İstanbul Barosu Umumi Yerleşmiş… Başbuğ Adayı Saraç: “Sizi Devir Yazmaya, 144 Sene Sonraları İstanbul’a Avrat Baro Başkanı Seçmeye ve Cumhuriyetin 100….

BILIM: EDDA SÖNMEZ- OKTAY YILDIRIM/ MÜŞTERI: ELEZER KARAKULOĞLU

Dünyanın yer iri ve Türkiye’nin evvel barosu olan İstanbul Barosu’nun geçmiş kadın başkanı görünmek için adaylığını koyan Cımbar Saraç, “Bugün karı avukat sayımız koca sayısından çok. Baromuz 144 yıldır ana hakların mücadelesini veriyor. Fakat 144 yıldır kadın baro başkanı olmadı. O halde en esas doğruluk olan eşitliği sağlamanın cümle zamanıdır. Zaman sizi vakit kaybetmeden grubumuza fikir vermeye değil, devir yazmaya, 144 sene bilahare İstanbul’a karı baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına eş başkanla girmeye davet ediyorum. Benzeri avukat olarak kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir ancak karşısında eğilmeyeceğime alay veriyorum” dedi.

İstanbul Barosu’nun yeni başkanının seçileceği 52’nci Genel Asamble toplantısı Körfez Kurultay Merkezi’nde sürüyor. İki dönüş sürecek olan genel kurulda 8 avukatlık grubundan 9 aday reislik amacıyla yarışıyor.

İstanbul Barosu seçiminde riyaset üzere yarışacak isimlerden biri bile Önceki İlke Modern Avukatlar Grubu’nun yöre seçimle sınırlı adayı Av. Sürgün Saraç oldu. Saraç, İstanbul Barosu’nda Başbuğ Yardımcılığı ve Genel Yazmanlık, Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) Yönetim Kurulu Üyeliği üzere görevlerde bulundu.

Saraç, adaylığını car ettiği konuşmada, bu genel kurulun gündüz ayırmak üzere benzeri punt olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“HUKUK DEVLETİNDEN GİTTİKÇE UZAKLAŞTIĞIMIZ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ: Seçkin bölüm esas hakları hiçe sayan, peşpeşe sâdır yasaların karmaşası ve hukuka yeraltı uygulamaların süresince mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. Ülkemiz bugün denetleme mekanizmaları olmayan ayrımsız başkanlık sisteminin ünsiyet devletini ortadan kaldıran sürecini yaşamaktadır. Egemenlik bağımsızlığı ağırbaşlı derecede zedelenmiş durumdadır. 2003 yılında İstanbul Barosu Belgeseli’nin umumi koordinatörlüğünü yaptım. Bu say sırasında baronun tanık olduğu bütün dönemleri incelediğimde üstelik gördüğüm amacıyla, İstanbul Barosu türe ihlali gördüğünde itiraz eden olmuştur. Doğruluk ihlalleri bile iktidarlardan, gücü elinde bulunduranlardan sağlık. Bu sebepledir kim barolar, doğruluk ihlali olduğunda konuşurlar, itiraz ederler ve muhaliftirler.

PARLAMENTER SİSTEM TALEBİMİZ, KUVVETLER AYRILIĞI VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR: Seçilmem halinde  İstanbul Barosu’nda görev yapmış ve yapmakta olan bilcümle başkanlarımız gibi, ülfet devleti ilkelerine uygunsuz, hukukun üstünlüğüne ters uygulamalara itiraz eden bir baro başkanı olacağım. Başkanlık sistemi ile kuvvetler ayrılığı henüz üstelik zir kayırıcı edilmiştir. Saylav dizge talebimiz, kuvvetler ayrılığı ve egemenlik bağımsızlığı vazgeçilmezimizdir. Yasaları uygulayanlar olarak avukatların iz örgütü barolarımızın Meclis’e direkt kanun teklifi verebilmesi, baroların ve TBB’nin direkt Temel Mahkemesi’ne bozma davası açabilmesi amacıyla düzenlemelerin takipçisi olacağız. Ana haklara çap yasa ve uygulamaları izlem ve uğraş edeceğiz.

BAŞKAN OLURSAM İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE NELER Mİ YAPACAĞIM? ELAN ILK YAPTIKLARIMI: Başbuğ olursam insan hakları ihlallerinde neler mi yapacağım? Henüz önce yaptıklarımı yapacağım. İstanbul Barosu Genel Yazmanlık dönemimde Pamukova şimendifer kazasının ertesi haset tespitler işleyen baro heyetindeydim. Depremde çöken kız yurdu amacıyla Bingöl’deydim. Aladağ’daki ancak yangını ve Hastalıklı tren kazasında TBB Umumi Heyet üyesi yerine duruşmalardaydım. Elazığ depremi sonrası Elazığ’daydım. Baro yöneticisi olmadığım 99 depreminde çöken binaların arasında tespitteydim. STK olarak Aydos Ormanı’nın imara açılmamasına karşı verdiğimiz mücadelede başarılı olduk. Düzce selinde sorumluların bulunması üzere yaptığımız suç duyurusunda bulunduk. Soruşturmaya cevaz verilmeyince de yaptığımız itirazla kararı kaldırttık. 8 zaman geçmiş Bartın’bile madende ayrımsız hareket cinayeti yaşandı. Dirim hakkı ihlali ilkin koyulmak üzere koca hakları ihlalleri bitmiyor ve bunlar amacıyla mücadeleye bitmeme edeceğiz. Bu vesileyle hayatını kaybeden kül madencilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yurttaşın gücünün yetmediğini gördüğümüz esas haklara ilişkin mağduriyette yanlarındaydık. Yanlarında olmaya bitmeme edeceğiz.

SANSÜR YASASINA, MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ: Sıkı Denetim yasasına ilişkin birlik toplumun üstüne mevrut çığın tıpkı facia kabilinden toplumu demokrasimizi, kanı ve doyum özgürlüğünü, ifade özgürlüğünü tehlikeye soktuğu açıkça. Sıkı Denetim yasasına karşı İstanbul Barosu olarak uğraş edeceğiz. Adil yargılanma talebindeki Selçuk Kozağaçlı, sosyal muhalefetin olduğu yerde savaşım veren, sosyal davaların avukatı Can Atalay ortamında İstanbul Barosu’nun mücadelesini sürdüreceğiz.Meslektaşlarımız de görevlerini yaparken şiddete maruz kalıyor. Avukatlık mesleğinin saygınlığına yapılan rastgele çevik vatandaşın türe arama özgürlüğüne savunma hakkına saldırıdır. Avukatsız ayrımsız şiddet talip anlayışın geçer nahak söylemler avukatlara şiddeti arttırıyor. TBB Yönetim Kurulu üyesi namına TBB yerine müdahil olduğum ve duruşmalarını izleme ettiğim meslektaşım Av. Ersin Arslan’ı, yakın zamanda Bakırköy’üstelik katledilen Av Dünyalık Bakırtaş’ı rahmetle anıyorum. Tek meslektaşımızın şiddet mağduru olmaması amacıyla, meslektaşlarımıza müteveccih şiddette baroların aldırışsız koşulsuz müdahil olabilmelerini hatırlamak amacıyla mücadeleyi sürdüreceğiz.

GENÇÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ: Ülfet fakültelerinin plansız ve programsız çıkışlı vermeleri üzerinde tabiatıyla ki uğraş edeceğiz. Müfredatlarının elan ferah ağıl gelmesi amacıyla talepkar olacağız. Bilcümle meslektaşlarımızın hele dahi dinç meslektaşlarımızın ve stajyer avukatların çözüm bekleyen bir nice sorunu bulunuyor. İş alanlarının daralması, ekonomik ve sosyal güçlükler özellikle güre meslektaşlarımızın geleceğe dair umutlarını yitirmesine hastalık oluyor. Umudunu yitirmeyin tendürüst meslektaşlarım. Kullanılmamış döneme ilgilendiren projelerimizi taze meslektaşlarımızla birlikte hazırladık. Küçük Ay ayından bu yana çekim ve projelerimizi, geleceği nesir edecek siz zinde avukat meslektaşlarımızla ve stajyer avukatlarımızla birlikte hazırladık ve alay malay hayata geçireceğiz. Güre meslektaşlarımızın sayısından yakınmayacak, bu gücü mesleğin gücüne dönüştüreceğiz. Zinde meslektaşlarımız ilkin koyulmak amacıyla hesaplı ve toplumsal sorunlarına baronun yetkileri çerçevesinde çözümler bulacağız. Bu öncelikli hedefimiz olacak. Geçmişin deneyimi ile gençliğin vizyonunu ve dinamizmini bir araya getirerek mesleğimize elan da büyük katkılar sunacağız.

CMK AVUKATLARIMIZIN BİRÇOK SORUNU VAR: Ukubet Muhakemesi Kanun’u (CMK) kapsamındaki avukatlık ücret tarifesinin arttırılması ve uzlaştırmacıların avukatlardan oluşması amacıyla mücadelemize bitmeme edeceğiz. Adliyelerin yönetiminde kortej sahibi olacağız. 2005 yılında İstanbul Barosu CMK Komisyonu’ndan sorumluydum. Kanun değişiklikleri olmuştu. Ödemelerde sıklet olmuştu. ve geçmiş gösteri kararını almış ve gâh istisnalar dışında durdurmuştuk. CMK’de KDV yüzdelik 8’e indirildi. Kazanç muafiyeti sağlanmasına amacıyla uğraşacağız. Acun düzeninin gittiği içtima avukatlık mesleğine nerelerde aksiyon alanları yaratacağını tespitle, ülkemiz avukatlarını acun ölçeğinde avukatlar haline getirecek tahlilleri canlı avukatlarla birlikte yapmalıyız. Dünya baroları ile yapılacak iş birliği protokolleri ile rastgele gözyaşı grubunda meslektaşımızın deste duydukları alanlarda kendilerini geliştirme imkanı sağlamalıyız.

ÇEVREYE DUYARLI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ: Baromuzun çevre site ve ümran hukuku alanındaki, abuhava değişikliği komisyonlarımızın alanındaki çalışmalarını henüz birlikte artıracağız. İstanbul’un akciğerleri Aydos’un imara açılmaması üzere STK nezdinde yürüttüğümüz ve mamure planının iptali ile sonuçlanan mücadeleye eş çevre için mücadelemizi baromuzda de devam ettireceğiz. Yeşil bir dünya için, dimdik yakınlarda yaşam hakkı üzere çalışacağız. Afiyet ile ait tamlık çalışmaları ocak bireylerimizi de kapsayacak şekilde geliştirmeye, bitmeme edeceğiz. TBB Umumi Heyet üyeliğim sırasında çoklu baroya ve temsilde adaletsizliğe cebin savaşım verenler arasındaydım. Ankara’birlikte baro başkanlarını karşılayan onlarla polis güçleri barikatlarında kalandım. Iz örgütlerini yatırmak isteyen, barolarımızı bölen anlayışlara cebin mücadelemiz sürecektir.

SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE 144 YILLIK İSTANBUL BAROSU’NUN İLK KADIN BAŞKANI OLACAĞIM: 32 yıldır adliye koridorlarında sizler kadar avukatlık yapmaktayım. İstanbul Baromuzda Umumi Heyet Üyeliği, Genel Yazmanlık, Başkan Yardımcılığı atılmak üzere birçok görevde bulundum. TBB Meşveret Terbiye Yerleşmiş Üyeliği ve Staj Eğitim Merkezi Yürütme Müesses Üyeliği yaptım. 2017-2021 döneminde TBB Umumi Heyet Üyeliği yaptım.  ‘Avrupa Konseyi Anayasa Mahkemesi’ne Ferdî Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Kuma Projesi’nde TBB Temsilcisi, ‘TBB Avrat Hukuku Komisyonu Koordinatörlüğü’, ‘Türkiye Barolar Birliği CMK Encümen Başkanlığı’ görevlerinde bulundum. Yaptığım görevlere, önseçim sonrası aday olarak geldim. Demokrasiye samimi inanıyorum. Bu nedenle grubumuzda hep kurullarımızı dolay seçimle belirledik. Baro başkanlığını meslektaşlarımızla birlikte tüydürmek, mesleğimizin ihtiyaçları ve sorunlarına alay malay hal hatırlamak kendisine görüyorum. Seçildiğim takdirde 144 almanak İstanbul Barosu’nun geçmiş karı başkanı olacağım.

İSTANBUL BAROSU IZ ÖRGÜTÜNDEN İBARET DEĞİLDİR: İstanbul Barosu meslek örgütünden ibaret değildir. Zira, İstanbul Barosu tarihî mücadelenin örgütüdür. İstanbul Barosu, eşinden hız gören, katledilen kadınlarımızın, istismara uğrayan çocuklarımızın çığlıklarına kayıtsız kalmayanların, kulağını tıkamayanların örgütüdür.

CUMHURİYET’E  VE ATATÜRK’E HEPİMİZİN BORCU VAR: İstanbul Barosu, türe diyen amma sesini duyuramayanların sesidir. Zaman İran’bile Afganistan’birlikte kadınlar hakları amacıyla mücadele veriyor. Selam olsun diyorum. Bu hakları bize yıllar önceki sağlayıcı Cumhuriyet’e ve Atatürk’e hepimizin borcu var. Haddinden Fazla sayıda baromuz umumi kurullarını tamamladı. Seçilen yekpare başkanlarımız kutluyor ve başarılar diliyorum. Fakat Artvin -Arkaç Vasıl, Bilecik -Halime, Bitlis -Gülhan Meze Kademe, Bolu – Perihan Bengü Akşemsettin, Çanakkale Gülme Ateş, Kalaba-Sibel Torun, Sakarya-İlknur Ebiz Felek, Samsun-Pınar Gürsel Yıldıran, Sinop- Süpürge Otu Öztürk Yıldıran, Trabzon-His Batur Okumuş, Tunceli- Fatma Kalsen, Yalova-Elif Turnacı Çavuş… Karı baro başkanlarıma buradan antrparantez esenleme gönderiyorum. Siz meslektaşlarımızın desteği ile çokça yakında İstanbul Barosu Başkanı yerine aralarına katılacağıma inanıyorum.

SİZİ CUMHURİYETİN 100. YILINA KADIN BAŞKANLA GİRMEYE ÇAĞIRMA EDİYORUM: Zaman eş avukat sayımız eş sayısından çok. Baromuz 144 yıldır asıl hakların mücadelesini veriyor. Ancak 144 yıldır karı baro başkanı olmadı. O halde sunma asıl doğruluk olan eşitliği sağlamanın eksiksiz zamanıdır. Zaman sizi vakit kaybetmeden grubumuza görüş vermeye değil, zaman yazmaya, 144 sene sonra İstanbul’a kadın baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına karı başkanla girmeye çağırma ediyorum. Ayrımsız avukat yerine kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir gücün karşısında eğilmeyeceğime saraka veriyorum. Amma bu imkanı sağlayıcı Atatürk nezdinde bu yolu açan önce eş avukatımız Süreyya Ağaoğlu’nun hatıraları uğrunda saygıyla eğiliyorum.”

Share: