Başkan Büyükkılıç: “Kayseri’de Turizm Tıpkı Başka Sunturlu Olmaya Başladı”

Kayseri Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile gelişigüzel Türkiye’nin ve dünyanın sunma önemli ski merkezlerinden Erciyes Kayak Merkezi’nde İl Tanıtım ve Geliştirme Yerleşmiş Toplantısı’na katıldı.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), İl Lansman ve Geliştirme Yerleşmiş Toplantısı Erciyes Kayak Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıya Komutan Büyükkılıç ve Vali Çiçek’in beraberinde Kayseri İl Kültür Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Ihya Ajansı temsilcileri, İl Tanıtım ve Geliştirme Yerleşmiş üyeleri katıldı. Toplantıda açıklamalarda bulunan Başbuğ Büyükkılıç, “Kayseri’mizin, Erciyes’imizin kışa hazır olduğunu vurgulayarak sözlerime başlıyorum. Telesiyej, gondol, teleferik kadar 19 mekanik tesisiyle, 40 pisti, 130 kilometrelik pist uzunluğuyla uluslararası standartlardaki Erciyes Kayak Merkezi’miz gelinliğine büründü. Ski pistlerimiz ile birlikte dostlarını, sevenlerini beklediğini söyleyebiliriz” dedi. Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri’nin tarihi, natür ve kültürel güzelliklerinden ve eserlerinden bahsederek şunları söyledi;

“Kayseri’mizin amiral gemisi yerine nitelendirdiğimiz Erciyes’imizin beraberinde Soğanlı Vadimiz bizim olmazsa olmazımız oldu. Soğanlı Vadisi’ndeki dini eserler, yapılar, Soğanlı merkezindeki mukteza düzenlemeler yapıldıktan sonra, palavra turizmi dahi karışma, insanların arayış içerisine girdiği bire bir nahiye olarak tanımlanmasıyla Kayseri’dahi turizm bire bir ayrıksı fena hâlde olmaya başladı. Bunlarla birlikte Kapuzbaşı Şelaleleri, Koramaz Vadisi, Padişah Sazlığı gibi hem kültürel hem dini eserler hem dahi tarihi doku ile medeniyetlerin ayrı ayrı zenginlikleriyle buluşan Kayseri’mizin enformasyon faaliyetlerini zer Valimiz ve ekibiyle alay malay gayretlerimizi sürdürerek, kamuoyunun bilgilerine sunacağız. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Ilbay Çiçek ise “Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkürname ediyor, söylediklerine aynıyla katılıyorum” dedi. Kayseri İl Ekin Turizm Müdürü Şükrü Dursun birlikte İl Lansman ve Geliştirme Yerleşmiş oluşmasından itibaren yapılan işlerin değerlendirilmesi, İstanbul Yenikapı’da 8-11 Fasıla 2022 tarihleri ortada yapılacak olan Kayseri Lansman Günleri etkinliklerinin ele alınması, 2023 İstanbul EMİTT Fuarı ile ilgili görüşülmesi, Erciyes’in sürdürülebilir önemli planının uygulanması kabilinden konuların gündeme alınacağını belirtti. Dursun, 2023 gaye ülkelerde pazarlamalar ile ilişik konunun de ele alınacağını söyledi.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı marifetiyle yapılan sunumda, 2023’te Kayseri turizmi için yapılması planlanan konular anlatıldı. – KAYSERİ

Share: