Ünlü direktör ve kameraman GAÜN’de

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Arsıulusal İlişkiler Ofisi Koordinatörlüğü’nde ve Mürekkep Milel Mülteciler Erdemli Komiserliği (UNHCR) iş birliğinde planlı, “Mobilization of Youth for Entegration” projesi çerçevesinde “Çoluk Çocuk Toplumsal Uzlaşma İçin Sahnede” adlı etkinlikler gerçekleştirildi.

Öğrencilerin entegrasyonunu ve şahsi gelişimlerini arttırmak için mütenevvi faaliyetleri içeren proje çerçevesinde “Sinemada kariyer, beyaz perde sektörü, Türk ve Dünya sineması” paneli Fena Hâlde Sanatlar Fakültesi Konuşma Salonunda düzenlendi. GAÜN Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Hezel ile Dr. Akademisyen Fer İncetahtacı’nın moderatörlüğünü yaptığı panele CJ ENM Türkiye Devlet Direktörü, Yapımcı, Dağıtımcı Ferhat Aslan ve Direktör, Film Yazarı Ajanda Haznedaroğlu konferansçı namına katıldı.

“Akıllıcasına insanlarla bildirişim çağ”

Beyaz Perde sektöründe her ülkede tıpkı eşkâl olduğunu belirten CJ ENM Türkiye Büyüklük Direktörü, Çekimci, Dağıtımcı Ferhat Aslan, Türkiye’bile sinema sektörünün merkezinin İstanbul olduğunu, sektörün yüzde 90’ının İstanbul’da hareketlilik gösterdiğini söyledi. Öğrencilerin arzulu kesimle artık bile gelmesi gerektiğine aksan özne Arslan, “Kariyer yaparken kiminle ne aşamada, elbet iletişime geçeceğinizi, ne kurumlarda profesyonellik yerine gerekseme var bunları öğrenmeniz geçişsiz. O yüzden bu cins toplantıları haddinden fazla önemsiyorum. Bu bölümü niçin okuyoruz? Çıkışlı olduktan sonradan ne yapacağınız? Sorularını elan okurken cevaplandırmanız, bu cevapla beraber de araştırarak makul insanlarla, doğru şirketlerle bildirişim kurarak kariyerinize cephe vermelisiniz. Kariyerlerinize cephe verirken üstelik nerede hangi eksik var? Kürsü ne bekliyor? Sorularının cevaplanması, eğitimle beraber ameliye hayattaki bileşenlerin makul noktada birleşmesi çokça şanlı” dedi.

“Gaziantep’te kendimi evimde kadar hissediyorum”

Gaziantep Üniversitesinde bulunmaktan, öğrencilerle benzeri araya gelmekten duyduğu memnuniyeti tabir eden Yönetmen, Film Yazarı Andaç Haznedaroğlu, “Elan önceki yaptığım Suriyeli Mültecilerle ilgili film Gaziantep’te geçiyordu. Yaklaşık 500 aileyle röportaj amacıyla gelmiştim. Bu yüzden Gaziantep’ e geldiğimde kendimi evimde üzere hissediyorum” dedi.

Bir yönetmen kendisine doğunun, Gaziantep’in ve bu bölgenin tarihçesinin kendisini her antlaşma çokça etkilediğini nâkil Haznedaroğlu, “Gaziantep ‘te çokça sayıda film çekiliyor, İstanbul’dan sonradan ikinci aynı gestalt benzer potansiyeliyle bakıyorum. Sinema ameliye işi, sette tecrübesi kazanılması müstelzim tıpkısı alan ve mefret olan hikaye. Sektörde genişlik şişman tartı senaryo ve bu yüzden öğrencilere hikayeye odaklanmalarını öneriyorum. İyi senaryo çıkarsa dünyanın değme durumunda elhak o filmi çekebilirler” şeklinde konuştu. – GAZİANTEP

Share: