Vali Mahmut Çuhadar’ın 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı mesajı

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı zımnında yayımladığı mesajında, “Asırlar boyunca bağımsız yaşamış aziz milletimizin yeniden dirilişinin simgesi olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıldönümünü hep gelişigüzel kutlamanın coşku ve heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Vali Mahmut Çuhadar mesajında, “Cumhuriyet Altını, iri Türk Milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verdiği emsalsiz alplık mücadelesinin, eşsiz vatan sevgisinin, elzem bağımsızlık iradesinin ifadesi olan sunma sunturlu eseridir. Gösteriş, haysiyet ve destanlarla meşgul tarihimizden aldığımız azim, cesaret ve vakarla Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına birlikte yürümenin engin gururunu yüreklerimizde hissediyoruz.

Irk, diyanet, miftah, akide ve cinslik farkı gözetmeksizin değme vatandaşımızın özgürlüğü ve eşitliği temeline dayanan Cumhuriyet, bizi kavim namına ayrımsız arada tutan, toplumsal bütünlüğümüzü ve dayanışmamızı sağlayan, hayatiyetli ayrımsız Türkiye ideali etrafında birleştiren ortak ve elzem değerimizdir.

Cumhuriyetimizin 99 yıllık tarihi, milletimizin yeryüzü ağırlık şartlarda lacerem yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz amacıyla bize imge veren, attığımız herhangi bir adımda ibret almamız müstelzim bir dönemdir. Vatan, simge ve mukaddesatı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan ve gelişigüzel nev zorluğa göğüs geren muazzez milletimizin alp evlatları Malazgirt’ten Çanakkale’ye kadar tarihin değme döneminde necip ve azimli duruşuyla insanlığa barış, erinç ve rüya olmuştur.

Zaman Türkiye Cumhuriyeti Devleti, elden özlük vatandaşlarının değil, tıpkısı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki yekpare mağdurların, mazlumların, soydaş ve cömert toplulukların bile umut kaynağıdır. Bugün hepimize düşen kuma görev, milli değerlere, Cumhuriyet Altını’e erbap geçmek, bu ruh ve bilinci gelecek nesillere aktarmaktır.

Gönülleri kaynaştıran balaban aynı doğruluk ve sulh medeniyetinin mirasçısı olan ülkemiz, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine akıllıca tehlikesiz adımlarla ilerlerken ve gelişirken, bu ilerlemeye ve gelişmeye yılmadan, yorulmadan, aşkla, şevkle, azimle, fiilen, çiğin verip katkı sağlayacağız.

Bu duygularla, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk başta tevessül etmek için, İstiklal Mücadelemizin bilcümle kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları bize vatan kılan martir ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, Adıyamanlı hemşerilerimin ve bütün vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını yeryüzü içten duygularımla kutluyorum” ifadelerini kullandı. – ADIYAMAN

Share: