Sadıkoğlu, “Uygulamada olan projeler, EPDK’nın kullanılmamış kararından muaf tutulmalı”

Malatya Tecim ve Endüstri Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ağababa Sadıkoğlu, EPDK’nın lisanssız cıvıltı üretimi eden işletmelerin tüketim dahası enerjinin bedelsiz devri için çıkardığı yıpranmamış yönetmeliğin, ruhsatları alınmış ve pratikte olan projeleri içermemesi gerektiğini söyledi.

Erke Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) sanayicilerin yaptığı lisanssız Güneş Enerjisi Santrallerinde (GES) üretilen elektriğin aynı kısmını ücretsiz kendisine alınmasına imkan tanıyan talimatname Resmi Gazetede yayımlandı.

Yeni yönetmeliğin ruhsatları alınmış ve uygulamada olan projeleri içermemesi gerektiğine belirten Sadıkoğlu, “Ülkemiz tarih enerjisinden yararlanma anlamında sunu akıllıca coğrafya olup GES yatırımları çok fazla rabıt görmektedir. 2019 yılında sağlanan imkanlar ve teşviklerle çok sayıda firma efdal kıymettar yatırımlar ile GES kurarak, öz enerji ihtiyacını karşıladıkları üzere tüketim fazlasını bile sisteme satmak için envestisman yaptılar. Halen inşası bitmeme etmekte olan gine yüzlerce GES yatırımı bulunuyor. EPDK’nın GES’lerde üretilen elektriğin bir kısmını bedelsiz olarak alınmasına imkan tanıyan yıpranmamış yönetmeliği hamile borçlanmalar ile yatırım yapmış yatırımcıları kıygın edecektir. Bu esbap, ruhsatları münfail ve pratikte olan projeler 11 Ağustos 2022 tarihinde yürürlüğe giren EPDK kararından affedilmiş tutulmalıdır. Yatırımcıların karşı karşıya kalacakları konuşu riskler dikkate alınmalı ve GES yatırımlarına destekler artarak devam etmelidir. Kontra durumda enerji maliyetleri dolayısıyla üretim yapmakta zorlanan sanayicimiz ilkin kalkmak amacıyla işletmelerimizin mağduriyeti artarak bitmeme edecektir” diye konuştu. – MALATYA

Share: