Kayseri’de 7 kişinin öldüğü gidiş geliş kazasına ilişik davada maznun baştan yargılanıyor

Kayseri’üstelik otomobiliyle “dengesizlik yaparak” kazaya sebebiyet veren ve bir aileden 7 kişinin yaşamını yitirmesine illet olan sanığın yeniden yargılanmasına devam edildi.

3. Kilolu Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuklu sanık A.Ö, müştekiler A.Ü. ve D.Ü. ile canip avukatları hazır bulundu.

Tanık A.C, görüngü haset aracıyla seyir halindeyken sonradan ismini öğrendiği Mustafa Üzüm’ün kullandığı 38 E 4730 plakalı otomobilin kendisini sollamak amacıyla selektör yaktığını söyledi.

Bu esnada şipşak gelen tıpkı aracın, ikisinin arasından geçmeye çalıştığını öne süren A.C, “Geçiş üzere tam düz olamadığı için ‘tak’ diye tıpkısı patırtılı duydum. Yandan bakınca aramızdan geçmeye müteharrik otomobilin çarptığı başka aracın alın şeride geçerek ambulans ile çarpıştığını gördüm. Vuran otomobil olay yerinden kaçtı. Ben bile gitgide bulunan kavşaktan dönerek ilçe namına geldim.” diye konuştu.

Duruşma savcısı mütalaasında, sanığın “taksirle katil” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Müşteki A.Ü. ise olayın boş beyninde olduğunu kaydederek, “yardım etmek namına az dışına kaçıyor. Misyon vardır. Genişlik aheste şekilde cezalandırılmasını istiyorum.” dedi.

Müşteki D.Ü. üstelik alkollü olduğunu kanıt ettiği sanığın en pahal şekilde cezalandırılmasını murat etti.

Sanık A.Ö. ise ölenlere Allah’tan yağmur, kalanlara başsağlığı diledi. Ailecek kıygın olduklarını öne süren sanık, iş yerini gene fayrap etmek ve olayda hayatını kaybedenlerin tazminatını ödeyebilmek için tahliyesini arzu etti.

Bu esnada sanığa aksülamel gösteren müşteki A.Ü, duruşma başkanı marifetiyle mahkeme salonundan çıkarıldı.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

Olay

26 Mart 2018’bile Kayseri- Malatya karaca yolu Mimsin kavşağı yakınında otomobilin sıkıştırması sonucu cebin şeride geçtiği öne sürülen Mustafa Üzüm’ün kullandığı 38 E 4730 plakalı araba ile Atilla Barış idaresindeki cenaze haiz 41 BD 308 plakalı hususi ambulans çarpışmıştı.

Sürücü Üzüm ile araçtaki benzeri aileden Mehmet (36), Safiye Vuzuh (6), Hamza (8), Zehra (29) ve Soner Üzüm hayatını kaybetmişti. Ambulans şoförü Sulh ve ambulanstaki evgin tıp teknisyeni Ertan Dönmez ile otomobilde mevcut Kader Üzüm yaralanmıştı. Kader Üzüm dahi otama gördüğü Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi’nde 8 ahit sonraları yaşamını yitirmişti.

Kazaya bozukluk olduğu öne sürülen otomobil kent merkezindeki binanın otoparkında bulunmuş, Gürcistan’a kaçtığı tespit edilen çoban yakalanmıştı.

Hakkında açılan davada yargılanan maznun, 6 Ev 2022’deki duruşmada “taksirle öldürme” suçundan 12 sene hapishane cezasına çarptırılmış, itiraz üzerine Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, kovuşturma aşamasında taraflardan bazıları ile olaya ilişkin maznun A.Ö’nün çalma atarak seyrettiği iddiasına ait gâh tanıkların dinlenmediği, bu nedenle az kovuşturma yapıldığı gerekçesiyle dosyayı bozarak domestik mahkemeye göndermişti.

Share: