Baraj gölünde avlanan sim balığı, Avrupa ve Orta Şark ülkelerine ihraç ediliyor

Osmaniye ve Kahramanmaraş sınırları zarfında düzlük düzlük Aslantaş Baraj Gölü’nde yakalanan gümüş balığı Avrupa ve Orta Şark ülkelerine ihraç ediliyor.

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa İlmeç, AA muhabirine, Aslantaş Baraj Gölü’nde yüce oranda sim balığı popülasyonu bulunduğunu söyledi.

Baraj gölünde 5 bin 153 hektarlık benzeri avlak sahası olduğunu belirten İlmeç, burada yılın rastgele dönemi gümüş balığı avcılığı yapılabildiğini anlattı.

İlmeç, barajda avlanan gümüş balığının yüzde 80’inin ihraç edildiğine değinerek, şöyle konuştu:

“Bu avlak sahasından almanak 350 tona yakın gümüş balığı ticareti yapılmakta. Bu bile kebir bir dirimlik kaynağı. Sim balığı dış satım ürünü olduğu amacıyla dünyada tüketilmediği mevki neredeyse yok. Sim balığı hem ilimiz hem ülkemiz ekonomisi için haddinden fazla oylumlu. Aslantaş Barajı’nda yakalanan gümüş balığının hoppadak ilimiz ekonomisine yıllık katkısı tahminî 3 milyon liralık. Bunun ev dışı pazarına çıkması ve ekleme derece oluşturması da hem mutluluk hem da ilimiz ekonomisi amacıyla cesim. Hele Avrupa ülkeleri ilkin tutmak üzere Irak kabilinden Orta Doğu ülkelerine da sim balığı gitmekte. Gine Yunanistan, İtalya kabilinden ülkelerde dahi sim balığı tüketilmekte ve ihracatı gerçekleşmekte.”

Sim balığı istilacı bir asıl

İlmeç, gümüş balığının istilacı bire bir kabil olduğunu, bu nedenle balığın avlanılmasının diğer türlerin popülasyonu açısından dahi koskocaman olduğunu aktararak, “Sene boyunca avlandığı devir gümüş balığının popülasyonu muhtemelen tıpkısı seviyede tutulabiliyor. Bu balık, yapısı bakımından gölde yahut göletlerdeki özge türlerin yumurtasıyla besleniyor. Sair balık türlerini baskılayıcı benzeri yapıya erbap. Buradaki balığın avlanmasının hem ekonomik adına bire bir katkısı var hem bile göldeki balık popülasyonunun devamlılığının sağlanması amacıyla şanlı.” diyerek konuştu.

Balıkçılık işleyen Celalettin Adlı dahi baraj gölünde avlanan gümüş balığının balaban bölümünü az dışına gönderdiklerini söyledi.

Share: