmak istiyorum. Demokrasi, türe ve özgürlükler konusunda ülkemizi getirdiğimiz seviyeyi perçinleyecek gündemi faal tutuyoruz. Türkiye’nin cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne atıfla sembolleştirdiğimiz 2023 hedeflerine akıllıca emin adımlarla ilerliyoruz.

İlk başlığımız aynı müddet evvel duyurduğumuz milletimize 500 bin ev, 250 bin yer, 50 bin işyeri kazandırma amacını haiz İlk Evim İlk İşyerim Kampanyasındaki sonuç gelişmelerle ilgilidir. Içtimai basamak projeleri arz çok ehemmiyet verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır.

TOKİ’DE 7,2 MİLYON BAŞVURU

Çevre ve Kentçilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların peşi sıra İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu esas büyüklüğünde 7,2 milyon başvuru yapıldı. Bu referans sahiplerinden 4,5 milyonu mecmu şartları yerine getirerek süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna büyüklüğünde devam edeceği ayn önüne alındığında rakamların bitmeme edeceği açıktır.

Konutları 500 bine tamamlayacağımızı zaten söylemiştik. İlk adım 250 bin konutumuzu türe sahiplerine doğrulama edeceğiz. Arsa sayısını de 1 milyona emisyon kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsa ile hazırlıkları tamamladık. Hangi şehirde, nerede, hangi parselde bu arsalarımızı hazırladık. Arsa yerlerinin yüzde 40 kent merkezinde yüzdelik 60’ı ilçede kalkmak şekilde belirledik.

Konut amaçlı arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’da olacak şekilde planlandı. Değişik şehirlerimizdeki arsa sayıları arazi uygunluğuna göre tayin edilmektedir.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Vatandaşlarımız yer ve konuta ayrımsız anda başvurabilir. Fakat önemsiz ikisi şappadak çıkarsa çabucak birini tercih edebileceklerdir. Arsa fiyatlarını çevre bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, aynı dakika evvel evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz.

Müşterek parsellerdeki adalet sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada basamak inşa talebinde bulunabilir. Bu parselde temel taşı pozitif 4 veya 5 tiran geçmeyecektir. Hane amaçlı arsaların ve hareket yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Adalet sahibi vatandaşlarımız Meyan ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının tümü 2 yıl ortamında bitecek.

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Içtimai konutlarımızın inşasına 25 Ekim’birlikte Ankara, Afyon, Amasya, Işıklı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

Proje kapsamında 50 bin işyerinin geçmiş etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi beyninde mütebeddil 350 bin liradan kıymet 2633 liralık taksit, 10 yıla vasıl önel ile esnaflarımıza sunulacaktır. Çabucak bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya hususi sektörün basamak yatırımlarını hareketlendirecektir.

ESNAFA KREDİ DESTEĞİ

Müstevli ve çarpışma şartlarının önümüze çıkardığı dokuz canlı süreçte da esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olmayı sürdürüyoruz. Eş girişimci kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 bilyon liranın üstünde nesep kullanmıştır. Gençlerimiz üzere girişimci kredilerinden 52 bin birey 10 bilyon teklik kaynağa ulaşarak yararlanmıştır.

Esnafımıza 100 milyar lira yüreklilik kampanyası başlatıyoruz. Kredi dip limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme pusat kredisini 1,5 milyona yükseltiyoruz. Tendürüst girişimlerimizin emniyet limitini yükseltiyoruz. Halkbank’tan kredi kullanıp da takibe sakıt esnaflarımıza 6 ayak tabanı izansız ödemesiz 36 vadeli borcunu tasfiye imkanı sağlıyoıruz.

Enerji alanında üstelik cesim adımları attığımız süreçten geçiyoruz. Doğalgaz depolarımızı yüzdelik 100 doldurarak hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan’la ülkemizle alay malay Avrupa’nın erke genişlik güvenliğinde Tanap’ın kapasitesini 32 milyar metreküpe çıkartacak çalışmalara başladık. Libya ile hidrokarbür anlaşması bu ülkenin kıta sahasında yer yağı ve türevlerinin çıkartılması alanında eskimemiş işbirliği alanı oluştu.

“TERÖR ÖRGÜTÜ YÖNETİCİLERİNİ NEREDE BULURSAK ORADA İMHA EDİYORUZ”

Ülkemizin çizi güvenliği, milletimizin huzuru önceliklerimizin sunma başında düzlük almaktadır. TSK; Güven, Uyanık, kenar asayiş, ihsas, diplomatik kanallarımızla 24 saat akıcı ruh yürütüyoruz. Terör örgütü yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyoruz.

Sınır ötesi harekatlarımızı zat önceliklerimize ve yaptığımız planlara bakarak yürütüyoruz. Erte ülkemizin heybetli ulaşım projeleri ortada yer kayran Çanakkale-Ayvacık- Küçükkuyu yolu ve tünellerinin açılışına deli dolu bağlantıyla katılacağız. Arkası Sıra Astan’ya ziyaretimiz olacak. Cuma günü Zeytinburnu ulus bahçesini hizmete açtıktan sonraları Türkiye Şimendifer Faziletli Seviyeli Ciddi İşbirliği toplantısını Dolmabahçe’birlikte icra edeceğiz. Cumartesi haset inşallah Diyarbakırlı kardeşlerimizle özlem giderip, firez yürüyüşünü yapacağız.”

Share: