RESSAM ‘KOMET’ AKIBET YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

MODERN Türk sanatının eke temsilcilerinden ressam ve şair ‘Komet’, Gürkan Ateşin için Mimar Sinan Iyice Sanatlar Üniversitesi’nde cenaze töreni düzenlendi. Tören sonrası sanatçının cenazesi Bebek Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Mesken Mezarlığı’na defnedildi.

Ressam ve âşık ‘Komet’ Gürkan Ateşli, 25 Eylül’da tedavi gördüğü kanser hastalığı sebebiyle 81 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı amacıyla henüz önceki eğitim bilimi gördüğü Mimar Sinan Pir Sanatlar Üniversitesi’nin Hamdi Eş Salonu’nda cenaze merasimi düzenlendi. Törene sanatçının kardeşi Kayıhan Coşkun, akrabaları, ressam Bedri Baykam, oyuncu Müjdat Gezen, asistanları, arkadaşları ve sevenleri katıldı. Yakınları, sanatçının gönül verdiği Fenerbahçe bayrağına sarılı tabutunun uğrunda konuşmalar yaptı. Ateşli’un sakat asistanları, hayatını kaybeden sanatçıya yazdıkları şiiri tabutu başında dinletti.

Törenin arkası sıra ‘Komet’in cenazesi Çağa Camii’ne sürmek üzere omuzlara alınarak alkışlar eşliğinde cenaze aracına nakledildi. Süt Kuzusu’teki cenaze namazına CHP İstanbul milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Akif Hamza Çebi ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu de katıldı. Kılınan namazın arkası sıra cenaze Mesken Mezarlığı’na defnedildi.

‘TOPLUM ONU HADDINDEN FAZLA AYRINTILI BİR MÜDDET KEŞFETMEYE BITMEME EDECEK2

Cenaze töreninde konuşan Ressam Bedri Baykam, Komet benim amacıyla eşsiz tıpkı arkadaştı. Sayımsız insana birlikte alışmışlık yaptı. Nevi şahsına sınırlanmış haddinden fazla hususi bire bir ressamdı. Zat efsanesini oluşturmuştu. Sanatı kendi kurduğu bire bir temsil, bir beyaz perde gibiydi. Şişman benzeri görgülü ve aydındı, katlanılamaz tıpkısı kütüphanesi vardı. Türkiye’birlikte olduğu kadar Fransa’üstelik alelhusus Paris’te sanatçılar ortada adı geçen, sevilen, düzensiz bırakan tıpkısı isimdi. Herkesin kendine dair Komet anektodları vardır, muzip, tartışmayı muhip, hoşgörülü bire bir insandı. Köklerine, Atatürk Devrimlerine ve ülkesine bağlı tıpkısı insandı. Sonuç dönemlerin moda akımlarının hiçbirine kapılmadı. Arkasında iri tıpkı sulu bıraktı. Bire Bir zamanda nazik benzeri şairdi. Alıştığımız basit estetik şiirler dışında ayrımlı asar verdi. Kendisinden sonraları resimleri büyüklüğünde, şiirleri bile konuşulacaktır. İnsanlar deştikçe ayrımlı Komet kimlikleri bulacak. Sosyete onu çok tafsilatli tıpkı süre keşfetmeye devam edecek, Türkiye’bile münevver yüzlerde, yaşamaya bitmeme edecek dedi.

‘ABİDİN DİNO, AVNİ ARBAŞ İLE BİRLİKTE PARİS’TE GENIŞLIK ÇOK TANINAN RESSAMIMIZDI’

Sanatçının dostu Oyuncu Müjdat Gezen, Buluşmaya de buraya gelirdik. Onu karakterize etmek çokça sunturlu tıpkı duyguydu. Bire Bir gün Cihangir’deki evimde birlikteydik, beraberinde boyası yoktu, portremi yemek istemişti. O zamanlar 10 yaşında olan kızım Elif’in sulu boyasıyla beni resmetti, altına de bir şiir yazdı, bibi kul durur, ego ölene kadar da duracak. Komet haddinden fazla yürekli, çokça tatlı benzeri insandı. Çorum’dan buralara kadar gelmiş, oran bursuyla Paris’e gitmiş tıpkı beniâdem. Koşuk sanatına, foto sanatına haddinden fazla fena hâlde hizmetleri olmuştu. Abidin Dino, Avni Arbaş ile alay malay Paris’te arz çokça maruf ressamımızdı, rahmet diliyorum şeklinde konuşu.

KOMET KİMDİR…

Ressam ve ozan Gürkan Coşkun 1941 doğumluydu, ‘kuyruklu yıldız’ anlamına gelen ‘Komet’ ismini kullanıyordu. Mimar Sinan Evire Çevire Sanatlar Üniversitesi’nde gördüğü terbiye sonrasında 1971’birlikte Vincence Ünversitesi’nde görsel sanatlar eğitimi almak üzere Paris’e ululuk bursuyla yerleşti. İlk sergisini dahi benzeri müddet terbiye gördüğü Fransa’de açtı. İstanbul ve Paris ortada yaşamını sürdüren sanatçı Viyana, Salzburg, ve Brüksel’de birlikte şahsi sergiler açmıştı. Dünya çapında birçok modern görüşme müzesinde eserleri sergilenen sanatçının bazı eserleri da İstanbul Gündeş müzesinde sergileniyor. Gürkan Ateşli suret sanatının dışında şiir ile de ilgilenmiş, şiirlerini derlediği tıpkısı pusula birlikte yayınlamıştı.Share: