Pakistan’a müzaheret malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola artık

Facia ve Evgin Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, baskın afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan amacıyla kurduğu insancasına arkalama köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin çerge ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’da, AFAD Başbuğ Yardımcısı Alemdar Bozkurt, TCDD Nakliyat Umum Müdür Yardımcısı Bunaltıcı Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve destek veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla tören düzenlendi.

AFAD Umumi Komutan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’üstelik yaşanan dominant afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların birlikte afetzedelere acul tıpkı şekilde ulaşmasını murat fail Bozkurt, “Rüya ediyoruz ki trenlerle revan hem arkalama paketleri hem hijyen kolileri hem de oba ve battaniye üzere temel insancasına yardım malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların asıl ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yarar ve kolaylıklar sağlar diye imge ediyoruz.” dedi.

Arkalama trenlerinin koordinasyonunda dört nahiye belirlediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin, Van ve Kocaeli’nde girmek amacıyla esenlik trenlerimiz yola daha çok. Geçtiğimiz salı günü Van’da 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle gelişigüzel Türk milletinin duaları da Pakistan’a erişmiş olacak.”

“Cümle demiryolcular canla başla mücahede göstermektedir”

TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Yoğun Altun birlikte 2 katar halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insani müzaheret malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını tabir ederek, “Az Buçuk sonra iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde toplam 3 bin 991 kilometre mesafe kat edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki arkalama malzemelerinin gerekseme sahiplerine olanaklı olan en gelişmemiş sürede ulaşması üzere trenin geçtiği güzergahtaki kül demiryolcular canla başla himmet göstermektedir.” diye konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi birlikte yardımlarda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Trenlerle taşınan yaklaşık 350 titrem gıda yardımının Pakistan’üstelik yaşanan besin sorununa balaban oranda katkıda bulunduğunu ifade fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim ama Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece henüz basit atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza koruyucu olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara çalışkan trenler için yardım hazırlayan vilayet, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalabalık, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Münevver, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa vadi alıyor.

Share: