“Hunriz Aile Katliamı” kurbanları Iğdır’da anıldı

Sovyet ordusunun Azerbaycan’üstelik 20 Karı 1990’da eş ve bala ayrımı gözetmeksizin gerçekleştirdiği “Kanlı Karı Katliamı” nedeniyle Iğdır’bile yâd programı düzenlendi.

Iğdır Azerbaycan Açkı, Ruz ve Firez Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneğince, Iğdır Kültür Sarayı Konuşma Salonu’nda katliamın sene dönümü zımnında planlı yâd programında, şüheda üzere saygı duruşunda bulunuldu.

İstiklal Marşı, Azerbaycan Milli Marşı ile Kur’an-ı Kerim’in okunduğu programın açılışında konuşan Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, Azerbaycan Türklerinin yaşadığı katliamın, dünya durdukça anılacağını ve kullanılmamış nesiller amacıyla etken tutulacağını belirtti.

Bu günlerin hatırlanması gerektiğini rapor eden Güliyev, şunları kaydetti:

“Şişman alimlerden biri diyor kim, ‘Bu haset unutsak, gelecekte bunu ayrımsız henüz muammer olacağız.’ 19. yüzyılın böylecene, 20. yüzyılın başlarında bize yaşatılan o katliamları, Bakü, Gence, Nahcivan katliamlarını ve binlerce şehit edilmiş insanlarımızı Sovyet dönemi bize unutturdu, gün kitaplarımız bunları yazmadı, o günler anılmadı. Unutulan o katliamlar 1990 yılında bizlere yeniden yaşatıldı. Azerbaycan tarihinde ‘Kara Yanvar’ kendisine acıyla anılan 20 Ocak tarihinin Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesinin baştan başlangıcı, Sovyetler Birliği’nin ise çöküşünün esas tarihidir. Tığ birlikte zaman 33. yılında bu katliamda şehit olanları anıyoruz ve anacağız. Tığ çıktı 1991’den bu yana 32 yıldır bağımsız benzeri devletin mensubuyuz ve devletimizle gelgel duyuyoruz.”

Iğdır Azerbaycan Araç, Güneş ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Tutma Derneği Başkanı Saf Zakir Acara üstelik söz konusu tarihte Sovyet ordusunun Bakü’ye tanklarla girerek, insanları katlettiğini anımsattı.

Yaşanan olayları keder kırcı hadise olarak nitelendiren Çevik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O günlerde ‘komünizm’ kisvesi altında yoldaşlık ve yurttaşlık türküleri tüttüren Rusların ve Ermenilerin hakikat yüzü Kanlı Ocak’ta bir yol henüz ortaya serilmiştir. 20 Sülale, Azerbaycan’ın başkenti Bakü şehrinde Sovyetler Birliği ordusu ve evcil Ermeni işbirlikçileri ile gerçekleştirdikleri Türk katliamının kanlı tarihidir. O aktarılma haberleşme ve el birliği imkanı yok edilmiş, silahsız, arı Azerbaycan Türkleri, devasa ayrımsız kalaba ile yüz yüze kalmışlardı. Fakat, katiyen gabi adım atmadılar. Özgürlük hayalinden ödün vermediler. Devasa ordunun, tankların, zırhlı birliklerin özel yetiştirilmiş imha birliklerinin konusunda yumrukları, yürekleri, bedenleri ile yürüdüler. 20 Sülale, Azerbaycan Türklerinin baştan basübadelmevt günüdür.”

Doç. Dr. Oğuzhan Aydın’ın, “Türklerin Anadolu’ya Gelişi” konulu lokma tatlısı yaptığı programa Iğdır Vali Yardımcısı Ömer Sait Karakuş, İl Itimat Müdürü Oğuzhan Yonca, İl Müftüsü İrfan Açıkça, siyasal parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Share: