Samsun Ekincilik Fuarı kapılarını açtı

TÜYAP Tamlık Fuarcılık Imal ZIYAN ETMEK marifetiyle tevhit edilen 7. Samsun Tarım Fuarı, kapılarını ziyaretçilere açtı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Uran Odası, Tecim Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Türkiye Ekincilik Emniyet Kooperatifleri Eşkal Birliği, Türkiye Kültür Odaları Birliği (TZOB), Kültür Mühendisleri Odası, Türk Ekincilik Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve KOSGEB’in destek ve aksiyon birlikleriyle fuar, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde törenle açıldı.

Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, açılışta yaptığı konuşmada, Samsun’un iklimi ve mübarek topraklarıyla balaban tıpkısı ekincilik potansiyeline eş olduğunu söyledi.

Görgüsüz, bu potansiyelin dolgunca değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bize sakıt tığ bunu nasıl değerlendiririz? Yatırıma hangi kadar dönüştürebiliriz? Üretime hangi kadar dönüştürebiliriz? Halkımızın insanlığını hizmetine kuşkusuz dönüştürebiliriz? Esasen bunun üstünde ara vermek geçişsiz.” dedi.

Samsun’un zirai üretiminin kalifiye olduğunu ancak daha de geliştirilebileceğini bel fail Dağlı, “Çarliston Marka altına lacerem geçilebilir? Ek değeri erdemli mahsulat lacerem daha fazla üretilebilir? Bunların saklanması ve değerlendirilmesi vasıtasıyla pazarlanması ve ihracatını arttırılarak mülhak değerini elbette elan çok arttırabiliriz? Bizim aslında üstünde durmamız gereken konular bunlar.” diyerek konuştu.

TÜYAP Fuarlar Yapım SERPMEK Genel Müdürü İlhan Ersözlü de fuara birbirinden değerli firmaların haremlik ettiğini belirterek, “63 firma 105 marka fuarda namına aldı. İstanbul’dan İzmir’den, Bursa, Konya, Ankara’dan sektörün yer eke müstahsil ihracatçı markaları fuarda adına alıyor. Samsun ve bölgeden katılan firmalarımız var. Bu coğrafyanın genişlik önemli buluşması Samsun Tarım Fuarı.” şeklinde konuştu.

Ersözlü, fuarın bölgeye katkılarına değinerek, şunları kaydetti:

“Geçmiş yıllarda olduğu kabil bu yıl birlikte Samsun’dan mevki tarım ekonomisine, tarım ticaretine, ihracatına muhteşem katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Çalışmalarımız bu yönde. Kül arkadaşlarım ister az içinden icap elverişsiz dışındaki pazarlama çalışmalarıyla fuara yavaş bir şekilde ziyarete açılmasını sağlıyorlar. Geçtiğimiz yıl 57 bin civarında ziyaretçiyle kapatmıştık. Bu yılki hedefimiz 100 bine andıran ziyaretçiye kapatmak istiyoruz.”

AK Fırka Samsun Saylav Fuat Köktaş, Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Çıpa, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Kuvvetli, Samsun Tecim ve Sanayi Odası Umumi Heyet Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, kaza uray başkanlarının da katıldığı fuarda konuşmaların ardından küşat yapıldı.

Yöresel lezzetlerin birlikte vadi aldığı fuara vatandaşlar korkulu deste gösterdi.

Fuar, 18 Eylül’e büyüklüğünde ziyaretçileri ağırlayacak.Share: