İyi Tümen, RTÜK Üyeliği İçin TBMM Başkanlığı’na İki İsim Sundu

İYİ Tümen Grup Başkanvekili Muadele Dervişoğlu, Radyo ve Monitör Üst Yerleşmiş (RTÜK) üyeliği için partisinin aday listesini TBMM Başkanlığı’na re’sen sundu. İYİ Öğür’nin RTÜK üyesi adayları, gazeteciler Garaz İde ve Çiğdem Akdemir oldu. Dervişoğlu, “İYİ Parti, bu hukuksuzluğun peşini bırakmayacaktır” dedi.

RTÜK’te 1 Temmuz’dan bu yana gereksiz olan tıpkı üyelik tartışmalar sürüyor. 1 Eylül’de teşri faaliyetlerine baştan başlanan Divan’te, bildirme geç 1 Kasım gününe kadar örgen seçiminin yapılması gerekiyor.

İYİ Öğür Takım Başkanvekili Akreditasyon Dervişoğlu, bugün TBMM Başkanlığı’na, RTÜK üyeliği için iki beniâdem sundu. Dervişoğlu, dilekçede, “Anayasa ve 6112 çevrilmiş Kanun’un amir hükümleri ve TBMM Başkanlığı’nın günümüze arbede olan uygulamalarına göre RTÜK üyeliği seçimi, Kanun’un 35. maddesinin beşinci fıkrası gereği intihap anında Meclis’teki siyasi parti gruplarının halihazırdaki sandalye dağılımına göre gerçekleştirilmesi gerekiyor” ifadesine vadi verdi.

“BAŞKANLIKÇA GRUBUMUZDAN HALEN İSİM IRADE EDİLMEDİĞİNDEN TARAFIMIZCA İSİMLER SUNULDU”

Dilekçede, “TBMM’de halihazırdaki politik partilerin sandalye dağılımına göre İYİ Tümen Grubu’na düştüğü değişmez olan RTÜK üyeliği için Başkanlıkça grubumuzdan halen ölümlü arzu edilmediğinden, tarafımızca adlar ve özgeçmişleri ekte sunulmaktadır” denildi.

Dervişoğlu, Divan Başkanlığı’nı adalet çağrısı yaparak, “İYİ Parti, bu hukuksuzluğun peşini bırakmayacaktır” dedi.

İDE VE AKDEMİR’İN İSİMLERİ BİLDİRİLDİ

İYİ Parti, RTÜK üyeliği için gazeteciler Gaye İde ve Mahmur Çiçeği Akdemir’i namzet gösterdi.

Dervişoğlu’nun hatırlattığı 35. bap şöyle:

“Dal Kurul üyelerinin fariza süresi altı yıldır. Üyelerin üçte biri, iki yılda aynı yenilenir. Üyelerin görev sürelerinin bitiminden iki ay önceki üyeliklerde seçme sebeple boşalma olması halinde, deşarj tarihinden yahut inhilal tarihinde TBMM tatilde ise tatilin bitiminden itibaren bir kamer ortamında bire bir usulle seçim yapılır. Bu seçimlerde, boşalan üyeliklerin siyasi parti gruplarına dağılımı, ilk seçimde siyasal parti grupları kontenjanından seçilen unsur sayısı ve siyasi parti gruplarının halihazırdaki oranı dikkate kırılmak yoluyla yapılır. Üyeliklerdeki rahatlama cihetiyle yapılan seçimlerde seçilen üyeler, yerlerine seçildikleri üyelerin fariza süresini tamamlar.”

KASIT İDE KİMDİR

Yunus Tasavvur İde, 25 Mayıs 1969 tarihinde Malatya’da doğdu. İlk ve mutedil öğretimini Ayancık, Malatya ve İzmir’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Bölümü’nden mezun oldu. Gazeteciliğe Bonjur gazetesinde muhabir yerine başladı. Özgürlük Gazetesi, ATV (A Takımı), Show TV ve Star TV’de çalıştı. Peşi Sıra sırasıyla TGRT’de Haber Koordinatörü, ATV Malumat Müdürü, ATV Ankara Temsilcisi, SkyTürk TV Ankara Temsilcisi, Habertürk Genel Yapıt Yönetmen Yardımcısı, Yol 1 Umumi Işaret Yönetmeni, Avrasya TV Umumi Eser Yönetmeni görevlerinde bulundu. Takvim, Çevirici ve Yeniçağ gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. ‘Şeriatın Kestiği Yürek’ adlı benzeri kitabı bulunuyor. Genel yapıt yönetmeni namına görev yaptığı Bengütürk TV’den 2017 yılında ayrıldı. Daima Basın Kartı sahibi olan Misyon İde, 25 Ilk Teşrin 2017 tarihinden bu yana İYİ Öğür Genel Başkanı Meral Akşenir’in basın danışmanlığı görevini yürütüyor.

ÇİĞDEM AKDEMİR KİMDİR

Çiğdem Akdemir, 12 Haziran 1985 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve ortaöğretim eğitimini İstanbul’da tamamladı. Okan Üniversitesi İngilizce Dragoman-Dilmaçlık (Çeviribilim) Bölümü’nden 2007’de mezun oldu. 2006 yılında öğrenimi bitmeme ederken NTV Televizyonu Aut Duyum Birimi’nde stajla mesleğe başladı. 2007’de İstanbul İmaj Stüdyoları’nda serbest belgesel çevirileri yaptı. Eylül 2007-Mart 2008 ortada TEMA Holding’de yönetici asistanı ve çevirici adına çalıştı. Nisan 2008’de Acun TV’de sabahleyin haberlerini hazırlayıp sundu. Arkası Sıra NTV Dış Duyum’de selen editörü adına çalıştı.

2009-2010 yılları beyninde 4 dilde haber yayını eden 6 News Televizyonu’nda İngilizce-Türki marifet spikerliği ve editörlüğü görevinde bulundu. 2010-2017 yılları arasında BengüTürk TV’de, 2017 Ağustos’ta TELE 1 TV’de olgun spikerliği ve editörlüğü, peşi sıra Fox TV’de yayınlanan Kaybolan Çiçekler programında muhabir ve yayımcılık yaptı. Mayıs 2018-Mayıs 2019 ortada ise İYİ Fırka İstanbul İl Başkanlığı’nda matbuat danışmanı adına çalıştı. Ilkgüz 2019’dan bu yana KRT TV’de malumat spikeri, izlence sunucusu, moderatör ve editör kendisine görevine bitmeme ediyor.

Share: