Mersin’deki hastanelerden 12 bin depremzede taburcu edildi

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde yaralanan kişilerden bazılarının tedavisi Mersin Ağacı’deki hastanelerde sürüyor.

İl Esenlik Müdürü Uzm. Dr. Emrah Ceviz, gazetecilere, depremlerde yaralanıp Mersin Ağacı’e getirilen tahminî 15 bin kişiden 12 bininin taburcu edildiğini söyledi.

Sarsıntı bölgesine 35 cankurtaran, aktarım ambulanslar ve UMKE personelini gönderdiklerini tamlayan Koz, “81 ülke ile senkronik yerine koordine edildi. Ağırlıklı adına Sazak Kent Hastanesi, Mersin Ağacı Üniversitesi Hastanesi, Toros Şevket Hastanesi, Tarsus Çap Hastanesi ve Erdemli Mehabet Hastanesi’ne hastalarımızı aldık. Bölgeden aldığımız hastalarımızın herhangi bir tür ihtiyacını kombinasyon ettik. Bu konuda bütün sivil kuruluşlarımıza ve Mersin Ağacı halkına teşekkür ediyorum. Nazik bir el birliği örneği sergilediler.” diye konuştu.

Koz, 2 bin 200’ün üstünde hastanın servislerde, 340 hastanın sakil bakımda yattığını, yüklü 342 kadından 104’ünün mevlit yaptığını aktardı.

Şehir hastanelerinin gelişigüzel türlü facia bile bile planlandığını anlatan Koz, şu ifadeleri kullandı:

“Aşağıda sığınaklarımız var. Servislerimizin hepsi birinci rütbe ağır sıklet hizmet oluyor. İkinci, üçüncü aşama kilolu bakım yapabilecek alanlarımız var. Altyapısı buna amelî. Tığ bunları sonuna kadar kullanıyoruz. Elimizde çokça iri ayrımsız bati. Sarsıntı bölgesinin hastalarını ağırlıklı adına düzlük evvel diyar olduk, sonrasında Adana Kent Hastanesi bu rolü üstlendi. Diğer hastanelerimiz bile benzeri şekilde büyük roller üstlendi. Büyük ayrımsız el birliği süresince bu süreci yönettik. Bibi birlikte yönetmeye bitmeme ediyoruz. Bütün süreçler Keyif Bakanlığı eliyle koordine ediliyor.”

Emrah Ceviz, zaman bakımından kentteki bütün polikliniklerin yer sarsıntısı öncesindeki gibi hizmetlerine devam edeceğini sözlerine ekledi.

Sazak Şehir Hastanesi’nde kurulan kriz merkezinde görevlilerden bilgi düzlük Uzm. Dr. Emrah Ceviz, Başhekim Doç. Dr. Ilkbahar Aydınlı ile tedavisi süren depremzedeleri ve refakatçilerini mülakat etti.

Share: