Ulaş Glokom: İktidar, Milyonların ‘İbadethanemiz’ Dediği Cemevlerini Ekin Evi Namına Görüyor

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, cemevlerine müteveccih düzenlemeleri de içeren torba yasa teklifinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda, “İktidar, milyonların ‘İbadethanemiz’ dediği cemevlerini ibadethane kendisine görmüyor. Tamam hangi olarak görüyor? Firez evi. Siz, deminden, burada bile Aleviliği kültürle bağdaştırıp bin yıldır bu topraklarda gelişigüzel nev takı ve zulme alın inançlarını sürdüren Alevileri yok saymak istiyorsunuz” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda güzeşte, cemevlerine yönelik düzenlemeleri birlikte içeren Rüşvet Asıllar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Fark Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi görüşüldü ve ara sıra maddeleri kabul edildi.

Cemevlerinin imar planlarına karışma edilmesi ile ışıklandırma ve akarsu giderlerinin karşılanması gibi düzenlemeler de içeren teklifin görüşmeleri sırasında meze düzlük CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, AKP’nin Aleviliği kültüre irca etmek istediğini belirterek şunları söyledi:

“Milyonlarca Alevi yurttaşımız, cemevlerini ibadethaneleri görüp ibadetlerini cemevlerinde yapıyor, lokmalarını cemevlerinde dağıtıyor, matemlerini cemevlerinde yaşıyor amma iktidar, milyonların ‘İbadethanemiz’ dediği cemevlerini tapınak namına görmüyor. Olur hangi olarak görüyor? Hars evi. Siz deminden, burada birlikte Aleviliği kültürle bağdaştırıp bin yıldır bu topraklarda değme tür baskı ve zulme karşı inançlarını sürdüren Alevileri yok saymak istiyorsunuz.”

Alevi denince iktidarın aklına çabucak ekin kavramının geldiğini belirten Karasu, “AKP’ye bakarak 35 aydının fert verdiği Madımak Oteli kültür sarayı, Alevilerin ibadethanesi olan cemevleri üstelik kültür mekanı oldu. Alevilerin asıl türe ve bedel vatandaşlık talepleri gündeme geldiğinde AKP’liler, hars damgasını yapıştırıp işten sıyrılmaya çalışıyor. Bunu yaptığınız sürece Aleviliği birlikte Alevileri üstelik Alevilerin taleplerini bile derk şansınız bulunmayan. Neye karşısınız üstelik ‘ibadethane’ kelimesi size bu kadar uzak? Hazreti Ali’ye mi karşısınız, Ehlibeyt’e mi, 12 imama mı karşısınız, Hacı Bektaş Veli’ye mi, dört bap kırk makama mı, ‘Eline, beline, diline topluluk ol’ diyen düstura mı karşısınız” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Orak Ayı 2020’dahi Uzun Camii’nin açılışında yaptığı konuşmayı hatırlatan Karasu, “O ahit Cumhur Reisi, ‘Biz, ülkemizdeki hakim akide grubu olan Müslümanların ve başka dini inançlara mensup olanların da hakkını, hukukunu korumaya bitmeme edeceğiz’ diyordu. Amma benzeri Erdoğan, cemevine ‘cümbüş evi’ demiş; yetmemiş, Aleviliği seçim meydanlarında yuhalatmış. Lan Erdoğan, baştakini söyleyen de sensin, sondakini söyleyen da sen. Hangi sözüne inanalım senin” diye konuştu.

Share: