Tunceli’de 11 ilden 755 personelin katılımıyla manevra gerçekleştirildi

– Tunceli’üstelik 11 ilden 755 personelin katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi

TUNCELİ – Tunceli’da Türkiye Kıran Müdahale Planı çerçevesinde “Yerli Dozaj TAMP” cihaz başı ve düz tatbikatı gerçekleştirildi. 11 ilden hep 755 personelin katıldığı tatbikat nefes kesti.

Tunceli’birlikte TAMP çerçevesinde destek iller ve 26 evcil çalışma grubunun katılımıyla “Tunceli Yerel Düzem TAMP” alet başı ve kayran tatbikatı gerçekleştirildi. Tunceli’nin birlikte Elazığ, Erzincan, Malatya, Bingöl, Sivas, Van, Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Adıyaman AFAD İl Müdürlüğü personel ve araçları, Elazığ Emniyet Müdürlüğü, Sualtı Ekip Amirliği, güvenlik, bitirmiş, itfaiye, orman işletme, Karı ve Toplumsal Hizmetler, Kızılay, Sağlık Müdürlüğü, Içtimai Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı, Tarım ve Orman Müdürlüğü, FEDAŞ, Milli Eğitim Müdürlüğü personeli, İHH, Akut, ANDA, MUDAK kabil sivil cemiyet kuruluşları ile AYDES ve AFAD gönüllülerinden oluşan ekiplerin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikat öncesinde Ilbay Mehmet Uca Özkan başkanlığında 112 Ivedili Çağrı Merkezinde güruh gerçekleştirildi.

Burada tatbikata ilgilendiren mütekellim Ilbay Mehmet Ulu Özkan, “Tıpkısı yanı Erzincan fayı, benzeri yanı Elazığ, Bingöl bire bir yanı Ovacık faylarıyla çevrilmiş bir numara rütbe hareket bölgesinde mevcut ve coğrafi güzelliği, coğrafi özelliği hem dahi zorluğu sebebiyle zaman zaman coğrafyasında kayıp olaylarıyla, yüksekten düşme olaylarıyla karşılaştığımız tıpkısı eliyle Uzunçayır bire bir eliyle Keban, tıpkı aracılığıyla Munzur ve Pülümür nehirleriyle su varlığı ve potansiyeli yüksek olan ve bu suretle birlikte ara sıra boğulma vakalarıyla karşılaştığımız, küsurat turizm sebebiyle alelhusus yalçın ve ormanlık coğrafyasında kaybolma olaylarına genellikle ehil olduğumuz Tunceli ilimizde Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, İçişleri Bakanımızın ferman ve direktifleri doğrultusunda ve cümle Bakanlıklarımızın katılımıyla yer açık facia tatbikatımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

Tatbikatın hem olaylara hazırlanmada hem dahi insanlar üstünde farkındalık el üzerine yetişkin olduğunu vurgulayan Vali Özkan, “Sizler bugüne büyüklüğünde hazırlıklarınızı, çalışmalarınızı yaptınız, jandarmamız, emniyetimiz, afiyet teşkilatımız, Kızılayımız, AFAD’ımız, Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Eş Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ve umum teşkilatlarımız katılma ediyorlar. Tabi bunun yanı sıra aynı de Bakanımızın talimatları doğrultusunda çapraz yardımlaşma ve işbirliğini yetiştirmek üzere AFAD Başkanlığımız destek ve koordinesinde değişik illerden katılan ekiplerimiz, başka illerden katılan kurumlarımız üstelik var. Tatbikatımızın hem ilimiz hem ülkemiz hem de insanımız açısından denk teşkil etmesini, farkındalık yaratmasını diliyorum. Tanrı afetlerle karşılaştırmasın fakat kıyamet Anadolu coğrafyasının kaçınılmazı. Zımnında hazırlık fayrap etmek, hazırlıklı atılmak üstelik bizlerin görevi” diye konuştu.

Sabah saatlerinde başlayan ve aktarılma boyu süren düzlük tatbikatı, uçman yerine seçilen okullarda eş zamanlı zelzele hatıra ve boşaltma uygulamasıyla başladı.

Şehir içi irfan, eğreti tahaffuz alanlarının kurulması, tahliye ve fent, enkazda taharri-kurtarma, orman yangını, akarsu üstü ve su şeş arama-kurtarma, doğada kontrol-istirdat, Kimyasal Dirim Bilimsel Radyolojik Çekirdeksel tatbikatı ve akarsuda sondalama, taharri çalışmalarının kayran aldığı ve şehrin ayrımlı noktalarında gerçekleştirilen tatbikata 755 personel 150 araçla paydaşlık sağladı.

Saha tatbikatını Vali Mehmet Yüce Özkan ve ilişik kurum amirleri bile yakından takip etti.

Share: