Tertipler 41 sene sonraları komutanlarına intaç verdi

Tertipler 41 sene sonradan komutanlarına kat verdi

1981’bile askeriye eden devreler 41 sene bilahare Alanya’da buluştu

ANTALYA – Ağrı’bile 41 sene evvel yurtsal görevlerini yapan cebe arkadaşları anadan görme buluşmalarını Alanya’üstelik yaptı. Zahmetli Kaymakam Salih Akyıldız, 41 sene aradan bilahare erlerinden bitirme aldı.

Ağrı’nın Patnos ilçesinde 1981 yılında 34. Piyade Alayında yurtsal görevini özne 16 çeri anadan görme hale getirdikleri buluşmalarını bu el Alanya’birlikte gerçekleştirdi. Adana, İstanbul, Eskişehir, Gaziantep, Mersin, İzmir, Kayseri ve Manisa kabilinden illerden mevrut devreler ilçedeki benzeri otelde bire bir araya geldi. Askerlik yaptıkları ahit komutanlıklarını yapanlar ve askeriye arkadaşları 41 yıl sonraları o günleri namahrem etti. Yurdun ciharıyek marifetiyle mevrut silah arkadaşları anılarını tazeledi. 15 yıldır mülaki tertipler, terhislerinin 41. yılında komutanlarına intaç verdi. O devir yüzbaşı olan Başkumandan Akyıldız, yıllar sonra askerlerine toplantı yaptırdı.

41 sene ilk Ağrı’nın Patnos ilçesinde 34. Piyade Alayında Yüzbaşı olan Başkomutan Akyıldız, 3. Yol erleriyle buluştuğunu söyledi. Askerleri ile buluşmanın kendisi için büyük aynı mutluluk olduğunu rapor fail Tekaüt Kaymakam Akyıldız, “Ego 4 yıl evvel ilk kez Adana’birlikte arkadaşlarla buluştum. Elan sonradan Konya’da buluştuk. Pandemi nedeniyle benzeri müddet açıklık verdik. Pandemiden bilahare bu 3. el arkadaşlarla buluşuyorum. Bu buluşmaları yinelemek niyetindeyiz. Arkadaşlar ‘Beni hatırladınız mı?’ diyerek soruyor. Yüzbaşılıktan sonrada askerlerim oldu. 20 yaşındaki yüzle 60 yaşındaki yüz ayrımlı oluyor. Temas hangi kadar ‘hatırladım’ desem biber dolması evet. Ama daha aşkın iş yaptığım depocu, yazıcım olanları hatırladım” dedi.

O çağ piyade alayında santralci adına vatani görevini eden Recep Kayışbacak, terhisinden 5 sene sonraları askerlik yaptığı arkadaşlarına ulaşmaya başladı. Askerliğinin bitiminden 25 yıl sonradan ilk kez ayrımsız araya mevrut tertipler, gelişigüzel sene buluşmaya başladı. 15 yıldır buluştuklarını tamlayan Recep Kayışbacak, “Çokça fena hâlde tıpkısı önsezi seyretmek lazım. Gelemeyenler bile oldu, mevt edenlerde oldu. Aradan 40 yıl geçti. 40 yıldır arkadaşlığımız, dostluğumuz bitmeme ediyor. Askerliğim bittikten 5 sene sonraları arkadaşlarımı yegâne tek aramaya başladım. 25 yıl aradıktan bilahare arkadaşlarımı buldu. Buluşmaları gerçekleştirmeye başladık. 15 yıldır de gerçekleştiriyoruz. Her sene ayrımlı şehirlerde gerçekleştiriyoruz. 2-3 bölüm bu arada oluyoruz. Temas sene bugünü iple çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: