Ahilik Hareketi derneği esnafa “siftah parası” bıraktı

Kahramanmaraş’ta Ahilik Haftası zımnında Cömertlik Hareketi Derneği esnafların dükkanlarına ayıraç süresince siftah parası bıraktı.

Sabah namazlarını Celil Cami’bile kılan dernek üyeleri çıkışta, cemaate çorba ikramında bulundu. Daha sonraları Tarihi Bağlı Çarşı’evet geçen dernek üyeleri, dükkanların kapılarına ayıraç süresince siftah paraları bıraktı.

Üyeler, Tarihi Kapalı Çarşıdaki 1889 yılında yapıldığı melhuz kümbet uğrunda cömertlik duası yaptı.

Kahramanmaraş Cömertlik Hareketi Derneği Başkanı Paha Duygusal Şentürk, bin yıllık geleneği yaşatmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Ahiliğin öneminden bahseden Şentürk, şunları kaydetti:

“Siftah er yapıldığında işlerimizin çoğalan, verimli olacağı hissiyatı bizim kültürümüzde ve töremizde olan benzeri molekül, bizde üyelerimizle birlikte dükkanlar açılmadan esnafımızın siftahını yaptırarak işlerinin kalburüstü olmasını ve cömertlik haftalarını kutlu olmasını diledik. Esnaflarımızın dükkanlarına ayıraç içre siftahlarını bıraktıktan sonraları duamızı ettik. Tarihi merbut çarşımız Türkiye’nin bildirme büyük 5. çarşılarından. Burada Türkiye’da iki ya da üç yerde mevcut tıpkı kubbemiz bulunuyor. Önceleri ahiler burada toplanırlar sabahleyin tıpkı çorbalarını içerler henüz bilahare bile dualarını yapıp işlerinin başına geçerlermiş burasının da ahilik ve ahi evran için ayrı ayrımsız önemi var. Bu geleneği dahi yaşatmayı zalimce gönülden arzuluyoruz.”

Share: