Kahramanmaraş’ta kocasıyla kızını öldüren 75 yaşındaki kadına 2 kere ağırlaştırılmış müebbet cezaevi istemi

Zeynep Tanıdır’ın adı açıklanmayan kızı, anneannesi Hayriye Fındıkoğlu’na annesini sorduğunda Almanya’ya gittiği cevabını aldı. Ancak yaptığı araştırmada annesinin Almanya’ya gittiğine dair bilgiye ulaşamadı. Bunun üstüne kızı, nisan ayında emniyete gidip annesinin kaybolduğunu ve öldürülmüş olabileceğini söyledi. Güvenlik Şube Müdürlüğü Kıya Seksiyon Amirliği ekiplerinin çalışmasında Zeynep Tanıdır’ın babası Fellah Tanıdır’ın da kaybolduğu belirleme edildi. Güvenlik bünyesinde hususi takım kurularak sülale maharet ve fiziki takibe alındı.

‘ESKİ EVDE KAZI YAPMAM GEREKİYOR’ SÖZÜ ÇİFTE CİNAYETİ ORTAYA ÇIKARDI

Polisin kendilerini izleme ettiğinden bilgisiz olan Mehmet Tanıdır, telefonda annesine “Çarkıt evde kazı yapmam gerekiyor” dedi. Ağustos ayında polis marifetiyle Ballıca Mahallesi’ndeki evde ve bahçesinde kadavra köpeğiyle hafriyat çalışması yapıldı fakat son alınamadı. Bu sırada ailenin kaknem tavırlar sergilemesiyle Hayriye Fındıkoğlu, oğulları Mehmet Tanıdır, M.T., kızları F.Z., G.E. ile Fahri Maraba, C.Z. ve G.T. gözaltına alındı.

TARİHİ YAYIN ARAR GİBİ NAAŞ ARADILAR

Şüphelilerden Hayriye Fındıkoğlu, 7 Ağustos’ta polisler yoluyla eve götürüldü. Fındıkoğlu, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına meydan gösterdikten sonraları arkeologlar nezaretinde faaliyet başlatıldı. İş makinesi toprağın yüzeyini aldıktan bilahare arkeologlar tarihi yapit arar kadar ceset aradı. Icraat böylece Gündüz Feneri Tanıdır ile kızı Zeynep Tanıdır’ın kemikleri bulundu.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Emniyetteki sorgularının peşi sıra adliyeye sevk edilen 7 şüpheliden Hayriye Fındıkoğlu ile ona müzaheret ettikleri önce sürülen Mehmet Tanıdır ve Gönüllü Dikici tutuklandı. Olayla ait yürütülen anket böylecene, 1997’de eşini av tüfeğiyle, 2000’da bile kızını zehirleyerek öldürdüğü öne sürülen Hayriye Fındıkoğlu için ‘tasarlayarak bile bile öldürme’ suçundan 2 sefer ağırlaştırılmış müebbet, ona arkalama ettikleri kanıt edilen Mehmet Tanıdır ve Gönüllü Rençper hakkında dahi ‘cinayete müzaheret etme’ suçundan 20’şer yıla büyüklüğünde mapus cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Kahramanmaraş 1’inci Okkalı Ukubet Mahkemesi’nde savca akseptans edilirken, 3 sanığın yargılanmalarına ileriki günlerde başlanacak.

Zenci Tanıdır ile kızı Zeynep Tanıdır’a ilişkin kemiklerin bulunduğu yıllardır kullanılmayan evde halen polisin çektiği şeritler dururken, arama yapılan çukurun üst ise betonla kapatıldı.

Share: