TED Cumhuriyet Altını Kızları Arsıulusal Tenis Turnuvası’nın matbuat toplantısı yapıldı

TED ( Tenis, Eskrim, Alpinizm) Spor Kulübü tarafından 22.’si planlı TED Cumhuriyet Altını Kızları Arsıulusal Tenis Turnuvası’nın matbuat toplantısı gerçekleşti. Turnuva 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda oynanacak olan final maçıyla tamamlanacak.

TED Cumhuriyet Kızları Arsıulusal Tenis Turnuvası’nın matbuat toplantısı, TED Spor Kulübü’nde yapıldı. Toplantıya TED Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz, Turnuva Direktörü Erhan Ağızcıl ve tenisçi Ayşegül Bay katıldı. Hep 22 bin Dolar ödüllü turnuva, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nda oynanacak olan final karşılaşmasıyla akıbet bulacak. Turnuva Direktörü Erhan Ağızcıl, turnuvanın 22. yol düzenlendiğini belirterek bunun gururunu yaşadıklarını söyledi.

Mehmet Tınaz: “Federasyondan bindi alamadık”

Bu turnuvanın 22 senedir yapıldığını anlatım ederek sözlerine başlayan TED Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yığın, “Devamlılığı olan tıpkı turnuva. 22 senedir yapılıyor. Cumhuriyet Bayramı haftasında bu turnuvayı yapıyoruz ve finalin bile küçümseme gününe denk gelmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramımızı da coşkuyla kutlayacağız. İnşallah sporcularımız final oynar. Biz TED yerine bu sene turnuvalarda üzerimize sakıt gelişigüzel şeyi yaptık fakat bunları yaparken federasyondan destek alamadık. Elan evvel Pemra, Çağla ve İpek bu turnuvada final oynadı. Ihtimal çok faziletkâr ödüllü benzeri turnuva değil amma mevsimler namına sporculara huruç yapma imkanı veren aynı turnuva. Önümüzdeki sene Cumhuriyet’in 100. yılında yapacağımız turnuva üzere üstelik önümüzdeki aydan itibaren çalışmalara başlayacağız” diye konuştu.

“Bu sıkıntının sebebi nedir bilmiyorum”

Türkiye Alan Topu Federasyonu’yla aradaki problemler hakkındaki soru konusunda konuşmasını sürdüren Yığın, “Kendileri burada olmadığı üzere temas etmek istemiyorum. Ben ne olduğunu bilmiyorum amma aklıma gelen 2 konu var. Şırnak’ta yapılan bire bir turnuvaya TED’den aktör katılmadı. TED’in 2 tip oyuncusu var. Birisine tığ bakıyoruz, o bizim söylediklerimize uyuyor. Diğerine ise ailesi bakıyor. Aynı kız çocuğunu ailesi Şırnak’a turnuvaya göndermiyorsa ego buna bir madde diyemem. Seçme öncesinde arkadaşları yanında yokken ego ve oğlum Çokluk kendisinin yanındaydı. Bunlara medlul veremiyorum. Tığ tenise bakım etmeye devam ediyoruz. Türkiye Tenis Federasyonu elbette istiyorsa öyle yapabilir. Keder ve sıkıcı benzeri nitelik. Kızlar turnuvası finaline gitmedim ego. Benim mizacım bu. Kendi kulübüm dışında bir yerde tenis oynamam ve gitmem. Koza’bile Federer’i de izlemeye gitmedim. Belki kıskançlıktan gitmiyorum amma federasyonun da hep turnuvalarını öz sahasında yapacak diyerek bir özdek namevcut. O antlaşma Türkiye Futbol Federasyonu de hep maçları Riva’dahi oynasın, farklı statları kullanmasın. Kendilerine başarılar diliyorum. Gaziantep’te bütün kerem erkanıyla bir turnuva yaptılar. Bu turnuvayla aradaki farkı bilemiyorum. Biz öz yolumuzdan vazgeçmeyeceğiz. Tığ kulübüz. Türkiye’bile yıpranmamış bir trend daha çok ve topluluk şampiyonalarına döndü her öz” açıklamasını yaptı.

“Türkiye’ye durum antrenörü getirmeleri gerekiyor”

Federasyonun bir vakitler herhangi bir turnuva yapana yüzdelik 20 destek verdiğini da söyleyen Mehmet Yığın “Federasyon eskiden değme turnuva yapana yüzdelik 20 bindi veriyordu. Bu destek verdiği insanlar büyüdü. Bu hareket kişisel desteğe döndü. Ben güneyde aynı otelle anlaşıp düzenleme yapıyorum ve federasyondan de destek alıyorum. Sonrasında kar elde ediyorum. Sonrasında benzeri patırtı ortaya daha çok ve turnuvalara destek kesildi. Komutan gelmediği için bile sinirliyim az buçuk. Geçen sene bize otel sponsoru buldu. Otel bize 20 bin dolar verdi ama tıpkısı Challeger turnuvasının bize maliyeti 115 bin Dolar. Bunun 20 bin dolarını veriyordu. Bun sene bindi vermediler. Ama olayın kopuşu, güneydeki turnuvaların sayısının artıp, oradaki kişilerle federasyonun arasının bozulması oldu. Sporcular önceki 300’e, 200’e girebiliyorlar ama sonrasında ebat değişiyor. Buraya gelen antrenörler, sporcuları yakından izleyip eksiklerini görüyor. Sporcular de sonrasında karşılaşma kaybetmeye başlıyor. Bence Türkiye Tenis Federasyonu’na düşen sunma oylumlu fariza, geçmiş 100’de olan ayrımsız antrenör tutarık sporcuları çalıştırması. Bu antrenörlerin maaşları çokça efdal. Bunlardan birisini buraya angaje etmek lazım. Sporcuları çok hasis idmanlarla ileriye taşımaları lazım” şeklinde konuştu.

Turnuvada uğraş fail sporcu Ayşegül Sap birlikte,”Cumhuriyet Bayramı’nda hakeza bir turnuva düzenlenmesi haddinden fazla şanlı. Ego üstelik burada geçen yıl haddinden fazla gani oyuncularla oynadım. Bu sene bana hakeza tıpkı baht veren kulübüme teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısı foto çekimiyle son buldu. – İSTANBUL

Share: