Birçok afette kontrol istirdat çalışmalarına katılmıştı, kazaya kurban gitti

Birçok afette kontrol kurtarma çalışmalarına katılmıştı, kazaya kurban gitti

Molly’nin eğitmeni Taner Aldanmaz:

“Düzce ve Bolu bölgesinin tek enkazda enerjik arayan taharri istirdat köpeğiydi”

DÜZCE – İzmir ve Elazığ depremleri ilkin koyulmak üzere birçok afette arama istirdat çalışmalarına katılan, tatbikatlardaki performansıyla göz dolduran arama istirdat köpeği Molly, otomobilin çarpması neticesinde sevimli veda etti. Molly’nin eğitmeni Taner Aldanmaz, “Emeklerime, verdiklerime yanmıyorum. Bizim evladımız gitti. Düzce’nin arama istirdat, kadavra köpeği gitti” dedi.

Görüngü, geçkin akşam saatlerinde Düzce Yahyalar Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye bakarak, taharri kurtarma köpeği Molly, eğitmeni Taner Aldanmaz eliyle kafesinden çıkartıldıktan bilahare eksantrik tıpkı kapik görerek takiben koştu. Bu sırada Molly, otomobilin çarpması neticesinde kanlar içre yerde kaldı. Veteriner kliniğine götürülen Molly, kurtarılamayarak temizlik oldu.

Düzce Kontrol Kurtarma Derneği’nin bir üyesi olan Molly’nin, AFAD fariza emri da bulunuyordu. Kalburüstü çalışmalara imza atan Molly, 3-4 Ilk Teşrin tarihleri arasında Sakarya’dahi planlı Enkazda Canlı Kontrol Kurtarma Köpekleri Görev Sürücü Belgesi Sınavı’nda grubunda yer yüksek puanı alarak, sınavı başarıyla geçmişti. Bolu ve Düzce’nin bir tane taharri kurtarma köpeği olan Molly, İzmir ve Elazığ depremleri özellikle almak üzere, Kastamonu ve Düzce’da meydana gelen hâkim felaketlerinde bile arama istirdat çalışmalarına katılmıştı. Anaokullarında dahi çocuklara efsanevi sevgisi ilkah etmek üzere gösteriler işleyen Molly, çocukların de sevgisini kazanmıştı. Akıbet adına Molly, Miralay Talat Demirel Anaokulunda miniklerle aynı müddet eğitim yapmıştı.

“Düzce ve Bolu bölgesinin bir tane enkazda deli dolu arayan köpeğiydi”

Köpeği mama isnat etmek için kafesinden çıkardığı esnada olayın meydana geldiğini anlatan Taner Aldanmaz, “Tıpkı tatbikatımız vardı. Bir civar araştırma amacıyla manevra alanına gittik. Bugünde tatbikata gidecektik. Düzce Valisi ve AFAD Müdürü gelecekti. Onlara eylem yapacaktık. Kutudan inince eksantrik tıpkısı kapik gördü ve onun yanına gitti. Çağırdım, tüm gelirken yaslı bire bir trafik kazası geçirdi. Köpeğimi kaybettim, çokça üzgünüm. Emeklerime, verdiklerime yanmıyorum. Bizim evladımız gitti. Düzce’nin kontrol istirdat, kadavra köpeği gitti. AFAD’a kapalı ayrımsız köpekti. Sınavı grubumuzda birinci adına geçmiştik. Ne yazık kim hakeza elem tıpkı olay yaşadık. Anaokullarına gidiyorduk. Minik öğrencilere gösteriler yapıyorduk. Efsanevi sevgisini öğretiyorduk, sevdiriyorduk. Takkadak bizim köpeğimiz değildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin köpeğiydi. Tığ vakit kaybetmeden onun idarecisiydik. Söyleyecek başka bire bir şey yok çokça üzgünüm. Düzce ve Bolu bölgesinin yegâne enkazda etken arayan taharri kurtarma köpeğiydi” diye konuştu.

(SA-HFV-ÖK-Y)

Share: