Ordulu Yurttaştan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a: “Sana Oy Verdik Bize Çöp Verdin, Oyumuzu Ferasetsiz Ver Çöpünü Al”

CHP Kalaba Saylav Mustafa Adıgüzel, Ordu Çaybaşı Göksun yaylasında atılan sorunu yaşanan bölgeyi müzakere etti. Adıgüzel’e veca yanan ayrımsız yurttaş, “Çöpü getirdiler başımıza koydular. Yüzdelik 90 fikir verdiğimiz SELIM Fırka bizim oyumuzu anlayışsız versin çöpünü alsın. Tığ çöp istemiyoruz. Kokudan duramıyoruz. Bunu YANLIŞSIZ Fırka görmüyor mu? Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum, duysun, görsün sesimizi. DOĞRU Parti’ye verdik oyu bu zamana kadar. Bize çöp verdi” dedi.

CHP Cıvıl Cıvıl Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Kargaşa Çaybaşı- İlküvez’dahi köylülerin 3 yıldır kapatılmasını istediği yararsız alanına gene gitti. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Merhametsizce Atılmış Vahşi Depolama Alanı olarak kullandığı bölge, köylülerin kapatılma mücadelesine hayalet olmuştu. Adıgüzel’in verdiği bilgiye bakarak; Belediye Reisi Hilmi Güler üstelik köylülere bu alanı 6 ay içerisinde düzene sokacaklarını taahhüt etmişti.

Tekrar alana giden Adıgüzel, ormandaki durumu; “Bu suyun burada enerjik yaşamını etkilediği ki seçme şeyin zehrini kayran tonlarca tozu tonlarca ağılı gazı oksijene çeviren bu ağaçlar bununla başa çıkamamış. Bu alanı düzgün yapmadıkları kadar şimdi burayı genişletmek üzere bu ormanı kırmışlar” sözleriyle anlattı.

Adıgüzel, köyde hayatiyetli yurttaşları de görüşme etti. Ayrımsız yurttaşla arkadaşça eden Adıgüzel, kavrayışsız kadınların yararsız alanından uzaklaştırılması için 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Alın Şiddetin Önlenmesi Kanunu’nun dayanç yapıldığını belirtti. Adıgüzel, şöyle konuştu:

“Ben bu murafaa dosyasını açıp baktım. Sizi sebep mahkemeye vermişler, 6284 sınırlanmış Ailenin Korunması ve Kadına Cebin Şiddettin Önlenmesi Kanunu. Bellek alır gibi değil. Kadını yüklenmek üzere çıkarılan tıpkısı kanunla çöp alanını koruyorlar. Kadına cebin şiddettin önlemesi amacıyla verilen uzaklaştırma kararını gübür alanından sizi kesmek için kullanıyorlar. Bu inanılmaz aynı şey. Bunu aynı hukukçunun, tıpkı hakimin, benzeri savcının bunu şüphesiz yapabildiğini anlamıyorum.”

Adıgüzel’in dinlediği yurttaş ise şöyle dedi:

“Bu 4 senedir sürüyor. Çöpü getirdiler başımıza koydular. Yüzdelik 90 rey verdiğimiz SELIM Fırka bizim oyumuzu idraksiz versin çöpünü alsın. Tığ gübür istemiyoruz. Kokudan duramıyoruz. Kargalar fındığımızı, mısırımızı, fasulyemizi, patatesimizi her şeyimizi yiyor. Büyükşehir belediye reisi yanına vardık bize bayram verdi; çöpü kaldıracağım dedi, bizi kandırdı, kaldırmadı. 50 metre var tarlam ile ortada. Bunu AK Parti görmüyor mu? Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum, duysun, görsün sesimizi. DOĞRU Fırka’ye verdik oyu bu zamana kadar. Bize gübür verdi.”

Adıgüzel, incelemelerinin arkası sıra şu değerlendirmelerde bulundu:

“Cıvıl Cıvıl Çaybaşı Göksun yaylasındayız, bura mitolojide birçok efsaneye konu olan inanılmaz bir cennet köşesi idi. Ta kim Ordu Büyükşehir Belediyesi hep ordunun ve çevrenin çöpünü gelip bu güzelim vahaya döküp burayı üleştirme edene büyüklüğünde. Şipşak şu arkamızda gübür tesisi gözüküyor. 3 yıl evvel mıntıka halkı çokça balaban aynı direnç gösterdi. muttasıl posta tuttu, doğaları yüklenmek istediler. Ancak güllabi, büyükşehir belediyesinin kumpasıyla onların konusunda çullandı.

En sonunda yararsız alanından vatandaşı fark etmek amacıyla 6284 sınırlanmış Ailenin Korunması ve Kadına Müteveccih Şiddetin Önlenmesi Kanunu’nu kullanarak gübür alanını kadını koruyor kadar kadınlardan korudular. O geri kadınları bu gübür alanından tenkil aldılar ve bu şekilde o zamanki Kalabalık Valisi Seddar Yavuz maharetiyle yüzlerce mankafa mahkemelere ve emniyete dolduruldu. Sunulan sözlerin hiçbiri düçar değil. Vatandaşlar beni çağırdı buraya, geçmiş ilkin itirazlarla ayrımsız müddet arıtma mamul elan bilahare arıtma pahalı gelmiş, buradaki atılan suyunu apayrı tıpkı yere götürüp da arıtmıyorlar o bile masraflı geliyor. Kolayını yapıyorlar, hep bu Göksu yaylasının derelerine bırakıyorlar. Biraz önce gittik gördük, kokudan geçilmiyor. Hep dereler simsiyah zehirli suyla, şifahane atıklarının, ameliyathane atıklarının, kimyasal endüstri atıklarının doldurulduğu derelerde maltalık bitmek üzere, ağaçlar dahi kurumuş.

Kimi yerlerde yüzde 98’e vasıl yurttaş AK Parti’ye görüş vermiş. Demincek vatandaş bana kemiksiz şunu söylüyor, DÜRÜST Parti’ye sesleniyor; ‘biz size oy verdik siz bize gübür verdiniz, oyumuzu kafasız verin çöpünüzü cebin.”Share: