Sürücü maaşı 6 bin liradan 12 bin liraya yükseldi ama çalışacak birini gine bulamıyorlar

Malatya Kucak Muannit Yetiştiricileri Birliği’nin güdücü semirtmek üzere açtığı onuncu kurs başladı. Bağlanak Başkanı İhsan Akın, kursun açılışında, “Ağırşak kapsamında 16 saat iş güvenliği, 24 saat sürü manipülasyon, 24 saat sürünün beslenmesi, 16 saat sürü bakım işleri, 24 saatte sürünün sağlığı oluşmak üzere 104 saat eğitim verilecek” diye niteleyerek konuştu.

“MAAŞ 6 BİN LİRADAN 12 BİN LİRAYA ÇIKTI”

Atak, kursa 14 kişinin katıldığını belirterek, “Devletimiz, çobanlık kursunda sertifika düzlük ve seçkin işletmede çalışıp şartlarını adına getirenlere yüzdelik 100 bindirim yaptı ve bu miktar, 6 bin liradan 12 bin liraya çıktı. Güdücü bulmakta zorlanıyoruz. Kırsalda göçün önüne geçilebilmesi noktasında, projelerle o bölgelerdeki eksiklerin giderilmesi için icraat yapıyoruz. Burada hem hayvanların hem dahi çobanların anne ihtiyaçlarını istikbal noktasında çalışmaları yürütüyoruz. Bir taraftan de düzenlediğimiz eğitimlerle bu aileye ve çobanlık mesleğine insanlarımızı kazandırıyoruz. Bu ağırşak sonunda değişik kurumlardan bindi bile alınabiliyor.” dedi.

“TOPLUMSAL GÜVENCELERİ OLURSA SÜRÜCÜ SORUNU ORTADAN KALKAR”

Çobanlığın rustik kesimlerde meziyetli bire bir aksiyon olduğunu dile getiren Akış, “Çobanların ana ihtiyaçlarıyla ait teessürat olabiliyor. Bire Bir başkası de insanlar, etkisiz olmalarına rağmen kırsala başvurmak istemiyor. Biz, kırsaldan kente olan göçün önüne artırmak istiyoruz. Bu noktada sağlık ve sosyal güvenceyle ait daha ilk ait nezaret, gurur ve kuruluşlarla görüştük. Çobanın annesi, eşi ya de kız kardeşi türlü, birinin toplumsal güvencesi karşılanırsa orada göçün önüne geçilir ve çobanlık problemi de azalmış tamam. Zaman tıpkı güdücü, başka ayrımsız çobana kız vermiyor. O nedenle burada toplumsal garanti çokça oylumlu. Bu noktada, devletimizin çobanların sosyal güvenceleriyle ait bire bir say yapmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: