Sivas’ta akarsu ihtiyacı çok ürünlerin ekimine kısıtlama getirilecek

Sivas’ta Hafik-Dikkat ve Hafik-Zara Sulama Birliği Başkanı Harun Avan, Hafik ve Zara ilçesinde ati yıl kumpir, pancar kadar akarsu ihtiyacı yüksek olan bitkilerin ekiminde kısıtlamaya gidileceğini ve ekim alanlarının azaltılacağını belirtti.

Avan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2023 yılında su ihtiyacı faziletkâr olan ürünlerin ekiminde kısıtlamaya gidileceğini söyledi.

DSİ 19. Bölge Müdürlüğünün aldığı 1 Son Teşrin 2022 günlü değişmeyen doğrultusunda kısıtlamaların yapılacağını nâkil Avan, Hafik-Ilgi ve İmranlı barajlarından realizasyon edilen suyun, Hafik’te 245, Zara’da 248 kilometrelik boru hattıyla tarlalara ulaştırıldığını anımsattı.

Avan, bölgede akarsu çıkışının düştüğünü dile getirerek, “Akarsu çıkışı bağan olan hidrantların olduğu alanlarda patates, çükündür kabilinden ürünlerin yetiştirilmesi çiftçilerimize kıygınlık yaşatacaktır. Çiftçilerimizin kıygınlık yaşamaması için su ihtiyacı daha düşük olan tahıl, âlem gündöndü kadar mahsulat yetiştirmesini önermekteyiz. Çiftçilerimizin envestisman yapmadan ilk birliğimize gelerek arazilerinde ne ürünün yetiştirilebileceği kadar konularda bilgi alışverişinde bulunmasını öneriyoruz.” diyerek konuştu.

Sivas’ın içme suyu ihtiyacını karşılayan 4 Eylül Barajı’nda, su seviyesinin düşmesinin ardından Hafik ilçesindeki Taşıt Dikkat Barajı’ndan akarsu takviyesi yapılması üzere akıtma hattı çalışmaları başlatılmıştı.

Share: