Serencam zaman haberi… CEVVALIYET TEKNESİNİN ÇARPMASIYLA ÖLÜMDE, DENİZDE KEŞİF

BALIKESİR’dahi, çabukluk teknesiyle Elvan Fırat Taşdöğen’e (46) çarparak ölümüne bozukluk olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan Ender Amiyane’ün (51) davasında, denizde irfan yapıldı. Sanık ve tanıklar, Kıyı Asayiş Komutanlığı’na ilgilendiren bota alınırken, ifadelerine başvuruldu. Olayın cinayet olduğunu söyleyen Elvan Fırat Taşdöğen’in eşi Görgülü Taşdöğen, sanığın vacip cezayı alacağına inandıklarını belirtti.

Olay, 7 Ağustos 2021’da meydana geldi. Ankara’dan ailesiyle dinlence amacıyla Balıkesir’in Erdek ilçesi Yaka Mahallesi’ndeki yazlık evlerine gelen Elvan Fırat Taşdöğen, Çuğra sahilinde denize girdi. Bu sırada Ender Beribenzer, iddiaya bakarak, sürat teknesiyle yanaştığı iskeleden asayiş çemberine mail olarak çabucacık debi etti. Hasis’ün kullandığı bölge, tahminî 50 metre mesafede yüzen Renkler Fırat Taşdöğen’e çarptı. Kolu parçalanan Taşdöğen, kaldırıldığı Erdek Neyyire Sıtkı Kerem Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Evli ve 1 yavru annesi Taşdöğen’in cenazesi, Ankara’üstelik toprağa verildi. Olayın ardından Ender Aşağı, gözaltına alındı. Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde üstencilik fail, müptedi kütle ekiplerinden 1923 Mustafakemalpaşa Spor Kulübü’nün bozuk başkanı Ender Bayağı, atıf edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuksuz yargılanmak amacıyla serbest bırakıldı.

İTİRAZLA TUTUKLANDI, YENİDEN ERKIN KALDI

Bitirmiş ekipleri, Ender Yoz’ün kullandığı atiklik teknesine ahali koydu. Müddeiumumi ile bilirkişiler bile sezinleme yaparak eksperyans tanıklarının ifadesine başvurdu. Şikayetçi avukatının itirazı ile Ender Aşağılık, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Tıpkısı müddet cezaevinde küsurat Hasis, avukatlarının başvurusuyla başıboş kaldı. Soruşturmanın böylece Oldukça için ‘bilinçli taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 6 yıla büyüklüğünde dam cezası istemiyle Erdek Asliye Ceza Mahkemesi’nde sorun açıldı. Ender Aşağılık, duruşmada bilge karşısına daha çok. Maznun Aşağılık ile tarafların avukatları ve Taşdöğen’in ailesi, salonda amade bulundu. Duruşmada alay düz sanık Ender Amiyane, olayın kaymakamlık sonucu meydana geldiğini söyledi. Savunmanın ardından duruşma heyeti, görüngü yerinde baştan irfan yapılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

O DENİZDE KEŞİF YAPILDI

Kararın peşi sıra atiklik teknesinin Renkler Fırat Taşdöğen’e çarptığı denizde, sezme gerçekleştirildi. Ender Oldukça ile kaza takkadak teknede olan kızı ve sahilde kâin şevahit, keşfe katılırken, güllabi ekipleri ise çevrede güvenlik önlemi aldı. Murafaa başkanı, maznun ve tanıkları bir tane tek Kıran Güvenlik Komutanlığı’na ilgilendiren bota alarak, olay anını canlandırdı ve ifadelerine başvurdu. Antrparantez tanıkların ifadeleri, sahilde bir yol elan makbuz.

‘OLAYIN CİNAYET OLDUĞUNU BİLİYORUZ’

Keşfin arkası sıra Renkler Fırat Taşdöğen’in eşi Görgülü Taşdöğen, şunları söyledi

‘Ben görüngü günü Ankara’daydım, saat 19.00 civarında eşime tekne çarptığını söylediler. Apar topar biz Erdek’e geldik. Geldiğimizde hala yaşadığını zannediyorduk. Kolu fay, kaburgalarında de kırık filan var, dediler. Onun haricinde ben gösterişli bakıma girdiğimde hala eşimi arıyordum. Ta kim doktor ‘Başınız sıhhatli olsun’ diyene büyüklüğünde. Yani tığ şu olayın cinayet olduğunu biliyoruz. Önem mercine da anlatıyoruz durumumuzu. Neden cinayet Şu gördüğünüz alanda aşağı yukarı 45 metre gittikçe yüzülüyor. Tıpkı boyu ancak geçecek mesafede. Türk ve Avrupa karaca sularında öğrendiğimize bakarak, bu yüzme alanı kendisine akseptans 200 metre içerisine motorlu araçların girmemesi gerekiyor. Meğerse sürat teknesi iskeleye birkaç gönül bırakıyor. Motorunun arızalı olduğunu kasten aracısız namına sahile paralel şekilde gitmeye kalkıyor ve bu kalkarken bile 2 kafayı gördüğünü söylüyor. Buna rağmen üçüncü kişiyi görmedim, diyor. Birisi bu kafalardan sol tarafında kalıyor eşimin birisi esen tarafında; şu şamandıraların 2 metre açığında. Bu büyüklüğünde mail mesafede bu görüngü oluyor. Kendileri bazı itirazlarda bulunuyor ama çarpmanın şiddetini motelden duyuyorlar ve koşarak geliyorlar. Adli tıbbın raporu muhtemelen. Bu rölantide çarpan tıpkısı teknenin vereceği hasar değil. Bugün keşifte tanıkları tekraren dinlediler. Yeniden tekrar dinlediler. Deneyim tanıkları, şahitler kâffesi aynı ifadeyi verdiler. Şahitler gördüklerini anlattılar. İnşallah zaruri cezayı alacağına inanıyoruz.?Share: