Seramikte kendisini yetiştirmek için 72’sinde üniversiteye başladı

Foto tutkunu 72 yaşındaki Saadet Söyleyici Kanun, kendisini seramikte birlikte yükseltmek ve bereketli benzeri eğitim almak için ilerleyici yaşına karşın üniversitede öğrenim görmeye başladı.

Yaklaşık 55 sene ilk Erzincan Kız Iz Lisesi Foto Bölümünden çıkışlı olan Kanun, evlendikten bilahare bile ince yıllar fotoğraf sanatıyla ilgilendi.

Eşinin mesleği dolayısıyla Bolu’ya yerleşen Yasa, 8 yıl önceki seramikle dahi ilgilenmeye başladı.

Aynı atölyede seramik yapımını öğrenen Kanun, kendisini imar etmek ve mebzul yetişek kabul etmek için darülfünun sınavına girdi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Adamakıllı Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünü kazanan Yasa, okulunu bitirip ebedî uyku fail hocasının anısına müzakere çalışmaları yazmak istiyor.

“Öğrenmenin, okumanın, sanatın yaşı imkânsız”

Evli, 2 bala ve 4 torun sahibi Devlet Söyleyici Kanun, AA muhabirine, eşinin birlikte sanatla ilgilendiğini, mesleği zımnında Anadolu’yu gezdiklerini belirterek, “Son yerimiz Bolu oldu. Bolu’birlikte yine resme başladım. Deli Dolu yerine kılık yapıyorum. 8 yıldan beri birlikte seramik yapıyorum.” dedi.

Resimlerinde gelenek ve görenekleri, Anadolu kadınlarını figür namına işlediğini kaydeden Kanun, “8 yıldan beri da Anadolu kadınlarını seramik olarak hariç çıkardım.” ifadesini kullandı.

Bolu’da seramik ve resim hocasıyla tanışmasını anlatan Kanun, şöyle bitmeme etti:

“Bana ‘Siz seramik üstelik yapın’ dedi. O ahit amade değildim, yıllar sonra başladım. Hocamın atölyesinden faydalandım. ‘Sen gittikçe ihtimal seramikle tanınacaksın’ demişti. Ben ‘Cenabıhak Cenabıhak’ dedim. Tıpkı dönem aklıma koydum, bunun okulunu okuyayım, elan dolgunca eğitim bilimi alayım istedim. Ama hocam bunları göremeden irtihal etti, tıpkısı yıl olmadı henüz. Şimdi daha de hızlandım, onun anısına bire bir şeyler tahsis etmek istiyorum. Üniversite sınavlarına girdim, kazandım, istediğim oldu. İnşallah gelişigüzel öz önünde gidecektir. Seçkin zaman söylüyorum; öğrenmenin, okumanın, sanatın yaşı imkânsız. İnşallah 4 sene sonra üstelik okulun bittiği günde veda konuşmasını sizinle yaparım.”

Kanun, elhak sanatla uğraştığını amma bunu daha şuurlu, atölyede, okulunda, istekli hocalar eşliğinde liyakatli olmak üzere yapmayı istediğini dile getirerek, “72 yaşındayım ama kendimi o yaşta görmüyorum. Diğer öğrenciler üzere bir çalışmaları yapacağım inşallah. İsteğim, Tanrı afiyet ve zihin berraklığı versin, okuluma devam edeyim.” dedi.

Share: