Icra Vekili Karaismailoğlu: Skuterlerin kullanımını denetleyeceğiz

Bakan Karaismailoğlu: Skuterlerin kullanımını denetleyeceğiz

ULAŞTIRMA ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Skuterler yönetmelikte düz düz kavait çerçevesinde kullanılmalı; fakat görüyoruz kim caddelerde duraç tanımaz bir şekilde akıntı ediyorlar. Skuterlerin kullanılmasını isteklendirme edeceğiz, belli kurallar doğrultusunda kullanılması için denetimler gerçekleştireceğiz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde restorasyonu tamamlanan 800 yıllık tarihi Akköprü’nün açılış törenine katıldı. Karaismailoğlu, “Hükumetimizin çizdiği kavrayış doğrultusunda iblağ ve enfrastrüktür yaptırımlarımıza dur durak kazara devam ediyoruz. Bu yatırımlarımızla, ülkemizin ciharıyek köşesini bütünleşmiş benzeri altyapıyla birbirine bağlıyor, bölgesine ve dünyaya hizmet fail bire bir yapıya büründürüyoruz. Sahip olduğumuz coğrafi avantajları kullanarak Türkiye’mizi acun ticaret yollarının hakimi konumuna yükseltiyoruz. Çalışmalarımız, ülkemizi dünyanın mahdut ekonomileri arasına sokarak. ‘Türkiye Yüzyılı’nın da genişlik cesim kilometre taşlarından olacak” diye konuştu.

‘GEÇMİŞE SAHİP ÇIKMAYANIN, GELECEĞİ BILE OLMAZ’Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın çalışmalarını geceli gündüzlü sürdürdüğünü dile getiren Karaismailoğlu, ” Çanakkale’da Asos ve Troya tünellerini içerisinde barındıran Ayvacık Küçükkuyu Yolu ile 50 dakikalık yolu 5 dakikaya düşürerek Enayi Dağlarına koku aldırdık. Toplam 104,3 kilometrelik uzunluğa sahip, içerisinde 14 köprü ve 8 tünel kâin, Malatya’yı Sivas’a bağlayan, yolculuk süresini 35 an kısaltan Hekimhan Yolu’nu, toplam 29,3 kilometrelik uzunluğa ehil, Diyarbakır’ı bölgenin yer cesim ulaşım akslarına bağlayan, seyahat süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Güneybatı Kasaba Yolu’nu milletimizin hizmetine sunduk. Yüzde beniz evcil ve milli, öz sınıfında dünyada geçmiş, ayrımsız mühendislik harikası olan Bitlis Çayı Viyadüğünün sonuç kaynağını yaptık. amma velakin, bizler, geleneğine, tarihine ehil çıkmanın ne kadar şanlı olduğunu üstelik biliyoruz. Geçmişe cemaat çıkmayanın, geleceği üstelik olanaksız.” diye niteleyerek konuştu.’TARİHİ KÖPRÜMÜZÜ BAŞKENTİMİZE KAZANDIRIYORUZ’Icra Vekili Karaismailoğlu, tarihi Akköprü’nün restorasyonunun yapıldığına değinerek, “Anadolu Selçuki Sultanı I. Alaeddin Keykubat döneminde, zamanın Ankara Valisi Altın Komutan yoluyla 1222 yılında yaptırılan köprümüz, bu topraklardaki medeniyetimizin tapu senedi niteliğindedir. Yapılışının üzerinden parçalanmamış 800 yıl sabık bu güzelce köprü, Osmanlı Devleti’nin akıbet dönemlerine büyüklüğünde, askere ve hacca gidenlerin uğurlandığı, doğruluk ve özgürlük evet bile fetih önünde evvel adımın atıldığı, bugünümüze vasıl nadide ayrımsız yapıdır. Akköprü, sakat Bağdat ticaret güzergahının Ankara- İstanbul kesiminin baş nokta görevini üstlenmişti. Çabucak kültürel açıdan değil, ticari açıdan üstelik kebir bire bir misyona topluluk olan, ağır kullanımı dolayısıyla gitgide yıpranan (Kızılbey) Akköprü’nün restorasyon sürecini tamamladık. Son merhale hassas aynı mesai yürüttük. Müze ve müzakere tarihi alanında ehlivukuf akademisyenler ve mimarları görevlendirdik. Mecmu uzunluğu 79 metre olan köprümüz, 8 kıç ve 7 ölçüsüz kemere ehil. 5,7 metre döşeme genişliğine erbap tarihi Akköprü’müzü, yılda 5 milyondan fazla turisti ağırlayan başkentimizin tarihi ve kültürel mirasına yeniden kazandırıyoruz.” ifadelerini kullandı.’SKUTERLERİN KULLANILMASINI TEŞVİK EDECEĞİZ’

Karaismailoğlu, konuşmasının peşi sıra kurdeleyi keserek, köprünün açılışını yaptı. Köprüyü gezen Nazır Karaismailoğlu, matbuat mensuplarının son dönemde kalan Skuterler kazalarına ait sorusunu cevapladı. Karaismailoğlu, Ankara ve İstanbul kadar metropollerde skuter kullanımının hayatın aynı parçası haline geldiğini dile getirerek, “Skuterler geçtiğimiz yıllarda kaidesiz bir şekilde kullanılıyordu. Skuterlerin galiba kavait dahilinde kullanılması amacıyla yönetmelikler çıkardık. Skuterler yönetmelikte düzlük kayran kavait çerçevesinde kullanılmalı; ancak görüyoruz kim caddelerde kaide tanımaz ayrımsız şekilde cereyan ediyorlar. Skuterlerin kullanılmasını heveslendirme edeceğiz, belli kurallar doğrultusunda kullanılması için denetimler gerçekleştireceğiz. Maatteessüf biberli avarız meydana geldi. Bu kazaları geciktirmek için İçişleri Bakanlığımız ve evcil yönetimlerle alay malay kuma ayrımsız mesai yapıyoruz. 15 dakikanın altındaki seyahatlerde açacak kullanılmamasını velespit, skuterler ve yürüyüş yollarının kullanılmasını isteklendirme fail politikalar geliştiriyoruz.” dedi.

Kaynak dökümü:

– Açılış

– Nazır Karaismailoğlu’nun konuşması

Haber- Azrail :  Enes GEYİK – Mehmet Serkan ŞAFAK/ ANKARA,

Share: