Büyük yıkım hareketli Hatay’daki akıbet durumu Lütfü Çekişme anlattı: Ekipler akşamdan itibaren gelmeye başladı

Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, bölgede serbest tıpkı alanda yavaş yıkıma bozukluk oldu. Depremden yeryüzü çok etkilenen şehirler ortada vadi düzlük Hatay’de çokça sayıda bina yıkıldı.

“AKŞAMDAN İTİBAREN EKİPLER GELMEYE BAŞLADI”

Havalimanının engel gördüğü, sayrılarevi, belediye binası kadar kamu kurumlarının yıkıldığı kentteki sonuç durumu Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Cenk anlattı. tv100 deli dolu yayınına bağlanan Cenk, “Şu temel büyüklüğünde mevrut müzaheret ekibi var mı?” sorusuna, “Var. Akşamdan itibaren gelmeye başladı. Akşamdan itibaren ekipler gelmeyle başladı. Ekipler özlük teçhizatlarıyla karayolundan geldikleri üzere detaylı sürdü. Bu gece daha fazlasını bekliyoruz. Sabahleyin yola çıksalar öğlene kadar fakat ulaşırlar. Bu akşam elan fazlasını bekliyoruz. Düz çok serbest. 10 pare ilden bahsediyoruz.” yanıtını verdi.

“BİRÇOK İNSANIMIZ KURTARILMAYI BEKLİYOR”

Lütfü Kavga, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Sabahtan beri sahadaydık. Antakya, Develik’nin haddinden fazla balaban tıpkısı kısmında hiç telefon çekmiyor. Birçok çatı yıkılmış. Binaların üzerindeki vericilerde yıkılmış durumda. Devlet hastanesinde baya aynı kötülük var. Şehremaneti binamız, itfaiye dairesinin binası yıkıldı. Birçok insanımız kurtarılmayı bekliyor. Yer haddinden fazla isteğimiz şu: Hangi büyüklüğünde hevesli istirdat ekibi gelirse mutlu oluruz. Bu soğukta kurtarılabilecek kayırıcı sayısını arttırırız.

“İNSANLAR HİPOTERMİDEN HAYATINI KAYBEDEBİLİR”

Taharri istirdat ekipleri çok açık hacimli tıpkısı alanda çalışacaklar. Hangi kadar herif gelirse o büyüklüğünde eş hayatı kurtulur. Geceleyin antipatik, insanlar hipotermiden hayatını kaybedebilirler.

“ŞEHİR İÇİNDE İLETİŞİM SAĞLANAMIYOR”

Vericiler hasar gördüğü üzere şehir ortamında bildirişim sağlanamıyor. Tığ özlük arkadaşlarımızla edisyon bildirişim sağlıyoruz. Yetkililer erte öğlene kadar iletişim sıkıntısının çözüleceğini söylüyorlar. Bütün iletişim sıkıntısından yağlık print durumda.

“SEÇKIN TARAFTA YIKILAN BİNA VAR”

1200 civarında yıkılan bina sayısı olduğu söyleniyor. Her tarafta yıkılan bina var. Özellikle Kırıkhan, Özgülük, Antakya, Defne, Samandağ, Arsuz, İskenderun, Payas’ta var. Hastaneler ve birçok doktorumuz engel gördüğü amacıyla imkan namevcut. Çok hayatını kaybeden âdem var. İnşallah çabuk vakitte yardımlar elan aşkın dirimlik. Dışarıdaki insanlarımız amacıyla keçe, giysi-kuşam, bala bezi ve mamasına ihtiyacımız var.

“İMKANLARIMIZ KISITLI OLDUĞU İÇİN YARDIM EDEMEDİĞİMİZ VAR”

İskenderun Limanı’ndaki yangını izleme edemedik. Tıpkısı üretimevi, apartmanda dahi cuşiş artık. Ulaşamadığımız vadi bulunmayan amma imkanlarımız kısıtlanmış olduğu üzere yardım edemediğimiz var.

“BUGÜN BİRLİK VE DAYANIŞMA HASET”

Hatay’de 2,5 milyona yakın koca var. Bizim imkanlarımız hepsine yetmiyor. Hele devletimizden, hükümetimizden, STK’lardan, belediyelerden, hayırseverlerden destek istiyoruz. Bugün irtibat ve el birliği günü.”

Share: