Sırça mızrap hastası İkra’dan,19 sene sonradan umutlandıran evolüsyon

Pencere kemik hastası İkra’dan,19 sene sonradan umutlandıran gelişme

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta kadeh kemik hastası İkra İmalı,19 sene sonraları ilk defa desteklenmemiş şekilde ayaklarının üstüne basmaya başladı.

Türkoğlu ilçesi Yeşilyöre Mahallesi’nde zihayat 19 yaşındaki cam mızrap hastası İkra İmalı, 1 buçuk sene Türkoğlu’nda tıpkı rehabilitasyon merkezinde fizyoterapist desteği alarak, ayaklarının üzerine basmaya başladı. Kendisi gibi içki mızrap hastası olanlara bu yolda azimli ve inanmaları gerektiğini söyledi.

19 yaşından sonraları ilk defa bile desteklenmemiş bir şekilde ayaklarının konusunda basmaya başladığını söyleyen İkra İmalı,” Ben 19 yaşındayım ve kadeh mızrap hastasıyım. Bir buçuk yıldır iyileştirme merkezinde yetişek alıyorum. Buraya geldiğimde kendimde o gücü görmüyordum. Takkadak emekliyordum. Özel ihtiyaçlarım dahi annemden, babamdan ve kardeşlerimden destek alıyordum. Buraya geldikten bilahare ayaklarıma, kollarıma takviye, ağırlıklar takılarak kendimi güçlendirdim. İlk ayağa kalktığımda desteklenmemiş bastığımda, daha ilk ya on paralık kalkamayacak kabil hissediyordum ve fizyoterapistim bana yapabilirsin dediğinde, ego yapamam demiştim. O önce adımı attığımda yapabiliyormuşum dedim. Pencere mızrap hastası de bunu desteklenmemiş bire bir şekilde yapabiliyormuş. O zaman neymiş bire bir yerlerim kırılacakmış kabil hissettim amma, kırılmadı. Gitmek ki olabiliyormuş. Kişi isteğimizle her şeyi başarabiliyormuşuz. 19 yaşından sonra ilk defa birlikte desteksiz bire bir şekilde ayaklarımın üzerine basmaya başladım. 19 yıldır güya böyle tek ayaklarımın üzerine basamayacakmış gibi hissediyordum. 1 buçuk sene himmet ile ayaklarının üstünde bir tane başına durabiliyorsun. Sırça mızrap hastası olan arkadaşlarıma buradan çığırmak istiyorum. Bence onlar dahi bunu yapabilirler. Ayakları üzerinde durabilirler. Benzeri yerlerim kırılabilir diye korkmasınlar” dedi.

Fizyoterapist Ümmühan zerrin ise,”İkra ile 1 buçuk yıldır beraberiz. Beraber egzersizlerimize bitmeme ediyoruz. Domuzuna ve dörtköşe bire bir proses bitmeme ediyor. İkra çokça kararlı ve azimli bu konuda. Pir aynı şekilde ilerliyor. İlk başta hakeza değildi. Ailesi dahi çokça korkuyordu. Tığ onlara süreci anlattık. Pencere mızrap hastası olduğundan ekolojik ortam bu zamana kadar on paralık kalkmamış, yürüyememiş. Buna cesaret edememiş. Biz bu durumda bittabi yaklaşılması gerektiğini bildiğimiz üzere, aileye üstelik, ikra’ya bile tığ bu durumu anlattık. Ilk kas kuvvetini arttırdık, kemiklerimizi güçlendirdik. Henüz sonraları birlikte yürümeye başladı. İkra buraya ilk geldiğinde sürünme tarzı emekliyordu. Günlük hayat aktivitelerinde ailesine çok bağımlıydı. Içtimai namına daha çekimserdi. Neşeli ortamlara girmekten çok çekiniyordu. Tığ ikra’yı hem cesaretlendirdik, buraya gelerek hem can kuşu zifos artı anlamda güvenilmez derecede yükseldi hem birlikte fiziksel olarak alelacayip bire bir boyuta geçtik. Çıktı desteksiz yürüyebiliyor. Günlük hayat aktivitelerinde ailesine elan az tabi. Kendi ihtiyaçlarını kendisi görebiliyor. Bu şekilde güzel bir sürecin içerisindeyiz. Elan üstelik güzel yerlere ulaşacağımıza inanıyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: