Kooperatif kuran kadınlar çadırda istiridye mantarı yetiştiriyor

Kayseri’nin Tomarza ilçesinde kooperatif kuran kadınlar, kısaca 100 metrekarelik çadırda istiridye mantarı yetiştiriyor.

Kadınların sosyalleşmesi ve kendilerine dirimlik kapısı sağlamaları için vilayet ve kaymakamlık öncülüğünde kooperatif kurulmasına değişmeyen verildi.

İlçede ilk etapta 7 kadının bir araya gelmesiyle kurulan Tomarza Kadın Girişimi Istihsal ve İşletme Kooperatifinde, veriş sorunu yaşanmayan istiridye mantarının üretimi üzere kadınlar terbiye aldı.

Kaymakamlık ve şehremaneti desteğiyle oluşturulan 100 metrekarelik çadırda istiridye mantarı beslemek için temin edilen kompostlar ile üretime başlayan kadınlar, antrparantez kaymakamlığın tahsis ettiği binada ördükleri ahali işlerini ve muhtelif malzemelerden ürettikleri hediyelik eşyaları birlikte satışa sunuyor.

“2023 sonuna kadar 15-16 ton mantar hastalığı üretmeyi hedefliyoruz”

Ilçebay Zorlu Eyyüpkoca, AA muhabirine, çevre araştırması yapıldıktan sonradan mantar hastalığı üretimine değişmeyen verdiklerini söyledi.

Kadınların çabasıyla üretimde muvaffakiyet sağladıklarını vurgulayan Eyyüpkoca, şunları kaydetti:

“Bizler başlangıçta 7 kadın kardeşimizi ayrımsız araya getirdik. Şu zaman 10 hanımefendiyle bu işi yürütüyoruz. Kadınlarımız üreterek hem mutluluk hem ev hem üstelik ilçe ekonomisine katkıda bulunuyor. Kadınlarımız hem üretecek hem bile sosyalleşecekler. Baktığımızda istiridye mantarında arzın talebi karşılamadığını gördük. Pazarla ilgili tıpkı sıkıntımız birlikte namevcut, ürettiğinizi takkadak satabiliyorsunuz.”

Eyyüpkoca, üretimden mutlu olduklarını belirterek, “Kestirmece 3 ton istiridye mantarı üretildi. Icap Ankara lazım Kayseri’deki şişman marketlerle bildirişim kurduk. 2023 sonuna kadar 15-16 ton mantar üretmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Vali Gökmen Çiçek’ten iki keçe sözü henüz aldıklarını, böylece üretimi yılda kısaca 50 tona çıkarmayı hedeflediklerini nâkil Eyyüpkoca, bu üretime yüzlerce kadını karışma ederek imdi gelir elde edeceklerini sözlerine ekledi.

“Bu yola çıktık ve başardık”

Tomarza Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Mevlana Kadeh, her ahit mantar üretilen çadıra gelerek rutin kontrolleri yaptıklarını dile getirdi.

İlk ürünlerinden adamakıllı verim aldıklarını anlatan Pencere, “Ürünlerimizi kabul etmek talip çok. Bunlar bizim amacıyla çok nadir. Şimdiden hepsini sattık diyebiliriz. Bize bile katma sağlık kapısı oldu.” ifadesini kullandı.

Kooperatif üyesi Hatice Soluk, daha önceki ev hanımı olduğunu belirterek, benzeri aha çalışma hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu duyduğunu anlattı.

Soluk, “Evde abes zamanımız oluyordu, bunun için projede kayran almaya değişmeyen verdim. Çokça mutluyum. Evimde salça, reçel yaparken deminden mantar hastalığı üretmeye başladım. Bu yola çıktık ve başardık.” dedi.

Share: