Van’dan sarsıntı bölgesine 10 tır arkalama malzemesi gönderildi

Van’ın Erciş ilçesinde, ilçe ve uray öncülüğünde başlatılan müzaheret kampanyası kapsamında gerçekleştirme edilen malzemelerin yüklendiği 10 tır, zelzele bölgesine gönderildi.

Depremzedeler amacıyla Erciş ilçesinde başlatılan müzaheret kampanyasına vatandaşlar dokunaklı bağ gösterdi.

İlçe sakinlerinin getirdiği elektrikli soba, yeni çul, battaniye, gıda ve şahsi hijyen malzemelerinin ağırlıkta olduğu malzemeler, 12 Dev Eş Kapalı Spor Salonu’nda toplandı.

Görevli ve gönüllüler vasıtasıyla tasnif edilen malzemelerin kolilenerek yüklendiği 10 tır, dualar eşliğinde Malatya’ya uğurlandı.

Malzemelerin hazırlanma çalışmalarına bindi veren Kaymakam ve Uray Başkan Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu, gazetecilere, depremin arkası sıra ülkede 85 milyon insanın biricik kalpgâh olduğunu söyledi.

Malzemelerin toplandığı alanda sivil sosyete kuruluşları ve vatandaşlarla bir araya geldiklerini belirten Mehmetbeyoğlu, şunları aktardı:

“Isıtıcısından battaniyesine, sıska gıdadan gözyaşı gıdaya, hıfzıssıhha malzemeleri, çağa maması, biberon, biberon, paketlemek gibi mahsulat ayıklandı. Kolileme işlemlerini görevli ve fahri vatandaşlarımız canla başla yapıyorlar. Şu ana kadar ısınma malzemelerinden tutun azık malzemelerine büyüklüğünde 10 tır malzemeyi toparladık. Şehremaneti olarak iş makineleri ve kamyonlarımızı felaketin yaşandığı Malatya iline gönderdik. Van’ımız, Malatya ile eşleştirildi. Antrparantez bugün daha evvel arama kurtarma eğitimi düz asayiş korucularımızı ve belediyede vazifeli 40 arkadaşımızı gerekseme duyulan bölgelere arama kurtarma çalışmaları için gönderdik. Rabb’im son edenlere yağmur etsin, yaralılara bile acil şifalar kader etsin. Milletimizin başı sıhhatli olsun.”

Gönüllülerden Emine Galiç Şengöz da kampanyaya destek verdiklerini dile getirerek, “Henüz önce biz dahi depremi yaşadık. O duyguları biliyoruz, o acıları yaşadık. Şu dakika ilçemizin herhangi bir yerinden, herhangi bir evinden müzaheret gelmekte. 10 tıra malzeme yükledik. Rabb’im bire bir elan bu acıları yaşatmasın inşallah.” diye niteleyerek konuştu.

Share: