Konya’dan deprem bölgesine yardım ve destekler sürüyor

Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen depremlerin peşi sıra Konya’dan bölgeye yardımlar bitmeme ediyor.

Konya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, depremin dakikasında arkası sıra Başbuğ Amaç İbrahim Altay’ın Hatay’a cereyan ettiği ve halen yer sarsıntısı bölgesinde olduğu belirtildi.

Bölgede, Konya Büyükşehir ve kaymakamlık belediyelerinin 492 çevirici ve 1820 personeli bulunduğu aktarılan açıklamada, Hatay’a, İskenderun’a ve arkalama faaliyetlerine katılan belediyelere içmece suyu, AFAD’a elektrik üreteci sağlandığı bildirildi.

Ekiplerin 154 kişiyi enkazdan sağ çıkardığı vurgulanan açıklamada, bire bir yandan da faal mutfak, aldatmak fırını, cıvıl cıvıl tanıtma, müteharrik şarj istasyonu gibi araçlarla istirdat ekipleri ve depremzedelere bakım verildiği kaydedildi.

Arkalama tırları bölgeye gönderilmeye devam ediyor

Konyalı sanayicilerin hazırladığı 10 müzaheret tırı yola çıkarıldı.

Konya Endüstri Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen, depremin arkası sıra tezce eş güdümlü olduklarını anlatım etti.

Sanayicilerin destekleriyle insancasına müzaheret araçlarının hazırlandığını vurgulayan Büyükeğen, şunları kaydetti:

“Şu temel kadar, ekmek, su, hazır gıda, battaniye, akak, tay, yastık, çocuk bezi, jeneratör, elektrikli ısıtıcı, hilti kabil insanca yardımlarımızı ve maharet ekipmanları içeren10 tırımızı bölgeye sevk ettik. İnanıyorum kim, sanayicilerimizin kampanyamıza destekleri sürecek. İnşallah yaralarımızı alay malay saracağız.”

Yunak Belediyesi ve ilçedeki sivil cemiyet kuruluşlarıyla ortaklaşa oluşturulan Hamam Yardım Eli Platformu tarafından toplanan 3 müzaheret tırı bile bölgeye gönderildi.

İlçe Belediye Reisi Ulvi Eğlek, yardımlara bitmeme edeceklerini belirterek, “Depremin evvel anından itibaren cümle kamu çekicilik ve kuruluşlarla kombinasyon şekilde elimizden gelen hangi varsa yapmaya çaba ettik. Hep, düzenlediğimiz yardım kampanyasına büyük yardım sundu. Bu, Yunak halkı ile ortaya koyduğumuz kuma çabanın bire bir ürünü.” ifadelerini kullandı.

???????

Share: