2 bin 655 km ayakçak çevirerek 23 şehri dolaştı

Uzuv bağışına ilgi dercetmek üzere bisikleti ile Adana’dan yola çıkan 44 yaşındaki Kemal Yücel, 10 Ağustos’tan bu zamana kadar 2 bin 655 km kaide çevirerek, 23 şehri dolaştı.

6 yaşındaki oğlunu karın tümörü ameliyatının peşi sıra kaybeden Eksiksizlik Yücel, kendisini içtimai sıkıntı projeleri ve farkındalık çalışmalarına adadı. Gücük sürece önce organ aktarımı sırası muntazır bir kişiye canlıdan canlıya karaciğerini da bağışlayan Yücel, eksantrik ana ve babaların da yavru acısı çekmemesi için uzuv bağışı konusuna ilgi elde etmek adına Türkiye’yi pedallıyor.

“23 ili bisikletle geçtim, 2 bin 655 km ayakçak çevirdim”

Türkiye’yi pedallayarak farkındalık oluşturmayı hedeflediğini ifade fail Eksiksizlik Yücel, “Gerçeklik göze ve uzuv bağışı konusunda sosyal bilinci arttırmak üzere 10 Ağustos tarihinde çiftteker ile Adana’dan yola çıktım. Rota çerçevesinde 41 şehri gezmeyi planlıyorum. Bu çerçevede kısaca 6 bin kilometre kaide çevireceğim. Amacım lösemi hastası çocuklara, nakil muntazır hastalara makul donörün bulunması ve onların hayata tutunmalarını sağlamaktır. İlik bağışı konusunda insanlar haddinden fazla yanlış bilgilere sahiptir. Ben bisikletle gezerek ilik bağışının ve uzuv bağışının hem önemini anlatıyorum hem de ne kadar kolay bire bir faaliyetler olduğunu anlatıyorum. Ben 9 yıl önceki genç erkek acısı yaşadım. Bu turdaki amaçlarımdan biriside temel babaların benim kabil velet acısı yaşamasını engellemektir. Bugüne kadar 23 kent gezdim. 23 şehir içerisinde tahminî 2 bin 655 kilometrede pedal çevirdim” dedi.

“Tek tanımadığım bire bir hastaya karaciğerimi verdim”

Kendisi üstelik canlıdan canlıya karaciğer bağışçısı olduğuna değinen Yücel, “6 yaşında Yüksek Utku adında benzeri oğlum vardı. 2013 yılında sömestr tatili sırasında gittiğimiz tıpkısı AVM’nin buz pistinde düşerek başını çarpması sonucu kontrol amaçlı hastaneye götürdük ve ortada ur olduğunu öğrendik. Bunun üzerine yaşama alın tıpkı uğraş başlattık. Etibba cerrahi müdahale olmazsa eğer 1 hafta içerisinde öleceğini söylediler. Us tümöründen cerrahi müdahale oldu fakat 9 günlük dirim mücadelemizi maalesef kaybettik. Eksantrik çocuklara hanay vermesi üzere rahmetlik oğlum Yüksek Yengi’nun organlarını bağışladım. Kul yaklaşık 14-15 ay önce hiç tanımadığım ayrımsız hastaya karaciğerimi verdim. Hem oğlum hayat kurtardı hem de ego ona laik tıpkısı baba olduğumu göstererek gönüllü yerine uzuv bağışı yaptım ve tıpkısı hastanın hayata tutunmasına vasıta oldum. Yaşadığım yavru acısını başka çocuklara umuda dönüştürüyorum” diye konuştu.

Yücel Samsun sonrasındaki rotası üzerine ise şunları söyledi:

“Samsun’daki rotamın arkası sıra Karadeniz kıran yolundan bitmeme ederek turumu tamamlayacağım. Önümüzdeki hedefim; Sinop, Kastamonu, Bartın yeniden o rotayı takip ederek Düzce, Kocaeli, İstanbul, Çanakkale ve ardından Veli Bölgesine, Akdeniz Bölgesine inerek 10 Teşrinievvel günü turumu Adana’birlikte noktalamak.” – SAMSUNShare: