TED Cumhuriyet Kızları Uluslararası Alan Topu Turnuvası’nın matbuat toplantısı yapıldı

– TED Cumhuriyet Altını Kızları Arsıulusal Tenis Turnuvası’nın basın toplantısı yapıldı

İSTANBUL – TED (Alan Topu, Kılıç Oyunu, Alpinizm) Spor Kulübü marifetiyle 22.’si düzenlenen TED Cumhuriyet Kızları Arsıulusal Alan Topu Turnuvası’nın matbuat toplantısı gerçekleşti. Turnuva 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı’nda oynanacak olan final maçıyla tamamlanacak.

TED Cumhuriyet Kızları Uluslararası Tenis Turnuvası’nın basın toplantısı, TED Spor Kulübü’nde yapıldı. Toplantıya TED Spor Kulübü Umumi Heyet Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz, Turnuva Direktörü Erhan Oral ve tenisçi Ayşegül Sap katıldı. Toplanmış 22 bin Dolar ödüllü turnuva, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nda oynanacak olan bitiş karşılaşmasıyla son bulacak. Turnuva Direktörü Erhan Oral, turnuvanın 22. kez düzenlendiğini belirterek bunun gururunu yaşadıklarını söyledi.

Mehmet Tınaz: “Federasyondan destek alamadık”

Bu turnuvanın 22 senedir yapıldığını rapor ederek sözlerine başlayan TED Spor Kulübü Umumi Heyet Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yığın, “Devamlılığı olan tıpkı turnuva. 22 senedir yapılıyor. Cumhuriyet Altını Bayramı haftasında bu turnuvayı yapıyoruz ve finalin birlikte bayram gününe denk gelmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramımızı de coşkuyla kutlayacağız. İnşallah sporcularımız bitiş oynar. Tığ TED kendisine bu yıl turnuvalarda üzerimize düşen seçme şeyi yaptık ancak bunları yaparken federasyondan destek alamadık. Daha önceki Pemra, Çağla ve İpek bu turnuvada final oynadı. Belki haddinden fazla yüksek ödüllü aynı turnuva değil amma mevsimler kendisine sporculara çıkış etme imkanı veren bir turnuva. Önümüzdeki sene Cumhuriyet’in 100. yılında yapacağımız turnuva için üstelik önümüzdeki aydan itibaren çalışmalara başlayacağız” diye niteleyerek konuştu.

“Bu sıkıntının sebebi nedir bilmiyorum”

Türkiye Alan Topu Federasyonu’yla aradaki problemler hakkındaki soru üzerine konuşmasını sürdüren Tınaz, “Kendileri burada olmadığı amacıyla bahsetmek istemiyorum. Ben hangi olduğunu bilmiyorum amma aklıma gelen 2 bahis var. Şırnak’ta yapılan ayrımsız turnuvaya TED’den oyuncu katılmadı. TED’in 2 nev oyuncusu var. Birisine biz bakıyoruz, o bizim söylediklerimize uyuyor. Diğerine ise ailesi bakıyor. Benzeri kız çocuğunu ailesi Şırnak’a turnuvaya göndermiyorsa ben buna tıpkısı öz diyemem. Seçim öncesinde arkadaşları yanı sıra yokken ego ve oğlum Toplama kendisinin yanındaydı. Bunlara anlam veremiyorum. Biz tenise bakım etmeye devam ediyoruz. Türkiye Alan Topu Federasyonu elbette istiyorsa anca yapabilir. Biberli ve müziç tıpkısı ebat. Kızlar turnuvası finaline gitmedim ben. Benim mizacım bu. Kendi kulübüm dışında ayrımsız yerde alan topu oynamam ve gitmem. Koza’üstelik Federer’i birlikte izlemeye gitmedim. Ihtimal kıskançlıktan gitmiyorum amma federasyonun üstelik bilcümle turnuvalarını kişi sahasında yapacak diye niteleyerek tıpkısı öz namevcut. O devir Türkiye Ayak Topu Federasyonu da bilcümle maçları Riva’birlikte oynasın, ayrıksı statları kullanmasın. Kendilerine başarılar diliyorum. Gaziantep’te bilcümle mehabet erkanıyla benzeri turnuva yaptılar. Bu turnuvayla aradaki farkı bilemiyorum. Tığ özlük yolumuzdan vazgeçmeyeceğiz. Biz kulübüz. Türkiye’de yıpranmamış aynı trend çıktı ve topluluk şampiyonalarına döndü rastgele özdek” açıklamasını yaptı.

“Türkiye’ye gidiş antrenörü getirmeleri gerekiyor”

Federasyonun bir vakitler rastgele turnuva yapana yüzde 20 destek verdiğini üstelik belirten Mehmet Tınaz “Federasyon eskiden rastgele turnuva yapana yüzdelik 20 destek veriyordu. Bu bindi verdiği insanlar büyüdü. Bu iş zatî desteğe döndü. Ben güneyde tıpkısı otelle anlaşıp kombinezon yapıyorum ve federasyondan birlikte destek alıyorum. Sonrasında kar elde ediyorum. Sonrasında tıpkısı arbede ortaya bundan sonra ve turnuvalara destek kesildi. Başbuğ gelmediği üzere birlikte sinirliyim biraz. Güzeşte sene bize otel sponsoru buldu. Otel bize 20 bin dolar verdi amma bire bir Challeger turnuvasının bize maliyeti 115 bin Dolar. Bunun 20 bin dolarını veriyordu. Sıkıntı yıl bindi vermediler. Ama olayın kopuşu, güneydeki turnuvaların sayısının artıp, oradaki kişilerle federasyonun arasının bozulması oldu. Sporcular önceki 300’e, 200’e girebiliyorlar ama sonrasında buut değişiyor. Buraya mevrut antrenörler, sporcuları yakından izleyip eksiklerini görüyor. Sporcular de sonrasında maç kaybetmeye başlıyor. Bence Türkiye Tenis Federasyonu’na düşen sunu majör görev, önce 100’da olan bir antrenör tutarak sporcuları çalıştırması. Bu antrenörlerin maaşları çokça faziletli. Bunlardan birisini buraya angaje etmek lazım. Sporcuları haddinden fazla sıkı idmanlarla ileriye taşımaları lazım” şeklinde konuştu.

Turnuvada savaşım eden sportmen Ayşegül Er dahi,”Cumhuriyet Bayramı’nda böyle bire bir turnuva düzenlenmesi çok kebir. Ben üstelik burada güzeşte yıl çokça gür oyuncularla oynadım. Bu yıl bana böyle benzeri baht veren kulübüme teşekkürname ederim” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısı ışık çekimiyle serencam buldu.

Share: