Malatya’da Dereye Cari Çepel Suya Bilirkişi Tespiti: “Gözle Görülür Şekilde Dereye Yapışkan Suyun Verildiğini Gördüm”

Malatya 1. ve 2. Birleştirme Uran bölgelerine ait atılmış suların Beylerderesi’nde belde kirliliğine bozukluk olduğu iddiasıyla açılan davada, mahkemenin atadığı 3 uzman de kirliliğin birleştirme sanayi bölgesinden kaynaklandığı yönünde rapor verdi. Bire Bir ehlivukuf raporunda, “Gözle görülür şekilde dereye bulaşık suyun verildiğini gördüm” tespiti kayran alırken, başka ayrımsız raporda ise “Boru hattından gelen sıvının Beylerderesi’ne döküldüğü ve bu boru hattının 1. ve 2. Kombinasyon Uran Bölgesine mecbur olduğu kanaatine varılmıştır” dendi.

Malatya’da, bazı bazı Şahnahan ve bölgedeki farklı yerleşim yerleri sakinlerinin şikayet ve tepkisine bozukluk olan Beylerderesi’nin Malatya 1. ve 2. Birleştirme Uran Bölgesi’nin atılan sularıyla kirletildiği iddiasıyla tıpkısı el daha Malatya 2. Sulh Hususiyet Mahkemesi’nde ülkü açıldı. Mahkeme, bölgede belirleme üzere bilirkişilere sezinleme yaptırdı. 3 bilirkişi marifetiyle değişik hazırlanan raporlar mahkemeye sunuldu.

“BU MERKEZ, 1 VE 2. OSB’YE AİT”

Uzman İnşaat Mühendisi Mürtefi Kocakaya’nın bölgede 5 Ağustos’ta yaptığı his üstüne hazırlayıp mahkemeye sunduğu 2 Ilk Teşrin 2022 günlü raporda, “Tahliye boru hattının yapının, ne bütünleşmiş yapıya kapalı olduğu cevabı tarafımdan kâm edilmiştir. Yapı keşif esnasında incelenmiş olup, boru yolu olduğu görüldü. Yapının koca eli ile yapıldığı anlaşılmıştır. Yapı boru hattının, boşaltma üzere dere yatağına yönlendirildiği gözlemsel adına görülmüştür. Dosya içerisinde mevcut Olgun bilirkişi Fuat Başverdi’nin raporu incelenmiştir. Tamlanan inceleme hususu, tanım ve yöntemler ışığında, Malatya ili Yeşilyurt ilçesi Şahnahan mahallesi 183 ada 3 ve 19 nolu parsel sınırlarında tespit yapılmış olup bahis çatı boru hattından mevrut sıvının Beylerderesi’ne döküldüğü ve bu borazan hattının 1. ve 2. Organize Uran bölgesine ilişkin olduğu kanaatine varılmıştır” ifadeleri düz aldı.

“GÖZLE GÖRÜLÜR ŞEKİLDE DEREYE KİRLİ SUYUN VERİLDİĞİNİ GÖRDÜM”

Eksper Çevre Mühendisi Nurcan Bozdağ marifetiyle hazırlanarak mahkemeye verilen 5 Eylül 2022 tarihli raporda ise şu ifadeler kayran aldı:

“Yaptığımız incelemede sezinleme mahallinde bulunan boru hattından berduş suyun dereye verildiği gözlemlenmiştir. Konu boru hattı yerey altında gelmekte olup, boruların hangi mevkii, çekicilik veya yapıdan geldiği inşaat mühendisi aracılığıyla tayin edilecektir. Tesisi gezdiğimiz zamanda volta mesafesinde olan bölgelere giderken; yaptığım gözlemde gözle görülür şekilde dereye karışık suyun verildiğini gördüm. Dereden ızdırap aynı işaret yayıldığını, derenin pis suyla kirletildiğini gördüm.”

“DEREDEN AKAN SUYUN KİRLENMESİ VE AĞIR BİR KOKUNUN OLUŞTUĞU GÖZLEMLENMİŞTİR”

Bili Bilirkişisi Fuat Başverdi eliyle yapılan sezme sonrası hazırlanarak mahkemeye verilen 31 Ağustos 2022 günlü raporda ise şöyle dendi:

“05.08.2022 tarihinde mahkemenizin 2022/41 Ayrı Ayrı İş sınırlanmış dosyasında yapılan keşifte Yeşilyurt İlçesi Şahnahan Mahallesi 183 cezire 3 ve 19 nolu parsellerin sınırında kâin tesiste yapılan incelemede Vukuf Ehlihibre adına amade bulundum. Murafaa heyeti ile gelişigüzel sav konusu yeri gezdim gördüm, yanımda getirdiğim kadastro paftasını zemine uyguladım. Ülkü konusu parseli sezinleme heyetine zeminde gösterdim. Sorun konusu istenen tespit Şahnahan Mahallesi 183 cezire 3 ve 19 nolu parsellerin sınırında mevcut mesire alanı tesisin bulunduğu alanda işlenmiş olup tesisin önünden sabık Beylerderesi’ne 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgesinin atıklarının dökülmesi sonucunda dereden cari suyun kirlenmesi ve yoğun bir kokunun oluştuğu gözlemlenmiştir.”

Share: