19 Ilkgüz Gaziler Günü planlı törenlerle kutlandı

Trabzon, Kalaba, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Günü zımnında merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki merasim, Ilbay İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Reisi Maksat Zorluoğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Trabzon Idarehane Başkanı Seyyar Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende konuşan Gezgin Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına belen ederek, “İnşallah bu memlekette aynı elan savaşma imkânsız. Ama olursa birlikte 70 yaşında hazırız. Devletimiz yeter ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından sona erdi.

Ordu

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda planlı merasim, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kalaba Şubesi Başkanı Mehmet Mehabetli Gümüşkaya, Polis Güçleri Şehitleri ve Sökel Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenel Mecnunca ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Kargaşa Yazıhane Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende Ilbay Sonel, günün fehva ve önemini belirten müşavere yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki merasim Güre Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Albay Zekeriya Boğa ile özge tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Şehit ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün mana ve önemini tamlayan konuşma yaptı.

Şehitler için Kur’an-ı Verimli okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği uğrunda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilişik müşavere yaptığı törene, Vali Eksiksizlik Çeber, Belediye Reisi Rahmi Mukavemetli, İl Inanma Müdürü Nurettin Gökduman, İl Jandarma Komutanı Mürtefi Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu, gaziler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile değişik ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, imtina etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yılmaz Şahika, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden herhangi bir türlü girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Doruk, “Bu nedenle ermiş milletimiz, devir süresince istiklal ve istikbalinden katiyen ivaz vermemiştir. Yer baskı şartlar altında da lahut bildiği tam değerlerine cemaat çıkmıştır. Bu anlayışla debi eden kahramanlarımız, canından vazgeçmiş, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini sarfiyat etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyon Albay Mehmet Özgül, Belediye Reisi Demirhan Elçin, İl Güven Müdürü Sinan Erge, İl Bitirmiş Komutanı Uyanık Albay Sebep Okkalı, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, alım müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: