Bingöl ekonomi haberleri… ‘Altın madalyalı’ Bingöl balı coğrafi bel aldı

Geçtiğimiz aylarda İngiltere’üstelik düzenlenen aynı yarışmada altın madalya düz ve eski yıllarda dünya ikincisi seçilen Bingöl balı, coğrafi meni aldı. Coğrafi meni tescil belgesini Türk Patent ve Işaret Kurumu Başkanı Cemil Başpınar, paydaşlara takdim etti.

Bingöl Üniversitesi marifetiyle yapılan “Bingöl Balı Coğrafi İşaret” başvurusu, Türk Patent ve Ayraç Kurumu yoluyla onaylanarak tescil aldı. 2018 yılından itibaren Bingöl balının coğrafi İşaret almasına yönelik icraat çerçevesinde, kentin tamamını katakulli eden, Bingöl biçim ve 7 ilçesinde 50’ye mümasil bölgeden 3 sene süresince elde edilen balların analizleri, ‘Bingöl Üniversitesi Merkezi Araştırı Laboratuvarı’ ile ‘Arı ve Natürel Mahsulat AR-GE ve ÜR-GE Merkezi’nde gerçekleştirildi. Projelerde gerçekleştirilen analizler sonucu elde edilen verilerin değerlendirilmesinin ardından hazırlanan ‘Bingöl Balı Coğrafi İşaret’ başvuru dosyası 2020 yılının aralık ayında Türk Patent ve Işaret Kurumuna sunuldu. Türk Patent ve Marka Kurumu ve ilgili başka çalım uzmanları marifetiyle yapılan incelemeler sonucunda, vacip düzenlemelerin ardından Bingöl balı tescil edildi.

Tescil belgesinin takdimi için kalıp Recep Tayyip Erdoğan Kurultay Merkezinde benzeri izlence düzenlendi. Programa, Türk Berat ve Ayraç Kurumu Başkanı Cemil Başpınar, rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, Tarım ve Orman İl Müdürü Belgit Bahadır, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, kurum amirleri ve arıcılar katıldı.

“Bingöl balının arsıulusal tanıtımına katkı sağlayacak çalışmaları yürüteceğiz”

Kısaca 4 almanak sürecin ardından Bingöl balının coğrafi meni aldığını belirten Türk Nişancı ve Işaret Kurumu Başkanı Cemil Başpınar, balın kentin ekonomisine yardım sunacağını söyledi. Başpınar, “Bingöl balı gerçekten ülkemizin çok zer coğrafi işaretlerinden biri yerine kurumumuz sicilinde yerini aldı. Yaklaşık 4 yıllık tıpkısı süreç saraka konusuydu. Üniversitenin koordinasyonunda, öncülüğünde haddinden fazla mehabetli, ilmî icraat yürütüldü. 2018 yılında başlayan ayrımsız süreç söz konusu. 2019 yılında gene kurumumuz, uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen çalıştaylar söz konusu oldu. 2020 yılında Bingöl balı başvurusu yapıldı ve 2 yıllık sürecin böylelikle, bugün geldiğimiz noktada Bingöl balı coğrafi bel alarak ülkemizde tescil edildi. Bu coğrafi işaretin Bingöl’e, Bingöl’ün ekonomisine, kalkınmasına katkılar sağlamasını diliyorum. Tabi bu tescili uluslararası düzeye birlikte taşımamız gerekiyor. İnşallah bu anahtar ile Bingöl balının uluslararası tanıtımına yardım sağlayacak çalışmaları yürüteceğiz” dedi.

Bundan sonraki süreçte Bingöl balının kalitesini yükseltmek üzere faaliyet yapmaya devam edeceklerini söyleyen Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Bingöl balının çok nitelikli olduğunu biliyorduk, filhakika İstanbul’da Bingöl balı Türkiye birincisi, dünya ikincisi olmuştu 600 mostra arasından. Yine mümasil zamanda İngiltere’da yapılan aynı yarışmada Bingöl balı dereceye girdi, zer madalya aldı. Bunları tığ ilmî namına pekiştirmek amacıyla üstelik Türk Berat ile ilişik olan süreçleri devam ettirdik. Türk Patentine başvurma ettik ve yapılan incelemeler neticesinde, bizim Bingöl coğrafyasında yaptığımız çalışmalarla hareketle Bingöl balı coğrafi bel tescil belgesini aldı ve Bingöl balı böylece bu yapılan çalışmaları ilmî namına konfirmasyon ettirmiş oldu. Bu çalışmalar bağımlı 3-4 yıllık ayrımsız süreçti. Vakit Kaybetmeden bire bir bitki üzerinden değil, hemen bire bir karye üzerinden değil yemeden içmeden ayrımsız ilçe üzerinden değil, hep Bingöl’ün balıyla ilişik coğrafi bel belgesi almış oldu. Biz bile bundan ahir süreçte hem denetimini hem birlikte kalitesini artırarak süreçlerimizi bitmeme ettireceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Coğrafi işaret arıcıları sevindirdi

Coğrafi işaretin alınmasından hava mutlu olduklarının altını çizen Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Ali Anne ise “Bingöl arıcıları olarak çokça mutluyuz. Türk Nişancı Kurumu vasıtasıyla bize coğrafi işaret belgesi arz edildi. Bu de balımızın kalitesini yeniden ortaya çıkardı. Arıcılarımız namına emeği geçen herkese çok teşekkürname ediyorum. Bu bizim için sevindirici aynı bilgelik oldu. bundan sonra hedefimiz daha de nitelikli bal anlamak olacak” şeklinde konuştu.

Bingöl balı önceki yıllarda hem acun ikincisi seçme hem birlikte İngiltere’deki aynı yarışmada kızıl madalya almaya doğruluk kazanmıştı. – BİNGÖL

Share: